Dlaczego karmiąca mama nie może jeść niezdrowych tłuszczów?
W diecie, a zwłaszcza w diecie karmiącej mamy, tłuszcze są niezbędne. To ważne źródło energii, potrzebuje ich także m.in. mózg dziecka, który w 60 proc. składa się właśnie z tłuszczów. Ważne jednak, by były to zdrowe tłuszcze.
Tłuszcze, zarówno zdrowe, jak i niezdrowe, przenikają do pokarmu karmiącej piersią mamy. Dlatego warto dbać, by w jej diecie były tylko dobre tłuszcze, które służą rozwojowi karmionego piersią dziecka.
Jakie tłuszcze są dobre?
Dobre tłuszcze, a więc zawierające jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe (jak najmniej nasyconych). Najwięcej jest ich w olejach i oliwie z oliwek. Warto kupować oliwę i oleje dobrej jakości, bo takie zawierają najwięcej cennych składników, i jeść je na surowo, bo w wysokiej temperaturze (np. podczas gotowania, duszenia) tracą one niektóre składniki, m.in. witaminy. Nienasycone kwasy tłuszczowe w większych ilościach obecne są także w niektórych warzywach, np. awokado, tłustych rybach, np. łososiu, żółtku jaja, orzechach.
Co cennego zawierają dobre tłuszcze?
W zależności od rodzaju dostarczają różnych kwasów tłuszczowych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K). Obecność tłuszczu w potrawach pomaga też we wchłanianiu witamin np. z zielonych i pomarańczowych warzyw. Kwasy tłuszczowe biorą udział w procesie budowy komórek – są więc potrzebne w okresie szybkiego wzrostu – budują rdzeń kręgowy i mózg. Wpływają na stan skóry, wzrok, krzepliwość krwi i prawidłową pracę hormonów. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym omega-3, a szczególnie kwas DHA, pomagają również w rozwoju intelektualnym dziecka.
Jakich tłuszczów powinna unikać karmiąca mama?
Przede wszystkim tłuszczów nasyconych, choć pewna ich ilość jest w diecie potrzebna. Są one jednak bardzo powszechne w żywności, więc w diecie zwykle ich nie brakuje, a najczęściej jest ich za dużo. Tłuszcze nasycone to przede wszystkim tłuszcze zwierzęce, a więc masło, tłuszcz obecny w mięsie, serze, mleku. Karmiąca mama powinna również unikać tłuszczów znajdujących się w produktach wysoko przetworzonych, czyli tzw. izomerów trans kwasów tłuszczowych.
Co to są izomery trans?
To rodzaj tłuszczów, które powstają podczas utwardzania olejów roślinnych. Są niekorzystne dla zdrowia, bo podnoszą poziom cholesterolu i mogą mieć działanie rakotwórcze. Znajdują się zwłaszcza w twardych margarynach (margaryny wysokiej jakości, miękkie, praktycznie ich nie zawierają), miksach i roślinnych tłuszczach utwardzanych używanych do smażenia czy pieczenia. Najwięcej szkodliwych izomerów trans znajduje się w produktach typu fast food i w wyrobach cukierniczych, np. gotowych ciastach, herbatnikach. Dlatego uważnie czytaj etykiety – gdy produkt zawiera utwardzone tłuszcze roślinne, to najprawdopodobniej także izomery trans.
Zobacz też: Jak czytać etykiety - 6 złotych zasad
Jakich produktów powinna unikać karmiąca mama?
- wyrobów cukierniczych – ciastek, wafelków, herbatników
- produktów typu fast food
- chipsów
- batonów
- twardych margaryn
- tłustego mięsa
- kiełbas
- pasztetów
Czytaj też na Polki.pl: Prawdy i mity o tłuszczach