Jak karmić piersią noworodka: rady na kłopoty
Dziecko i mama. Co więcej jest potrzebne do karmienia piersią. Często nic. Jednak czasami pomoc jest niezbędna. Bo masz za dużo mleka lub odwrotnie za mało. Bądź gotowa na wszystko.
Niestety, nie możemy obiecać, choć bardzo byśmy chcieli, że karmienie piersią nigdy nie sprawi Ci trudności. Że będziesz mieć tyle mleka, ile trzeba, a noworodek za każdym razem przyssie się do Twojej piersi. Dlatego podpowiadamy, co zrobić, gdy coś pójdzie nie tak, jak trzeba.
Noworodek lubi każdą pierś
Niezależnie od tego, czy masz je duże, czy małe, możesz z powodzeniem karmić. W niewielkiej piersi wcale nie musi być mniej mleka niż w dużej, bo pokarm wytwarza się wtedy, gdy dziecko ssie. Jeśli masz płaskie lub wklęsłe brodawki, warto je delikatnie „wyciągąć”. Przydadzą Ci się specjalne nakładki formujące piersi. Noś je między karmieniami.
Noworodek ma za mało jedzenia
Jak zwiększyć laktację w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka? Przystawiaj go do piersi: im częściej będzie ssać, tym więcej będziesz miała mleka. W czasie kryzysów laktacyjnych, które mogą się zdarzyć około szóstego tygodnia i trzeciego miesiąca, najlepiej połóż się z dzieckiem na cały dzień do łóżka. Pozwalaj mu ssać, ile chce. Dużo pij (niegazowaną wodę, rozcieńczone soki, a także herbatki na laktację).
Mama i noworodek męczą się, gdy mleka w piersiach jest za dużo
Dopiero martwiłaś się, czy będziesz mieć wystarczającą ilość mleka, tymczasem po kilku dniach jest go... znacznie za dużo! To nawał mleczny. Piersi są tak pełne, że aż twarde, a dziecko nie może uchwycić brodawki. Musisz mu pomóc, bo inaczej będzie głodne, a w piersiach pojawi się stan zapalny. Często przystawiaj noworodka. Przedtem odciągnij trochę pokarmu – tyle, by noworodek mógł uchwycić brodawkę. Gdy nie chce ssać, a pierś się przepełniła, odciągnij pokarm, aż poczujesz ulgę (uwaga: intensywne odciąganie spowoduje kolejny nawał mleczny). Pomoże też okład z liści białej kapusty (zgnieć liście, włóż do lodówki na dwie godziny) i picie naparu szałwii przez dzień lub dwa.
Odciąganie pokarmu
Naucz się odciągać pokarm. Jeśli będziesz to robić sporadycznie, wystarczy Ci odciąganie ręczne. Przygotuj wyparzony pojemnik, umyj ręce, usiądź, zrelaksuj się. Delikatnymi ruchami rozmasuj pierś. Palcem wskazującym i kciukiem uchwyć otoczkę w odległości około 1,5 cm od brodawki i naciskaj. Przesuwaj palce dookoła, jak na tarczy zegara. Gdy po kilku minutach mleko przestanie wypływać, zacznij odciągać z drugiej piersi.
Jak przechować odciągnięty pokarm
Pokarm przechowuj w małych pojemniczkach (podpisz, kiedy został odciągnięty). W lodówce może stać dwa dni, a w zamrażalniku (w temperaturze -18 st. C) nawet do pół roku. Gdy chcesz potem nakarmić dziecko, podgrzej mleko, ale tylko do temperatury pokojowej – wstaw butelkę do garnuszka z gorącą wodą lub podgrzewacza. Nie gotuj, bo pokarm straci wiele właściwości.
Zobacz też: Przechowywanie pokarmu – poejmniki, woreczki, torebki
Jak karmić noworodka odciągniętym pokarmem
Jeśli dziecko ma mniej niż trzy miesiące, nie podawaj mleka butelką ze smoczkiem. Ssie się go inaczej i dziecko może potem denerwować się, że pokarm z piersi leci wolniej. Spróbuj nakarmić noworodka łyżeczką, kubeczkiem lub strzykawką.