Zdrowa dieta karmiącej mamy
Co jeść, gdy karmisz piersią? Dieta karmiącej mamy nie jest trudna ani skomplikowana. Musi być smaczna i zdrowa. Wtedy smaczne i zdrowe będzie też twoje mleko dla dziecka!
- Joanna Kieniewicz-Górska, Katarzyna Pinkosz
Kiedy byłaś w ciąży, potrzebowałaś dodatkowo około 300 kcal na dobę. Teraz, gdy karmisz dziecko piersią, zapotrzebowanie na kalorie jeszcze wzrasta. Powinnaś jeść dziennie o 300-340 kcal więcej niż w czasie ciąży.
Gdy dziecko dostaje już pokarmy uzupełniające w okresie rozszerzania diety niemowlęcia, możesz jeść o 100 kcal mniej. Oczywiście, te wskazówki są tylko orientacyjne: wszystko zależy od twojego apetytu.
Jeśli karmisz piersią, nie odchudzaj się
Komponując jadłospis, weź pod uwagę nie tylko to, ile kalorii potrawa zawiera, ale też co dobrego (lub złego) przeniknie z niej do twojego pokarmu.
- Gdy karmisz dziecko piersią, nie odchudzaj się. W tkance tłuszczowej kumulują się szkodliwe substancje z pożywienia, np. metale ciężkie, pestycydy oraz izomery trans. Jeśli tracisz na wadze zbyt gwałtownie, uwalniają się one z zapasów tłuszczu zgromadzonych w czasie ciąży i przedostają do krwi, a następnie do pokarmu.
- Gdy karmisz piersią, wrócisz do figury sprzed ciąży, a nawet będziesz jeszcze szczuplejsza! Zrezygnuj ze słodyczy (szczególnie z gotowych ciasteczek – zawierają szkodliwe tłuszcze cukiernicze). Twoja dieta powinna być bogata i różnorodna, by dziecko otrzymało wszystkie potrzebne mu do zdrowego rozwoju składniki.
Co jeść, gdy karmisz piersią: ważne zalecenia
- 4-5 razy dziennie jedz produkty zbożowe (chleb, najlepiej pełnoziarnisty, ryż, kasze, makaron, ziemniaki),
- 3-4 razy dziennie sięgaj po owoce i warzywa (najlepiej jak najbardziej różnorodne),
- 2 razy dziennie jedz produkty nabiałowe (mleko, jogurty, kefiry, sery),
- 1-2 dziennie jedz mięso (najlepiej chude),
- 2-3 razy w tygodniu jedz ryby (szczególnie morskie),
- 3-4 razy w tygodniu jedz jajka.
- Wypijaj około 2-2,5 litra płynów dziennie, najlepiej niegazowaną niskozmineralizowaną wodę, soki owocowo-warzywne, owocowe herbatki, mleko (około dwóch szklanek).
Mleko, kefiry, jogurty i sery podczas karmienia piersią
Jeśli nie masz alergii na mleko krowie, pij mleko. Jedz też jogurty, zsiadłe mleko, kefiry. Zawierają dobre bakterie kwasu mlekowego (probiotyki), są łatwiej strawne, rzadziej wywołują alergie niż słodkie mleko. Nie pij tych napojów w nadmiarze – to nieprawda, że dzięki nim będziesz miała więcej pokarmu.
Jeśli dziecko ma biegunki lub wysypki po spożywanych przez ciebie pokarmach mlecznych, w porozumieniu z lekarzem wyeliminuj je z diety. Być może dziecko ma alergię na mleko krowie. Zamiast mleka krowiego możesz pić Nutramigen lub Bebilon pepti. Zapytaj, czy nie powinnaś przyjmować preparatów wapnia.[CMS_PAGE_BREAK]
Produkty, których trzeba unikać podczas karmienia piersią
W pierwszym miesiącu po porodzie nie jedz kapusty (zwłaszcza bigosu), fasoli, cebuli, nie dodawaj do potraw ostrych przypraw (czosnek, papryka, pieprz). Potem stopniowo włączaj do diety kolejne składniki. Gdyby jednak pojawiły się niepokojące objawy (bóle brzuszka, wysypka), ponownie wyklucz dany produkt z jadłospisu.
Pod koniec 6. miesiąca życia malca (jeśli jest zdrowy), możesz już jeść właściwie wszystko. Dzięki temu w przyszłości znacznie łatwiej zaakceptuje pokarmy wprowadzane do jego diety.
W czasie całego okresu laktacji:
- Unikaj potraw smażonych, gdyż mogą u dziecka wywołać bóle brzuszka i kolki.
- Nie pij alkoholu pod żadną postacią: także piwa. Alkohol przenika do twojego pokarmu.
- Unikaj potraw zawierających konserwanty, sztuczne barwniki. Substancje te dodawane są m.in. do gotowych sałatek, gorszego gatunku wędlin, kisieli, galaretek w proszku, żelek, napojów. Mogą wywoływać u ciebie objawy nietolerancji (biegunki, wysypki).
- Ogranicz tłuszcze zwierzęce. Używaj za to oleju, np. rzepakowego. Zawarte w tłuszczach roślinnych tłuszcze są korzystne dla serca.
Diety eliminacyjne podczas karmienia piersią
W czasie karmienia piersią nie musisz być na żadnej restrykcyjnej diecie.
Nie stosuj profilaktycznie diety antyalergicznej. Tak nie chronisz dziecka przed alergią.
Zrezygnuj za to z czekolady, orzeszków ziemnychm owoców cytrusowych. To silne alergeny, a jeśli nie będziesz ich jadać, ani tobie, ani twojemu dziecku niczego cennego nie zabraknie. Unikaj też owoców drobnopestkowych (głównie poziomek, truskawek). One też mogą powodować alergię.