Do kiedy karmienie piersią – zalecenia dotyczące czasu karmienia dziecka
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią do 6. miesiąca życia dziecka, a następnie karmienie hybrydowe – piersią i formułą modyfikowaną do 2. roku życia. Nie jest to jednak uniwersalne rozwiązanie, na które musi się zdecydować każda mama. Podpowiadamy, jak długo może trwać karmienie piersią.
- Aleksandra Zaborowska
Wiele mam zastanawia się, do kiedy wskazane jest karmienie piersią. Chociaż eksperci przedstawiają „ramowe” zalecenia dotyczące okresu karmienia piersią, tak naprawdę moment, w którym przestaniesz karmić, zależy wyłącznie od ciebie i dziecka.
Do jakiego wieku karmi się dziecko piersią?
- Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wyłączne karmienie piersią powinno odbywać się do 6. miesiąca życia dziecka, a przy włączeniu mleka modyfikowanego i innych produktów, może trwać do 2. roku życia.
- Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) zaleca „kontynuację karmienia piersią tak długo, jak długo jest to pożądane przez matkę i dziecko”.
- Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) poleca „kontynuowanie karmienia do 1 roku lub dłużej według życzenia matki i dziecka”.
Warto jednak zaznaczyć, że są to jedynie zalecenia i żadna z organizacji zajmujących się zdrowiem matki i dziecka nie przedstawia górnej granicy dla karmienia dziecka piersią. Jeśli ty i dziecko macie ochotę kontynuować ten sposób karmienia – nie ma ku temu żadnych medycznych przeciwwskazań, a jest wiele korzyści zdrowotnych.
W kwestii „odpowiedniego lub najlepszego momentu” na zaprzestanie karmienia piersią ogromną rolę odgrywa czynnik kulturowy i społeczny. Często słyszy się, że karmienie piersią kilkulatka to wstyd czy nieprzyzwoitość. Nie jest to jednak prawdą, a to, do jakiego momentu postanowisz karmić piersią, jest wyłącznie twoją sprawą.
Jak długo karmić piersią w nocy?
Warto pamiętać, że w nocy pokarm z piersi zawiera więcej kalorii niż mleko w ciągu dnia. Dzieje się tak dlatego, że nocny pokarm jest bogatszy w nienasycone kwasy tłuszczowe. Są one ważne dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli chcesz zwiększyć laktację, karmienie piersią w nocy jest konieczne z racji na wzrost stężenia prolaktyny.
Jak długo i jak często karmić piersią w nocy?
Karm tak często, jak dziecko ma na to ochotę. Noworodek zwykle musi być karmiony co około 2-3 godziny. Nieco większe niemowlęta domagają się karmienia rzadziej. Później – można dziecko stopniowo oduczać nocnego karmienia. Niemowlę w wieku ok. 2 miesięcy przeważnie może już mieć nawet 5-6-godzinną przerwę pomiędzy nocnymi karmieniami. Wskazane jest karmienie dziecka wtedy, gdy jest głodne. Należy jednak kontrolować, czy dziecko odpowiednio przybiera na wadze.
Zobacz także
Jeśli chcesz karmić wyłącznie piersią i nie wprowadzać mleka modyfikowanego, u młodszego niemowlęcia przerwy między karmieniami nie powinny wynosić więcej niż 4 godziny – dłuższe mogą doprowadzić do zmniejszenia ilości pokarmu!
Jak długo karmić tylko piersią?
Jeśli dziecko skończyło pół roku, można w dalszym ciągu karmić je piersią, jeśli mama posiada wystarczająco dużo pokarmu i chce kontynuować karmienie naturalne. Do diety niemowlaka należy jednak także stopniowo wprowadzać nowe produkty, które uzupełnią karmienie piersią.
W niektórych przypadkach wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka jest zalecane wcześniej, np. gdy dziecko ma niedobory żelaza. Nowości w diecie powinny pojawić się nie wcześniej niż w 17 tygodniu życia dziecka (początek 5 miesiąca) i nie później niż w 26 tygodniu (początek 7 miesiąca).
W okresie rozszerzania diety dziecko może samodzielnie stopniować lub zmniejszać ilość mleka spożywanego z piersi, może się tak dziać na skutek przyjmowania dodatkowych produktów spożywczych, które zaspokoją jego potrzeby.
Mama, w zależności od swoich chęci i potrzeb, może modyfikować częstotliwość karmień:
- Jeśli chce powoli zaprzestać karmienia piersią – po 6. miesiącu może stopniowo zamieniać mleko naturalne na modyfikowane i dokarmiać nim dziecko nawet do wieku kilku lat, jeśli dziecko będzie tego chciało.
- Jeśli chce kontynuować karmienie piersią – może karmić dziecko nawet do wieku przedszkolnego, nie ma ku temu medycznych przeciwwskazań.
Pamiętaj, że mleko krowie jest stanowczo odradzane dla dzieci poniżej 1. roku życia!
Karmienie piersią: do kiedy przysługują przerwy na karmienie (kodeks pracy)
Jeżeli kobieta karmi piersią, przysługują jej dwie przerwy w pracy na karmienie. Każda z przerw powinna trwać 45 minut. Do kiedy można z nich korzystać? Przerwy na karmienie piersią przysługują przez cały okres karmienia piersią i nie są zależne od wieku dziecka. Przepisy nie ograniczają możliwości korzystania z przerw na karmienie przez kobietę do określonego wieku dziecka. Istotny jest sam fakt karmienia piersią.
Jeżeli pracodawca ma wątpliwości, czy kobieta karmi dziecko piersią – może oczekiwać (ale nie żądać!) przedstawienia przez pracownicę zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ten fakt. Takie zaświadczenie może być wydane przez lekarza sprawującego opiekę nad kobietą lub pediatrę.
Zobacz też: