Reklama

Mleko modyfikowane dla niemowląt jest najlepszym zamiennikiem mleka mamy i jeśli dziecko z jakiegoś powodu nie może być karmione piersią, właśnie takie mleko powinno otrzymywać. Jest jednak wiele rodzajów mieszanek – którą wybrać dla dziecka? Sprawdź, na co zwracać uwagę i co oznaczają hasła na opakowaniach.

Reklama

Spis treści:

Jak wybrać najlepsze mleko modyfikowane?

Kupując mleko w proszku dla niemowlaka, zwróć uwagę na kilka rzeczy, w tym na to:

  • dla jakiego wieku mleko jest przeznaczone;
  • czy ma poszerzony skład o cenne składniki odżywcze;
  • czy odpowiada szczególnym potrzebom twojego dziecka.

Mleko dla niemowląt - jaki powinien być skład?

Mleko modyfikowane to zmodyfikowane mleko krowie, które jest dostosowane do potrzeb niemowląt i małych dzieci. Od zwykłego mleka krowiego różni się tym, że:

  • nie zawiera potasu, sodu i chloru,
  • ma mniej białka;
  • jest wzbogacone o żelazo, witaminę D i nienasycone kwasy tłuszczowe (roślinne).

Oprócz tego producenci dodają często do mleka modyfikowanego inne składniki, takie jak probiotyki, prebiotyki czy nukleotydy, dzięki czemu ma ono jeszcze korzystniejszy skład i jest bardziej zbliżone do mleka mamy.

Liczby na opakowaniach mleka dla niemowląt - co oznaczają?

Numery na mleku modyfikowanym świadczą o tym, dla dziecka w jakim wieku przeznaczone jest dane mleko. Wiadomo, że potrzeby niemowlaka zmieniają się z wiekiem, dlatego wybierając odpowiednią mieszankę, trzeba uważnie przeczytać, dla kogo jest ona przeznaczona. I tak:

Jeśli dziecko będzie piło mieszankę przeznaczoną dla młodszych dzieci, nie będzie otrzymywało dostatecznej ilości składników odżywczych, a w odwrotnym przypadku będzie się przejadało, co może przyczynić się do późniejszych problemów z otyłością.

Mleko dla niemowląt - jakie wybrać dla alergika i wcześniaka?

Na rynku dostępne są także mieszanki stworzone z myślą o dzieciach karmionych butelką, których potrzeby są szczególne i które z różnych przyczyn nie mogą lub nie powinny pić zwykłego mleka modyfikowanego lub mleka mamy. Są to np.:

  • mleko modyfikowane bez laktozy – dla dzieci, które mają stwierdzoną nietolerancję laktozy.
  • hipoalergiczne mleko modyfikowane – dla zdrowych niemowląt, u których istnieje ryzyko alergii (np. któryś z rodziców jest alergikiem); nie jest to mleko dla dzieci, które mają zdiagnozowaną alergię;
  • mleko antyrefluksowe – zadaniem tego mleka jest przeciwdziałanie ulewaniu się przez dodanie do składu substancji zagęszczającej mleko w brzuchu dziecka (np. skrobi ziemniaczanej);
  • antykolkowe mleko modyfikowane – ma skład poszerzony o błonnik, zawiera też mniej laktozy;
  • mleko modyfikowane BIO – oznacza, że mleko zostało wyprodukowane w gospodarstwie ekologicznym;
  • mleko modyfikowane dla wcześniaków – o składzie dopasowanym do potrzeb dzieci urodzonych przed terminem; nie zawiera laktozy.

Pamiętaj! Jeśli u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym sporadycznie pojawia się zielona kupka, nie powinnaś się martwić. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli po upływie kilku dni kupka wciąż nie jest prawidłowa. Być może pediatra zaproponuje zmianę mieszanki na inną. Umów się na teleporadę lub e-wizytę.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama