Co jeść, żeby pobudzić laktację? Sięgaj po świeże posiłki skomponowane z produktów bogatych w witaminy i sole mineralne. Oprócz żelaza, wapnia i jodu potrzebujesz selenu (jest w mięsie, rybach, jajkach, kaszach, ciemnozielonych warzywach) i cynku (w kukurydzy, roślinach strączkowych, orzechach). Kiedy karmisz piersią, odżywiaj się zdrowo i komponuj jadłospis zgodnie z wytycznymi z piramidy żywienia. Pamiętaj, aby dieta na laktację dostarczała 2600-2900 kcal dziennie, ponieważ właśnie tyle potrzeba kobietom karmiącym.

Reklama

Dieta na laktację:

Produkty na laktację

Jeśli obawiasz się, że masz za mało pokarmu, spróbuj włączyć do swojej diety produkty, które wspomagają laktację. Dieta na laktację powinna być zdrowa, a wymienione produkty właśnie takie są. Pamiętaj też, że nie wolno stosować diet eliminacyjnych w czasie karmienia piersią, o ile lekarz nie stwierdzi alergii i nie zaleci wykluczenia jakiegoś produktu z twojej diety. Wiedz, że to najlepsze, co możesz podarować dziecku. Jeśli chcesz wspomóc produkcję mleka, włącz do swojej diety:

  • Płatki owsiane (górskie). Nie dość, że zdrowe, to wspomagają laktację, dzięki temu, że zawierają saponiny, związki o działaniu przeciwzapalnym i wzmacniającym układ odpornościowy. Poza tym płatki owsiane obniżają poziom złego cholesterolu! Jeśli nawet nie wpłyną na laktację, jedząc owsiankę na śniadanie, możesz być pewna, że dostarczyłaś swojemu organizmowi czegoś zdrowego. Owsiankę możesz też zrobić na wodzie lub mleku roślinnym, jeśli twoje dziecko ma skazę białkową i lekarz kazał ci wykluczyć białko krowie z diety. Płatki owsiane są też bogatym źródłem żelaza, wapnia, błonnika i witamin z grupy B. Pamiętaj jednak, że od błyskawicznych zdrowsze są górskie.
  • Orzechy. Dobre jako zdrowa przekąska, bogata w zdrowe tłuszcze, białko i inne składniki odżywcze. Na laktację polega się przede wszystkim migdały i nerkowce. Możesz też zrobić domowe mleko migdałowe.
  • Nasiona kopru włoskiego. Herbata i woda koperkowa są doskonale znane mamom jako środek na kolkę i dolegliwości brzuszek niemowląt, ale mogą też wspomagać laktację. Aby przygotować napar z kopru, wystarczy zalać 1 łyżeczkę nasion kopru włoskiego wodą, gotować przez około minutę i pozostawić na 5 minut do zaparzenia. Możesz też po prostu żuć nasiona, jeśli lubisz ich smak.
  • Słód jęczmienny. Zwiększa produkcję mleka, dlatego poszukaj suplementów ze słodem jęczmiennym i np. drożdżami piwowarskimi. Unikaj za to piwa bezalkoholowego.
  • Nasiona kozieradki. W wielu krajach (m.in. w Indiach) od wieków zaleca się kozieradkę jako środek wspomagający produkcję mleka, bo podobnie jak płatki owsiane, zawiera saponiny steroidowe (diosgeninę). Nasiona kozieradki są bogatym źródłem beta-karotenu, żelaza i witamin z grupy B, kwasów omega-3, ważne w diecie karmiącej. Możesz używać kozieradki do przyprawiania mięs, zup, dipów, a także przygotowywać z niej napar do picia.
  • Czosnek. W wielu krajach zaleca się kobietom karmiącym piersią jedzenie czosnku, jako warzywa zwiększającego laktację. U nas do niedawna przestrzegano, że mleko zmienia smak pod wpływem czosnku i może powodować kolki u niemowlaka, dlatego mamy bały się go jeść, ale ta teoria jest nieaktualna, bo wiadomo już, że pokarm mamy nie ma wpływu na występowanie kolki. Pij więc mleko z czosnkiem i używaj go jako przyprawy.

Przepisy na przekąski i napary z ziół zwiększające wydzielanie mleka

Dietę na laktację warto urozmaicać przekąskami z produktów, które wspomagają wydzielanie mleka. Poniżej umieszczamy przepisy na ciastka oraz herbatę z kozieradki, które pomogą w pobudzeniu laktacji.

Przepis na ciastka na laktację
Składniki na ok. 15 ciastek:

Zobacz także
  • 1,5 szklanki górskich płatków owsianych
  • szklanka mąki (najlepiej pełnoziarnistej)
  • ½ łyżeczki proszku do pieczenia
  • pół szklanki brązowego cukru
  • 1 jajko
  • 100 g masła
  • 2 łyżeczki mielonego siemienia lnianego
  • 3 łyżki drożdży piwowarskich
  • łyżeczka cynamonu
  • ½ łyżeczki soli
  • 3 łyżki wody
  • opcjonalne dodatki, do wyboru: rodzynki, orzechy, suszone morele, kokos, posiekana gorzka czekolada

Wykonanie:
Siemię lniane namocz w wodzie. W dużej misce utrzyj masło z cukrem, dodaj jajko i dokładnie wymieszaj, po czym dodaj namoczone siemię, wymieszaj do połączenia składników. Dodaj resztę składników, oprócz płatków i dodatków. Dobrze wymieszaj, dodaj płatki i ewentualne dodatkowe składniki, ponownie wymieszaj. Gdyby ciasto było zbyt mało wilgotne, możesz dodać więcej wody.
Łyżką nakładaj porcje ciasta na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piecz przez ok. 14 minut w piekarniku rozgrzanym do 170 st. C.
Czy może byś coś przyjemniejszego od objadania się ciastkami w słusznej sprawie i bez wyrzutów sumienia?

Przepis na herbatę z kozieradki
Składniki:

  • 1-2 łyżeczki zmielonych nasion kozieradki (lub tłuczonych w moździerzu)
  • ½ łyżeczki miodu
  • woda

Przygotowanie:
Zagotuj nasiona kozieradki w szklance wody, a następnie gotuj na małym ogniu przez minutę. Przykryj i zostaw do zaparzenia na ok. 5 minut. Taki napar ma gorzkawy smak, więc trzeba się niego przyzwyczaić.

Co zmniejsza laktację?

Kiedy karmisz piersią, nie powinnaś pić naparów z szałwii i mięty. Są znane ze swojego działania zmniejszającego laktację, dlatego często poleca się je na zakończenie karmienia. Pamiętaj, że stres także zmniejsza produkcję mleka. Oprócz odpowiedniej diety warto stosować inne sposoby pobudzenia laktacji, m.in. częste przystawianie do piersi.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama