Reklama

Lekarze od dawna zalecają karmienie piersią niemowlęcia, przypominając, że chroni to przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi: m.in. cukrzycą typu 1. Teraz naukowcy mają na to dowód – dzięki badaniom, które trwały pomad 20 lat.

Reklama

Karmienie piersią lepsze niż butelką, by zapobiec cukrzycy

Przebadano ponad 155 tys. dzieci urodzonych w latach 1996-2009 w Danii oraz w Norwegii. Rodzice udzielali informacji m.in. na temat sposobu karmienia dzieci w wieku 6 miesięcy i 18 miesięcy. Stan zdrowia dzieci obserwowano do 2014–2015 r. W tym czasie na cukrzycę typu 1 zachorowało 504 dzieci.
Naukowcy obliczyli, że dzieci, które nigdy nie były karmione piersią, miały ponad 2 razy większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1 w porównaniu z dziećmi, które w 1. roku życia były karmione piersią.
Co ciekawe, okazało się, że przed cukrzycą typu 1 może chronić nie tylko wyłączne karmienie piersią, ale też karmienie mieszane, czyli podawanie dziecku zarówno piersi, jak mleka modyfikowanego.
Okazało się również, że karmienie piersią może chronić przed cukrzycą typu 1, niezależnie od tego, czy dziecko piło mleko z piersi dłużej czy krócej.

Cukrzyca typu 1 jako choroba cywilizacyjna

Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna. Organizm sam niszczy własne komórki, w wyniku czego trzustka przestaje produkować insulinę, dlatego chory musi przez całe życie ją sobie podawać. Cukrzyca typu 1 pojawia się najczęściej w dzieciństwie i u osób młodych.
Na całym świecie rosną zachorowania na cukrzycę typu 1 rosną. Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1.

Zobacz także: Dlaczego dzieci w Polsce tak chorują na cukrzycę typu 1?
Przyczyny cukrzycy typu 1 nie są do końca znane: przypuszcza się, że jest to splot predyspozycji genetycznych, niektórych infekcji, czynników środowiskowych, sposobu karmienia dziecka. Jest uważana za chorobę cywilizacyjną.

Zobacz także: Żywność z chemią przyczyną cukrzycy u dzieci

Karmienie piersią uchroni przed cukrzycą?

Są dzieci, które mimo karmienia piersią zachorują na cukrzycę. Są również dzieci, które od początku dostawały mleko modyfikowane i nie zachorują. Badania norweskie jednoznacznie jednak wskazują, że karmienie niemowlęcia piersią znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1.
Z tych badań wynika, że warto karmić dziecko piersią nawet, jeśli mama ma problemy z karmieniem piersią i z różnych powodów musi zacząć podawać dziecku mleko modyfikowane.
Inna badania wskazują, że karmienie piersią zmniejsza też ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, która na całym świecie staje się coraz większą plagą – także w Polsce.

Reklama

Zobacz także: Koniec bólu i kłucia: sensor zamiast glukometru - nie tylko dla dzieci z cukrzycą

Reklama
Reklama
Reklama