Reklama

Jeśli nie mamy poważnych problemów żołądkowych, to rośliny strączkowe, takie jak bób, fasola, groch, powinniśmy jeść 2-3 razy w tygodniu: ze względu na ich wartości. Świeży bób jest bardzo krótko, dlatego w sezonie warto go jeść, pod warunkiem, że nie masz po nim dolegliwości żołądkowych. Dużo zależy od sposobu gotowania. Jakie zasady dotyczą mamę, która karmi piersią?

Reklama

Czy karmiąca mama może jeść bób?

Karmiąca mama może jeść bób, jeśli nie cierpi po nim na dolegliwości żołądkowe. Warto gotować go tak, by zmniejszyć możliwość ich wystąpienia i nie jeść bobu w dużych ilościach (rozsądna porcja to ok. pół szklanki). Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na to, jak zachowuje się dziecko, jeśli jemy bób. Pamiętajmy, że na wszelki wypadek podczas karmienia piersią nie należy stosować diet eliminacyjnych. Karmiąca mama może jeść wszystko, najlepiej jednak, żeby jej menu było zdrowe i lekkostrawne.

Wartościowy bób

Bób zawiera tak dużo dobrze przyswajalnego białka, że może być alternatywą dla białka pochodzenia zwierzęcego. Ma też dużo kwasu foliowego, który jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży, bo zapobiega wadom cewy nerwowej. Jednak również w czasie karmienia piersią zapotrzebowanie na kwas foliowy jest znacznie wyższe niż kiedy nie karmisz (kwas foliowy zapobiega anemii, czyli niedokrwistości).

  • Bogactwem bobu jest też kompleks witamin z grupy B, ważnych dla układu nerwowego.
  • Bób zawiera też dużo potasu (ważny dla serca) oraz rozpuszczalny błonnik, który sprzyja zmniejszeniu poziomu cholesterolu we krwi. Reguluje też ciśnienie.
  • W bobie jest wysokie stężeniem lewodopy, która jest prekursorem dopaminy, poprawiającej nastrój.

Zobacz też: Pyszne potrawy z bobu

Czy bób może zaszkodzić?

Młody bób można jeść na surowo (po wyjęciu ze strąków). Starszy trzeba ugotować (najlepiej na parze lub w małej ilości wody, bo tradycyjne gotowanie powoduje utratę ok. 40 procent zawartych w bobie witamin i składników mineralnych).

Bobu powinny unikać:

  • Osoby mające problemy z układem pokarmowym, ponieważ powoduje wzdęcia i nadmierną fermentację w jelitach. Wzdęcia i gazy są wywołane przez oligosacharydy, które nie są trawione ani rozkładane przez bakterie jelitowe. Możesz jednak uniknąć problemów żołądkowych, odpowiednio gotując ziarna. Żeby uniknąć wzdęć, najlepiej zalać bób wrzątkiem, odstawić na godzinę. Następnie wylać wodę, zalać nową i ugotować bób, soląc ją pod koniec gotowania. Pomocne może być też gotowanie go z dodatkiem kopru lub soku z cytryny, ziół.
  • Bobu nie powinny jeść osoby chore na dnę moczanową: zawiera składniki purynowe, które przyczyniają się do powstawania kamieni szczawianowych w nerkach.

U niektórych osób bób może powodować poważne reakcje alergiczne: jest to spowodowane mutacją w genie G6PD. Jest to jednak bardzo rzadkie.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama