Reklama

Jagody i karmienie piersią – wiele mam zastanawia się, czy to dobre połączenie. Jagody zawierają wprawdzie prowitaminę A, witaminy B1, B2, B6 oraz kwas foliowy, ale działają też lekko przeczyszczająco. Wyjaśniamy, czy można jeść czarne jagody, karmiąc piersią.

Reklama

Czy można jeść jagody, karmiąc piersią?

Jagody (inaczej borówki czarne, czernice, czarne jagody) oraz owoce jagodowe to jedne z najzdrowszych owoców i można je jeść w czasie karmienia piersią. Świeże czarne jagody działają korzystnie zwłaszcza w przypadku zaparć, bo mają łagodne działanie przeczyszczające. Jagody na biegunkę to też dobre rozwiązanie – podczas biegunki dobrze jest pić sok z jagód lub napar z suszonych jagód.

Jagody są bogatym źródłem łatwo przyswajalnego potasu, wapnia, cynku i żelaza oraz antyoksydantów. Jagody oraz wyciągi z liści zawierają też substancję działającą podobnie jak insulina, regulującą poziom cukru we krwi. A żelazo w nich zawarte ma dobry wpływ na produkcję czerwonych krwinek, co zapobiega anemii. Jagody w czasie laktacji mają dobry wpływ na wzrok.

Jagody w trakcie karmienia piersią to wartościowa przekąska. Jedna szklanka jagód (ok. 130 g) pokrywa:

  • ok. 17 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C,
  • ok. 9 proc. dziennego zapotrzebowania na żelazo,
  • ok. 17 proc. dziennego zapotrzebowania na błonnik pokarmowy.

Pamiętaj: jagody można zbierać w lasach głównie w lipcu. To bardzo nietrwałe owoce, dlatego poza sezonem w zasadzie nie da się ich zjeść w postaci świeżej.

Jak jeść jagody w czasie karmienia piersią?

Najlepiej jeść jagody na surowo, np. z jogurtem naturalnym. To smaczny i pożywny posiłek dla karmiącej mamy. Jagody sprawdzą się też na przetwory – przyrządza się z nich kompoty, konfitury, soki – a także na farsz do pierogów. Dobrze nadają się również do mrożenia. A czy można jeść jagodzianki, karmiąc piersią? Jak najbardziej! Czarne jagody to idealne nadzienie do bułeczek.

Ważne: dla zdrowia mamy i dziecka karmionego piersią bardzo ważna jest urozmaicona dieta karmiącej, która pokryje zapotrzebowania na różnorodne witaminy i składniki mineralne. Bez konsultacji z lekarzem nie rezygnuj z żadnych grup produktów, a jeśli podejrzewasz alergię u dziecka, zgłoś się do specjalisty.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama