Karmienie noworodka z opóźnieniem może wywołać kłopoty z laktacją

Karmienie noworodka z piersią, zwłaszcza to pierwsze nie zawsze jest proste. Nie każdy noworodek tuż po urodzeniu potrafi prawidłowo uchwycić pierś oraz ją ssać. Ważne jednak, by to pierwsze karmienie rozpocząć jak najszybciej po porodzie, najlepiej w pierwszych dwóch godzinach. Noworodek tuż po porodzie ma największą potrzebę ssania, a organizm mamy jest bardzo podatny na bodźce płynące od dziecka. Opóźnienie pierwszego karmienia, a szczególnie podanie dziecku pokarmu z butelki, może spowodować późniejsze kłopoty laktacyjne!
Pokarm mamy jest zdrowszy niż mleko modyfikowane, dlatego nawet jeżeli dziecko odmawia ssania piersi, warto podejmować próby podawania mu jej. To trudne, ale możliwe.

Reklama

Sprawdź, gdzie możesz szukać pomocy, gdy masz problemy z karmieniem piersią

Karmienie noworodka odciągniętym pokarmem

Musisz 6-8 razy dziennie odciągać pokarm i podawać go dziecku. Zrelaksuj się. Pomyśl o tym, co sprawia ci przyjemność i uspokaja cię. Możesz mieć dziecko blisko siebie. Zrób sobie ciepły prysznic lub połóż na piersi kompres. Potem delikatnie pomasuj piersi. Ruchy powinny przypominać głaskanie. Masuj całą pierś w różnych kierunkach. Następnie spróbuj odciągnąć mleko. Dobre opróżnianie piersi trwa około 20-30 minut. Możesz też zdecydować się na laktator ręczny lub elektryczny.

Jaki laktator wybrać? Pomoże ci: Laktator – test

Karmienie noworodka, ale nie butelką

Jeśli chcesz jeszcze próbować nakłonić dziecko do ssania piersi, nie podawaj mu odciągniętego pokarmu butelką. Mechanizm ssania z piersi jest bowiem inny niż przy piciu z butelki – w przypadku piersi kluczową rolę spełnia język, którym dziecko wymasowuje pokarm. Ssąc smoczek, pracuje głównie dziąsłami. Lepiej więc podawać dziecku mleko łyżeczką, kubeczkiem lub tzw. systemem wspomagającym karmienie (dostępnym w sklepach z akcesoriami dla niemowląt).

Zobacz także

Obejrzyj też filmik, jak karmić piersią i dlaczego to takie ważne.

Jeśli możesz, staraj się jak najdłużej karmić malca własnym pokarmem (żadna mieszanka mleczna nie zapewni dziecku przeciwciał odpornościowych). Jednak jeśli twoje próby nie powiodą się, nie czuj się przez to gorszą mamą. Tul swoje dziecko, noś na rękach, po prostu kochaj.

Aby zrozumieć, jak ważny jest dla dziecka twój pokarm, sprawdź także:
Z czego składa się mleko

mtj_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama