Kiedyś sądzono, że jajek nie można jeść w dużych ilościach. Od jakiegoś czasu wiadomo już na pewno, że rzekomo szkodliwy cholesterol, który zawierają, nie wpływa na wzrost poziomu cholesterolu we krwi. Dlatego dietetycy nie stawiają już ograniczeń w jedzeniu jajek innych niż… umiar. Oczywiście, jeśli nie masz alergii na jajka.

Reklama

Co dobrego jest w jajkach?

Białko jajka zawiera witaminy z grupy B i składniki mineralne. Ale jego największym bogactwem są aminokwasy. Organizm człowieka przyswaja je w ponad 90% (pochodzące z mięsa jedynie w ok. 70%). Żółtko to bogate źródło witamin A, D, PP, a także witaminy z grupy B, w tym kwasu foliowego. Zawiera też łatwo przyswajalne żelazo, potas, chlor, sód, siarkę i magnez. Jedną trzecią żółtka stanowią tłuszcze, wśród których przeważają dobre tłuszcze nienasycone. Niektóre kwasy tłuszczowe, które zawiera żółtko, obecne są również w twoim pokarmie i są niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka.

Zobacz też: 6 rodzajów jajek dla dziecka

Ile jajek może zjeść karmiąca mama?

3-4 jajka w tygodniu to dobra ilość dla karmiącej mamy. Jednak nic się nie stanie, jeśli zjesz także więcej jajek. Kieruj się apetytem i zdrowym rozsądkiem. Choć jajka bywają silnym alergenem, a wiadomo, że składniki produktów, które jesz, przenikają do pokarmu, to profilaktycznie nie wyłączaj ich z diety. Jeśli jednak zaobserwujesz u dziecka jakąś nietypową reakcję po tym, jak zjesz jajka (np. wysypka na skórze, ból brzucha, inna kupka niż zwykle), omów tę sprawę z lekarzem.

Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże?

Poznasz to, wrzucając jajko do garnka z zimną wodą. Gdy tonie, to znaczy, że jest świeże. Starsze jajko ma komorę powietrzną bardziej wypełnioną powietrzem, dlatego utrzymuje się na powierzchni wody. Wskazówką jest też wygląd skorupki – świeże jajko powinno mieć matową. O tym, że jajko jest nieświeże może też świadczyć charakterystyczny chlupot przy potrząsaniu nim. Świeże nie wyda takiego odgłosu.

Zobacz także

Jakie jajka wybierać?

Jajka ze stemplem „0” (ekologiczne) oraz „1” (od kur z wolnego wybiegu) mogą zawierać nieco więcej wartościowych składników. Jednak prawda jest taka, że aż tak bardzo nie różnią od jajek ze stemplem „2” (tzw. jajka ściółkowe) i „3” (z chowu klatkowego). Jajka z chowu klatkowego mają zwykle miększą skorupkę. Warto wybierać jajka od kur ze zdrowych hodowli, w których żyją on w dobrych warunkach.

Jak jeść jajka?

Najzdrowsze są ponoć jajka gotowane na miękko, czyli 2–3 minuty od zagotowania się wody. Tak samo jajecznica na parze, np. z dodatkiem szczypiorku. Karmiąca mama może też z powodzeniem jeść zwykłą jajecznicę na maśle czy jajka sadzone. Jajka na twardo wystarczy gotować 6–10 minut. Dłuższe gotowanie jajek sprawia, że wokół żółtka powstaje nieapetyczna zielona obwódka.

Zobacz też: Czy niemowlę ma alergię pokarmową? Wiemy, jak to sprawdzić

Reklama

Wróć do talerza

Reklama
Reklama
Reklama