Karmienie piersią bliźniąt – jak to zrobić?
Karmienie piersią bliźniąt tylko na początku jest trudne. Wiele bliźniąt jest karmionych wyłącznie piersią nawet przez całe pierwsze pół roku! Co musisz wiedzieć, żeby tobie też się udało?
Bliźnięta przy piersi? Tak – karmienie naturalne dwójki maluchów jest możliwe! Co więcej – jest łatwiejsze, niż mogłoby się na początku wydawać. Jak je zorganizować – radzi dyplomowana konsultantka laktacyjna, dr Magdalena Nehring-Gugulska:
1. Mamo bliźniąt: wypróbuj równoczesne karmienie
W pierwszych dniach po porodzie jednoczesne przystawianie bliźniąt do piersi jest bardzo trudne, dlatego w tym początkowym okresie zalecane jest karmienie po kolei: najpierw jedno dziecko, a potem drugie. Przygotuj się, że w pierwszych tygodniach po porodzie karmienie będzie zajmować ci praktycznie całe dnie, na szczęście jednak, kiedy już i ty, i dzieci, nabędziecie nieco doświadczenia, będziesz mogła karmić je w tym samym czasie: jedno z jednej piersi, a drugie z drugiej. Pamiętaj też, że im starsze dzieci, tym efektywniej ssą i szybciej się najadają, dlatego z miesiąca na miesiąc mleczne sesje będą coraz krótsze.
2. Znajdź wygodną pozycję do karmienia piersią:
Tzw. pozycja spod pachy jest idealna przy karmieniu bliźniąt. Usiądź w fotelu lub na kanapie, pod plecy wsuń poduszkę. Z boku i na kolanach ułóż małe poduszki lub zrolowany koc, które będą podpierały dzieci i twoje ręce. Maluchy trzymaj tak, by ich główki znajdowały się na wysokości piersi, brzuszek zaś był przytulony do twojego boku, a nóżki leżały pod twoją pachą. Podtrzymuj dłonią główkę i kark, a przedramieniem ich plecy. Nie pochylaj się (szybko rozbolą cię plecy), raczej maluchy podnieś wyżej, tak abyś mogła siedzieć wyprostowana.
Pozycja spod pachy jest wygodna nie tylko dla mam bliźniąt, wskazana jest także w zastoju pokarmu i zapaleniu piersi (gdy ogniska zapalne znajdują się w bocznych segmentach piersi).
Pozycja klasyczna: usiądź w wygodnym fotelu lub na miękkim krześle. Jeżeli jesteś tuż po porodzie i czujesz jeszcze ból w okolicy krocza, usiądź na położonym na krześle, nadmuchanym kole do pływania (to sprawdzony sposób mam). Plecy powinnaś mieć wyprostowane i oparte (możesz wsunąć za nie poduszkę). Stopy oprzyj na podłodze lub podnóżku.
Połóż na kolanach małe poduszki lub zrolowany koc, by nie bolała cię ręka, gdy będziesz podtrzymywać dzieci. Przytul je brzuszkiem do brzucha, główki oprzyj w zgięciu swojego łokcia, przedramieniem podeprzyj ich plecy, a dłonią – pupę.
Możesz też karmić w sposób mieszany: jedno dziecko ułożyć w pozycji spod pachy, a drugie w pozycji klasycznej.
3. Uważnie obserwuj dzieci.
Chociaż bliźniaki urodziły się tego samego dnia, są zupełnie inne. Zdarza się, że jedno z bliźniąt jest słabsze i wymaga więcej uwagi i częstszego karmienia. Takiego słabszego maluszka warto też przystawiać do piersi w pierwszej kolejności, aby miał więcej czasu na ssanie.
Aby mieć pewność, że dzieci się najadają, a laktacja nie zanika, każde z bliźniąt powinno ssać co najmniej 8 razy na dobę (czyli w sumie musisz być gotowa na 18-20 karmień w ciągu doby).
Czytaj także:
- Co robić, kiedy dziecko źle chwyta pierś
- Rady na kryzys laktacyjny – jak rozkręcić laktację
- Poradnia laktacyjna online: z nami karmienie piersią jest łatwe!