kryzys laktacyjny
Adobe Stock
Karmienie

Kryzys laktacyjny: kiedy się pojawia i ile trwa? Objawy kryzysu laktacyjnego

Kryzys laktacyjny to przejściowe kłopoty z ilością pokarmu produkowanego przez gruczoły mlekowe. Kryzys może wystąpić na każdym etapie karmienia piersią. Poznaj objawy kryzysu laktacyjnego, sprawdź, ile trwa i jak sobie z nim poradzić.
Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska
Konsultacja merytoryczna

Kryzys laktacyjny to określenie przejściowego, niedługiego okresu, kiedy karmiąca mama może mieć wrażenie, że w jej piersiach jest za mało pokarmu. Jeśli dobrze się na ten czas przygotujesz, łatwo poradzisz sobie z kryzysem laktacyjnym. Z pomocą specjalisty wyjaśniamy, kiedy się pojawia i ile trwa kryzys laktacyjny u karmiącej mamy.

Spis treści:

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

Co to jest kryzys laktacyjny?

Kryzys laktacyjny jest stanem fizjologicznym. Gdy organizm dziecka zaczyna domagać się więcej mleka, gruczoły piersiowe potrzebują kilku dni, aby nadążyć z produkcją odpowiedniej ilości pokarmu. Kryzys laktacyjny nie jest więc żadnym zaburzeniem, ale przejściową reakcją na zwiększające się potrzeby żywieniowe niemowlęcia.

Kiedy występuje kryzys laktacyjny?

Zazwyczaj istnieje powiązanie: kryzys laktacyjny a skok rozwojowy u dziecka. Najczęściej bowiem w piersiach jest mniej mleka, gdy maluch przeżywa skok rozwojowy, a jego zapotrzebowanie na pokarm gwałtownie rośnie. Gruczoł piersiowy potrzebuje kilku dni, aby zwiększyć produkcję pokarmu – to dlatego w ciągu paru dni kryzysu laktacyjnego piersi mogą być miękkie i wydają się wręcz puste.

Najczęściej pierwszy kryzys laktacyjny pojawia się miedzy 3. a 6. tygodniem życia dziecka, a kolejne w 3. i 6. miesiącu życia, gdy występuje skok rozwojowy u niemowlaka.

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Maluszek nie chce ssać? A może nie rozstaje się z piersią? Mamy gotowe rozwiązania!

Przyczynami kryzysu laktacyjnego mogą być również zmiany hormonalne, stres, choroby kobiety lub stosowanie przez nią restrykcyjnej diety eliminacyjnej czy odchudzającej. Czasowy niedobór pokarmu pojawić się może również wtedy, gdy dziecko nieprawidłowo chwyta pierś lub mama nieregularnie karmi. Wyeliminowanie tych przyczyn zwykle przywraca laktację do prawidłowego, odpowiedniego dla dziecka poziomu.

Kryzys laktacyjny: ile trwa?

Kryzys mleczny nie powinien trwać dłużej niż kilka dni. Tyle czasu zwykle wystarcza, by piersi rozpoczęły produkcję odpowiedniej ilości pokarmu dla rosnącego dziecka.

Kryzys laktacyjny: objawy

Podczas kryzysu laktacyjnego karmiąca mama może mieć poczucie, że piersi nie są wypełnione mlekiem (uczucie pustych piersi). Poza tym o kryzysie laktacyjnym świadczą także łatwe do zaobserwowania objawy u dziecka:

  • Dziecko nie najada się i przystawione do piersi jest niespokojne, marudzi, płacze.
  • Dziecko sprawia wrażenie wiecznie głodnego – może częściej się budzić i domagać się na okrągło karmienia.

Kryzys laktacyjny: jak sobie poradzić?

Najprostszą receptą na kryzys laktacyjny jest częste karmienie. Laktacją kieruje zasada podaży i popytu: im więcej dziecko ssie, tym więcej mleka powstaje w piersiach. Choć czasem to niełatwe, wystarczy po prostu zachować spokój i często przystawiać dziecko do piersi – po dwóch, trzech dniach laktacja powinna się zwiększyć. To najlepszy sposób na pokonanie kryzysu laktacyjnego. Za każdym razem należy proponować dziecku ssanie z obu piersi, zaczynając od tej, z której jadło ostatnio.

Dobrym sposobem na przezwyciężenie kryzysu laktacyjnego jest również stymulowanie piersi poprzez odciąganie pokarmu, np. metodą 7-5-3. To bardzo dobra metoda, aby pobudzić laktację.

Uwaga! Jeśli kryzys laktacyjny nie mija po kilku dniach (po 3-4 dniach wciąż masz wrażenie, że w piersiach jest za mało mleka, dziecko wydaje się głodne albo nie może skutecznie ssać), koniecznie poproś o pomoc doradcę laktacyjnego.

 

Kryzys laktacyjny – jakich błędów nie popełniać?

Największym błędem, jaki możesz popełnić w kryzysie laktacyjnym, jest podawanie dziecku mleka modyfikowanego. To rozwiązanie tylko na krótką metę: nasycone dziecko nie ssie efektywnie piersi, przez co nie pobudza gruczołów piersiowych do wzmożonej produkcji pokarmu. Dokarmianie mlekiem modyfikowanym prowadzi do zahamowania laktacji. Dziecko nie ma czasu, by zgłodnieć, wypija więc z piersi mniej, niż powinno. Twój organizm nie jest stymulowany do większej produkcji mleka, maluch częściej dostaje butelkę i błędne koło się zamyka.

Zamiast podać butelkę, lepiej zważyć dziecko i razem z lekarzem ocenić jego przyrost masy z ostatniego miesiąca. To najbardziej obiektywna ocena sytuacji. Najczęściej mamy podają dziecku mleko modyfikowane na podstawie własnych odczuć (a ściślej mówiąc, nieuzasadnionego strachu), a nie rzeczywistych wskazań.

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!


Jeśli zauważyłaś, że masz kryzys mleczny, dużo odpoczywaj, często karm piersią, jedz, pij i... czekaj. Jeżeli po 3 dniach nadal będziesz miała wątpliwości, czy twoje piersi produkują wystarczająco dużo mleka, poszukaj pomocy w poradni laktacyjnej.

Zobacz też:

mama karmi piersią
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią: przyczyny zastoju pokarmu w piersiach
Zastój pokarmu to częsty problem na początkach karmienia piersią. Pierś z zastojem robi się obrzmiała, czerwona i bolesna. Mleko nie wypływa i zalega w piersi. Co może być przyczyną takiego zastoju? Sprawdź.

Obrzmiała, gorąca i bardzo bolesna pierś świadczy o tym, że doszło w niej do zastoju mleka w piersi. W takim wypadku konieczne będzie częstsze karmienie dziecka (zaczynając od piersi z zastojem), stosowanie zimnych okładów na pierś po każdym karmieniu i najważniejsze : wyeliminowanie przyczyny zastoju. A co nią może być? Sprawdź. Za rzadkie przystawianie do piersi. Kiedy mleko nie jest dostatecznie częste usuwane z piersi, przewody mleczne rozszerzają się i uciskają drobne naczynia krwionośne w piersiach. To sprawia, że do komórek mięśniowych wokół przewodów mlecznych nie może dotrzeć oksytocyna, a w efekcie tego mleko – mimo zalegania – nie może wypływać. Właśnie taki mechanizm prowadzi do zastoju. Zła technika karmienia piersią. Zbyt płytkie przystawianie dziecka do piersi albo zbyt krótkie karmienie także może doprowadzić do zalegania pokarmu w przewodach mlecznych i zastoju. O nieprawidłowej technice będzie świadczyć też np. ból piersi podczas karmienia oraz pękanie brodawek piersiowych. W przypadku takich objawów wskazana jest konsultacja u doradcy laktacyjnego. Nieefektywne ssanie przez dziecko. Nawracające zastoje pokarmu w piersiach mogą świadczyć też o tym, że dziecko ma problem ze ssaniem. Może ssie za słabo, może za wolno, a może coś mu przeszkadza, np. skrócone wędzidełko podjęzykowe (czyli coś, co łączy język z dnem jamy ustnej). W każdym z tych przypadków wskazana jest konsultacja u doradcy laktacyjnego. U niemowlęcia ze zbyt krótkim wędzidełkiem podjęzykowym lekarz może też zalecić wykonanie zabiegu podcięcia go. Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor Centrum Nauki o Laktacji, www.kobiety.med.pl

Jak rozkręcić laktację
Adobe Stock
Karmienie
Jak rozkręcić laktację – co pomoże? Czy można rozkręcić laktację laktatorem?
Jeśli zastanawiasz się, jak rozkręcić laktację, pewnie martwisz się, że masz za mało pokarmu dla dziecka. Spokojnie, są sposoby na rozkręcenie laktacji, także laktatorem. Uwaga, wbrew obiegowym opiniom na pobudzenie laktacji nie pomoże bezalkoholowe piwo czy bawarka.

Jeśli karmisz piersią i szukasz sposobu na rozkręcenie laktacji, nie jesteś jedyna. Karmienie piersią często łączy się z obawą o dostateczną ilość pokarmu. To jednak nie osławiona bawarka czy herbatki z anyżkiem pomogą piersiom w produkcji mleka, lecz coś zupełnie innego. Podpowiadamy, jak skutecznie rozkręcić laktację. Jak rozkręcić laktację? Przystawiaj do piersi na żądanie Laktacja rządzi się zasadą popytu i podaży: im więcej dziecko ssie, tym więcej mleka produkuje pierś. Jeżeli maluch jest dobrze przystawiony, ssie aktywnie, przy każdym zassaniu połyka pokarm i ma siłę, aby rytmicznie, bez podsypiania ssać przynajmniej 10 minut z jednej piersi. W takiej sytuacji możesz być pewna, że laktacja jest prawidłowo stymulowana i nie musisz dodatkowo pobudzać piersi do produkowania pokarmu. Nie czekaj z podaniem piersi, aż poczujesz, że są pełne mleka (to częsty błąd karmiących mam). Mleko powstaje, gdy dziecko ssie pierś. Aby rozkręcić laktację, karm wyłącznie piersią Dokarmianie mlekiem modyfikowanym to najprostsza droga do zahamowania laktacji. Przekarmiane niemowlę rzadziej domaga się ssania piersi, przez co produkcja pokarmu się zmniejsza, aż w końcu może zacząć zanikać. Sposób na rozkręcenie laktacji: ściąganie laktatorem Jeżeli lekarz stwierdzi, że dziecko za mało przybiera na wadze, porozmawiaj z nim o dokarmianiu twoim odciągniętym pokarmem. Po karmieniu albo między karmieniami odciągaj mleko laktatorem według zasady: najpierw 7 minut z jednej piersi, potem 7 minut z drugiej, następnie 5 minut z pierwszej i 5 minut z drugiej i jeszcze po 3 minuty z każdej piersi. Zasada 7-5-3 jest polecana przez konsultantów laktacyjnych jako jeden ze skutecznych sposobów na to, by pobudzić laktację .  Ważne! Jeżeli twoje dziecko prawidłowo przybiera na wadze i moczy 6–8 pieluszek dziennie, to znaczy, że z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz