Reklama

Powody występowania kolki u niemowląt nie są do końca znane. Jeszcze niedawno wierzono, że wpływ na ataki ma dieta karmiącej mamy – obwiniano warzywa wzdymające, wodę gazowaną, pikantne przyprawy. O ile te informacje możemy uznać za mity, naukowcy postanowili przyjrzeć się wpływowi karmienia piersią na kolkę u noworodków i niemowląt. Udało się ustalić kilka zależności między tym, co je mama a występowaniem kolki:

Reklama
  1. produkty, które mogą ją nasilać
  2. jedzenie, które mogą ją zmniejszać
  3. dieta eliminacyjna
  4. technika karmienia

Jakie produkty mogą wywoływać kolkę u noworodka karmionego piersią?

Zaobserwowano, że dieta mamy może nasilać kolkę u niemowlaka, jeśli maluch ma objawy alergii pokarmowej, a matka spożywa alergeny: produkty mleczne, orzechy, ryby, pszenicę, soję i jaja. Ich wyeliminowanie z diety, jak wykazały badania, dwukrotnie zwiększyło szansę na skrócenie czasu trwania płaczu. Istotne jest jednak to, że jeśli po 2 tygodniach stosowania diety eliminacyjnej przez matkę nie ma przełożenia na występowanie kolki u niemowlęcia, kobieta powinna zrezygnować z ograniczania pokarmów.

Co jeść, by zapobiegać kolce u dziecka?

Ciekawe wnioski płyną z badań naukowców z Turcji. Zaobserwowali, że występowanie kolki u niemowląt karmionych piersią jest mniejsze, jeśli mama spożywa:

Ataki kolki u dzieci z grupy badawczej były za to częstsze, jeśli ich mamy jadły dużo bananów i orzechów. Pamiętaj jednak, że te badania można traktować raczej jako ciekawostkę, ponieważ metodologia ich wykonania nie pozwala uznać tych wniosków jako obowiązujących u wszystkich niemowląt i ich mam.

Jak sprawdzić, które pokarmy wywołują kolkę u dziecka?

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Talerz karmiącej mamy Czytaj więcej

Czasami mówimy też o kolce 24-godzinnej. To nie to samo, co kolka niemowlęca, jednak daje podobne objawy: dziecko płacze, jest niespokojne, wyraźnie cierpi. W tym przypadku mamy do czynienia z bólem brzuszka. Jeśli podejrzewasz, że coś, co jesz, sprawia kłopoty, możesz wykonać trzy kroki, pamiętaj jednak, by robić to pod kontrolą lekarza (a najlepiej także dietetyka!). Tak samo postępuj w przypadku eliminowania pokarmów ze swojej diety, jeśli podejrzewasz u dziecka alergię:

1. Zapisuj, co zjadłaś
Bądź detektywem! Najczęściej winne są alergeny pokarmowe.
2. Wyeliminuj podejrzane pokarmy
Jeśli masz już listę produktów, które podejrzewasz o wywołanie dyskomfortu u dziecka, zacznij pojedynczo eliminować je ze swojej diety na okres ok. 14 dni. W tym czasie obserwuj dziecko, czy występuje u niego poprawa. Jeśli nie, wprowadź dany pokarm z powrotem do diety i wyeliminuj kolejny podejrzany produkt. Gdy zauważysz poprawę, przejdź do kroku trzeciego.
3. Sprawdź wyniki
Gdy problemy brzuszkowe u dziecka miną, musisz ponownie wprowadzić do swojej diety produkt, który je wywoływał i obserwować, czy z powrotem pojawi się "kolka 24-godzinna". Jeśli tak, wyłącz na pewien czas ten produkt ze swojego jadłospisu podczas laktacji. Pamiętaj, by nie stosować żadnych diet eliminacyjnych bez porozumienia z lekarzem!

Jak karmić piersią niemowlę, które ma kolki?

Nie spiesz się i nie pozwól dziecku pić łapczywie. Upewnij się, że prawidłowo chwyta pierś (powinno obejmować ustami cały sutek wraz z większą częścią otoczki). Inne sposoby na kolkę u niemowlaka i noworodka karmionego piersią:

  • karmienie "pod górkę" - odchyl się do tyłu, tak by mleko wypływało z góry. Dzięki temu dziecko będzie piło mniej łapczywie;
  • odciągaj pierwsze mleko przed podaniem piersi dziecku - nie dużo, wystarczą ok. dwie łyżeczki. Pierwsza partia mleka zawiera najwięcej cukru;
  • pozwól dziecku opróżnić całą pierś, przed podaniem drugiej.

Bibliografia:

  • mp.pl
  • Aksoy Okan M et al., Does maternal diet affect infantile colic?, Matern Fetal Neonatal Med. 2016
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama