Karmienie piersią w miejscach publicznych
AdobeStock
Aktualności

„Zakryj się, gdy karmisz piersią”. Karmienie w miejscach publicznych wciąż na cenzurowanym

Dwóm mamom nie pozwolono nakarmić dzieci przy basenie, bo komuś innemu to przeszkadzało. Niesamowite jest to, co inne kobiety zrobiły w geście solidarności!

Dwie mamy z Minnesoty, Stephanie Buchanan i jej szwagierka Mary Davis, karmiły swoje dzieci w pobliżu odkrytego basenu dla dzieci. Nie spodobało się to jednak innej mamie. Nie życzyła sobie, żeby publicznie karmiono piersią w miejscu, gdzie pływają jej synowie. Interweniowała również policja.

Karmienie piersią w miejscu publicznym dozwolone, ale niemile widziane

Stephanie Buchanan postanowiła podzielić się tym, co przydarzyło jej się podczas jednego z pobytów nad miejskim basenem dla dzieci. Pewnej środy ona i jej szwagierka Mary wybrały się do parku wodnego w mieście Mora, około 60 mil na północ od Minneapolis. W pewnym momencie, gdy jej 3-miesięczny syn Roman poczuł się głodny, zaczęła karmić go piersią. I wtedy podeszła do niej kobieta i powiedziała, by się zakryła. Mary w geście solidarności dla bratowej również zaczęła karmić swoje dziecko. Wówczas zjawił się też pracownik ośrodka i poprosił, by się osłoniły lub udały do zamkniętego pomieszczenia, by tam nakarmić dzieci. Kobiety nie zgodziły się na takie traktowanie i postanowiły opuścić basen.

W tym momencie zainterweniował policjant. Stephanie powiedziała, że prawo pozwala jej na karmienie dziecka wszędzie tam, gdzie ona sama może przebywać. Policjant przyznał, że to rozumie i poinformował o tym właścicieli basenu, ale oni zastrzegli sobie, że mają prawo do poproszenia kobiety o opuszczenie ośrodka. Stephanie rozejrzała się wokoło i zauważyła, że nigdzie nie widzi nagich piersi, a wiele mam wokół karmiło piersią swoje dzieci. Dodała też, że wiele kobiet odsłaniało znacznie więcej ciała, niż ona. Mary powiedziała też, że nie chce opuszczać basenu w celu nakarmienia niemowlęcia, ponieważ ma pod opieką jeszcze dwoje starszych dzieci, które kąpią się w wodzie.

To jednak nie pomogło. Kobiety czuły się upokorzone, ale opuściły miejsce. Ponieważ jednak wieść o tym zdarzeniu rozeszła się po okolicy, dziesiątki kobiet w geście solidarności i zebrały się w następny weekend na tym samym basenie i zaczęły karmić piersią swoje pociechy. Ten protest miał na celu wyrażenie głośnego sprzeciwu wobec zabraniania kobietom karmienia w miejscach publicznych.

A wy co sądzicie o publicznym karmieniu piersią? W internecie pojawiają się od czasu do czasu zabawne posty, które wyśmiewają temat konieczności zakrywania się w trakcie karmienia. Ostatnio natrafiłyśmy na taki z hasłem „zakryj się, gdy karmisz piersią”. Bardzo się nam spodobał! :)


Źródło: kansas.com, cbsnews.com, facebook

Zobacz też:

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

Publiczne karmienie piersią
AdobeStock
Aktualności
Publiczne karmienie piersią wciąż kontrowersyjne?
Karmienie noworodka to jedno z największych wyzwań, przed jakimi staje młoda mama. Specjaliści zaznaczają, że na sukces w tym obszarze wpływ mają także zupełnie obce osoby, a z ich wsparciem bywa różnie.

Choć mogłoby się wydawać, że karmienie piersią to coś, co dotyczy tylko mamy i dziecka, to tak naprawdę każdy ma na nie wpływ. Jak to możliwe? Jeśli karmiłaś piersią , najpewniej sama spotkałaś się z przeróżnymi reakcjami ludzi. Obcy też mogą pomóc Niestety nadal olbrzymim problemem jest publiczne karmienie piersią. Niektóre panie nie mogą tego robić nawet w rodzinnym domu. Kobiety, które chcą nakarmić piersią swoje dziecko, są wypraszane z pokoju przez zgorszonych obserwatorów. - Choć kobieta nie eksponuje piersi , to widz nadaje temu taką interpretację. To nie jest problem kobiety, która po prostu karmi swoje dziecko, czyli używa piersi do podawania pokarmu. Jednak osoba, która to obserwuje, może nadawać temu znaczenie, np. dodając pewne konotacje erotyczne. I to jest główny problem - tłumaczy psycholog dr Marta Kucharska w rozmowie z PAP. Choć nadal nie brakuje osób zgorszonych i oburzonych na widok matki karmiącej swoje dziecko, to widać zmianę się w podejściu Polaków do tego tematu. Na szczęście coraz mniej z nas uważa, że matka ma siedzieć w domu i tylko tam ma prawo karmić malca. Proszę, nie gapcie się! Psycholog przyznaje, że akceptacja dla karmienia piersią w miejscach publicznych wzrasta. Jak wynika z badań, w Polsce najbardziej akceptujemy karmienie piersią w centrach handlowych, w restauracjach , kawiarniach czy w parkach, natomiast absolutnie najmniej akceptowane jest to w komunikacji publicznej . Mniej akceptowane jest także karmienie w szkołach, na uczelniach, w urzędach czy w pracy. Jak ocenia specjalistka, może to wynikać z faktu, że w takich miejscach kobieta wchodzi też w inną rolę. Na szczęście coraz częściej zapewniane jest odpowiednie zaplecze dla rodziców z dziećmi. Powstają kąciki dla mam, gdzie panie mogą na spokojnie nakarmić maluszka. Jednak jest nadal wiele do zrobienia. Zdaniem dr Kucharskiej niezbędne są uregulowania...

Kornelia Wróblewska z dzieckiem w Sejmie
screen/twitter.com/JoankaSW
Aktualności
Posłanka w polskim Sejmie z dwumiesięcznym maluszkiem. Dlaczego to powinno was obchodzić?
W polskim Sejmie ewenement - pewna mama przyszła do pracy z dzieckiem. I co z tego? Czy każdy tak powinien przychodzić do pracy z dziećmi? A co jeśli będą płakać?

Do tej pory takie obrazki mogliśmy oglądać głównie z obrad zagranicznych parlamentów - posłanki karmiące dzieci publicznie piersią także. Kilka lat temu Agnieszka Pomaska z Platformy Obywatelskiej pojawiła się z dzieckiem w Sejmie. Teraz kolejna polska posłanka to robi! Naszym zdaniem to świetnie, szkoda tylko, że nie ma zdjęć z karmienia piersią córeczki.   Pierwsze posiedzenie 2018 z córką @KorWroblewska i Jarosława Kaczyńskiego 👍💪😀 pic.twitter.com/JwlLKY77Ck — J. Scheuring-Wielgus (@JoankaSW) 9 stycznia 2018 Córka Kornelii Wróblewskiej i Jarosława Kaczyńskiego w Sejmie "Pierwsze posiedzenie w 2018 r. z córką Kornelii Wróblewskiej i Jarosława Kaczyńskiego" - można było przeczytać na Twitterze pod zdjęciem posłanki Joanny Scheuring-Wielgus. Na zdjęciu widać maleńką Antoninę Marię Kaczyńską z mamą posłanka Kornelią Wróblewską , prywatnie żoną Jarosława Kaczyńskiego, prawnika. Przewijak i karmienie piersią w biurze i na obradach Pani Kornelia tuż po porodzie mówiła, że w biurze poselskim ma przewijak, że zamierza karmić piersią i nie będzie się z tym kryć oraz, że ma nadzieję, że nie wyrzucą jej za to z sali plenarnej. Jest osobą aktywną i nie chce siedzieć w domu. Z pierwszym dzieckiem również pracowała, dlatego nie obawia się, że nie da sobie rady – wyjaśniała dziennikowi "Fakt". Z dzieckiem przy piersi i babcią u boku Jak sama pisze na swoim profilu facebookowym od 2 stycznia wróciła do pracy już na pełen etat - z Tosią przy piersi i babcią u boku , bez wsparcia której wiele rzeczy i działań nie byłoby możliwych. Dzisiaj był pierwszy wspólny dzień w Sejmie. Posłanka dziękuje wszystkim za miłe powitanie i wszelkie wyrazy wsparcia. Dziękuje też wszystkim posłom opcji za uznanie, zrozumienie i gesty pełne sympatii. Karmcie piersią publicznie i nie bójcie się tego! Jeśli...

karmiąca piersią agresja mężczyzna
Jassie Maher/Facebook
Aktualności
Karmienie piersią w miejscu publicznym – powód do agresji?
"Jesteś obrzydliwa"- takie słowa usłyszała mama miesięcznego dziecka, która postanowiła nakarmić piersią dziecko w kawiarni.

Gdy decydujesz się na karmienie piersią , musisz być konsekwentna bez względu na to gdzie jesteś. Jeżeli jesteś w domu, nie ma żadnego problemu. Gdy jednak postanawiasz wybrać się z dzidziusiem do sklepu, czy w jakiekolwiek inne miejsce publiczne, musisz się liczyć z tym, że twoja dzidzia nie będzie zwracać na to uwagi. Obwieści ci bardzo głośno, że jest głodna, a wtedy nie będziesz miała wyjścia.  " To jest obrzydliwe. Ty jesteś obrzydliwa!" Oczywiście przeciwnicy karmienia piersią w miejscu publicznym powiedzą, że kobieta może zrobić to w miejscu niewidocznym dla gapiów. Gdzie takie miejsce jest w markecie? Trudno je znaleźć, mogłaby to być np. toaleta, która jednak ze względu na brud oraz nieprzyjemny zapach, nie jest wymarzonym miejscem dla karmiącej mamy i jej maleństwa.  Jassie Maher postanowiła przysiąść na chwilę przy stoliku w restauracji. Chciała szybko nakarmić dopominające się mleka dziecko. Nie spodziewała się, jak ogromną agresję wywoła u mężczyzny, również przebywającego w kawiarni. Ten po chwili obserwowania młodej matki, zaczął głośno wykrzykiwać  w jej kierunku.  "Nie możesz tego robić gdzie indziej? To jest obrzydliwe. Ty jesteś obrzydliwa" – zaczął krzyczeć w kierunku karmiącej mamy, mężczyzna w średnim wieku.  Ta odpowiedziała mu, że musi nakarmić dziecko, bo płacze. Dodała też, że ma do tego prawo i prosiła, by mężczyzna zostawił ją i noworodka w spokoju.  Ten jednak był coraz bardziej agresywny, zaczął iść w jej kierunku wykrzykując: "Jesteś obrzydliwa, jesteś obrzydliwa, jesteś k...wą!" (straszny wulgaryzm). Przestraszona matka postanowiła zniechęcić agresora i zaczęła go nagrywać komórką. Mężczyzna zrezygnował z ataku bezpośredniego, ale cały czas krążył wokół kobiety.  Wspaniała postawa obserwatorów Na szczęście na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz