Jeśli masz trudności z karmieniem dziecka piersią, zanim zdecydujesz się na odstawienie dziecka od piersi i podanie mu sztucznego mleka, poradź się doświadczonej osoby – położnej, doradcy laktacyjnego. Jeśli jednak zdecydujesz się na podanie dziecku mleka modyfikowanego, nie traktuj tego jak porażki – nowoczesne mieszanki są doskonałej jakości: twoje dziecko będzie rozwijać się zdrowo.

Reklama

1. Wybierz dla noworodka odpowiedni smoczek i butelkę

Najlepszy jest tzw. smoczek anatomiczny, przypominający kształtem brodawkę, co ułatwia dziecku uchwycenie go. Dla noworodków polecane są smoczki o tzw. wolnym przepływie.
Chodzi o to, by mleko z butelki nie wypływało zbyt szybko, gdyż dziecko może się zakrztusić. Smoczek powinien mieć też odpowietrzacz, by dziecko nie połykało zbyt dużo powietrza. Jeśli niemowlę często miewa kolki, kup specjalną profilowaną butelkę.

2. Dla noworodka używaj wody dobrej jakości

Do przygotowania mleka najlepiej używać wody butelkowanej, atestowanej. Powinna być niskozmineralizowana. Układ wydalniczy niemowlęcia jest bowiem jeszcze niedojrzały, nerki nie są w stanie przefiltrować zbyt dużej ilości związków mineralnych.
Możesz też używać wody oligoceńskiej (ale powinna być przechowywana w małych buteleczkach w lodówce, najwyżej przez jeden dzień, gdyż inaczej bardzo szybko namnażają się w niej chorobotwórcze bakterie). Jeśli chodzi o wodę z kranu, to wszystko zależy od stanu wody i sieci wodociągowej: warto o to zapytać a najbliższej stacji sanepidu. Wodę powinnaś gotować przez 2–3 minuty.

3. Nie zagęszczaj i nie rozcieńczaj mieszanki dla noworodka

Skład mleka modyfikowanego jest przygotowywany tak, by jak najbardziej przypominał skład kobiecego pokarmu. Dlatego trzeba je sporządzać zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Wsypuj dokładnie tyle mlecznego proszku, ile zaleca producent. Często rodzice niejadków wsypują go więcej, by ich dziecko było lepiej odżywione. To błąd! Zbyt skoncentrowane składniki nie będą prawidłowo przyswajane, mogą też spowodować biegunkę u niemowlęcia. Z kolei zbytnie rozcieńczanie mleka (tzn. wsypywanie za małej ilości proszku) nie jest dobrym sposobem na małego grubaska. Przez takie postępowanie dziecko może mieć niedobory witamin i składników mineralnych.
[CMS_PAGE_BREAK]

Zobacz także

4. Nie gotuj mieszanki dla niemowlęcia

Aby sporządzić mieszankę, wystarczy zagotować wodę, a później ją ostudzić do temperatury około 37°C i wówczas dosypać proszek. Tak przygotowanego mleka powtórnie nie gotuj, gdyż w wysokich temperaturach rozkłada się część witamin. Bezpośrednio przed podaniem dziecku mieszanki, sprawdź jej temperaturę, najlepiej wylewając kilka kropli na przegub dłoni. Powinna być ciepła, nie gorąca.

5. Przygotowuj mleko tuż przed karmieniem niemowlęcia

Mleko najlepiej przygotowywać bezpośrednio przez podaniem go dziecku, a niedopite resztki – wylewać. Pokarm w butelce miał bowiem kontakt ze śliną – enzymy i mikroflora mogą przedostać się do mleka i powodować namnożenie się chorobotwórczych bakterii. Nawet jeśli nie są one chorobotwórcze, to ich nadmiar może zaszkodzić maluszkowi i spowodować np. biegunkę. Po każdym posiłku dokładnie umyj i wygotuj butelkę. Możesz to zrobić we wrzącej wodzie lub sterylizować butelki.

6. Wybierz najlepszą pozycję do karmienia niemowlęcia

Gdy chcesz nakarmić dziecko, weź je na ręce, przytul. Noworodka najlepiej ułożyć sobie na ręku, podobnie jak przy karmieniu piersią. Zadbaj, by dziecku było wygodnie – jego główka powinna się znajdować wyżej niż reszta ciała. Nie karm niemowlęcia leżącego płasko w łóżeczku, gdyż może się zakrztusić (u małych dzieci pokarm często cofa się z żołądka do przełyku!). Okazuje się również, że taka leżąca pozycja sprzyja zapaleniu ucha!

7. Nie zmuszaj noworodka do jedzenia

Niemowlę karmione piersią jest w nieco lepszej sytuacji niż odżywiane sztucznie, gdyż w każdej chwili, gdy tylko jesteś blisko, może sięgnąć po pierś. Nie licz, ile razy w ciągu doby karmisz dziecko piersią.
Nie musisz kontrolować ilość pokarmu, jeśli twoje dziecko jest głodne, wystarczy, że przystawisz je do piersi.
Jeśli wydaje ci się, że dziecko zjada za mało, poradź się pediatry. Sprawdzi, jak niemowlę przybiera na wadze.
[CMS_PAGE_BREAK]

8. Noworodkowi musi się odbić

Po każdym posiłku przez kilka minut przytrzymaj dziecko w pozycji pionowej (podtrzymując mu główkę i plecki), aby odbiło mu się połknięte w czasie jedzenia powietrze. Jeśli dziecko często ulewa, staraj się, by w łóżeczku leżało z główką uniesioną nieco wyżej (podłóż klocki lub książkę pod przednie nogi łóżeczka).

9. Nie pozwalaj niemowlęciu spać z butelką

Karm dziecko wtedy, kiedy jest głodne. Staraj się, by nie zasypiało, trzymając butelkę w buzi. Jeśli niemowlę zaśnie, od razu mu ją wyjmij z ust. Staraj się też jak najszybciej odzwyczaić go od nocnych karmień. Już kilkumiesięcznego szkraba warto przyzwyczajać, że po wieczornym jedzeniu myjemy dziąsła (lub ząbki, jeśli już się pojawiły). W ten sposób unikniesz próchnicy butelkowej, często zdarzającej się dzieciom pijącym mleko z butelki.

10. Nie miej wyrzutów, jeśli karmisz noworodka mieszanką

Jeśli zdecydowałaś się karmić dziecko mlekiem modyfikowanym, nie wyrzucaj sobie, że jesteś gorszą matką, że mniej je kochasz, gdyż nie dajesz mu tego, co najlepsze. W życiu dziecka najważniejsza jest miłość. Często bierz je na ręce, tul, kołysz, śpiewaj kołysanki. Okazuj dziecku miłość.

Reklama

Konsultacja merytoryczna

dr inż. Anna Stolarczyk

Dietetyczka, członkini Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych
Reklama
Reklama
Reklama