Reklama

Nie wierz w to, że tylko poród naturalny gwarantuje prawidłowy przebieg laktacji. Cesarskie cięcie nie jest przeszkodą do karmienia. Musisz jednak znać ważne fakty:

Reklama

1. Ważna jest pomoc przy przystawianiu dziecka do piersi

Pierwsze karmienie po cesarskim cięciu odbędzie się w obecności położnej. Doradzi ona, jaką pozycję wybrać do karmienia i pomoże ci przystawić maleństwo do piersi. Sprawdzi też, czy karmienie przebiega prawidłowo i czy noworodek ssie aktywnie.

2. Zwłoka w karmieniu? To zależy od znieczulenia podczas cesarki

Jeżeli do cięcia zostanie zastosowane znieczulenie dolędźwiowe, będziesz mogła przystawić dziecko do piersi niedługo po jego narodzinach, w sali pooperacyjnej. Po znieczuleniu ogólnym pierwsze karmienie odbędzie się później. Nieznaczne opóźnienie karmienia nie przekreśla jednak szans na prawidłową laktację.

3. Czasem trzeba odciągać pokarm z piersi.

Jeżeli nakarmienie maluszka jest niemożliwe (bo np. przebywa on w inkubatorze), spróbuj najdalej 6 godzin po porodzie odciągnąć dla niego siarę. Regularne odciąganie pokarmu, mniej więcej co 3 godziny, pomoże utrzymać laktację do czasu, kiedy będzie już możliwe przystawienie dziecka do piersi.

Uwaga! Zwykle po cięciu cesarskim mama dostaje antybiotyki, by zapobiec infekcji rany. Większość z nich może być stosowana w czasie karmienia, ale na wszelki wypadek upewnij się u lekarza. Przeciwwskazaniem do karmienia naturalnego nie są także zwykłe środki przeciwbólowe.

Reklama

Konsultacja: Dr med. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl

Reklama
Reklama
Reklama