Przeziębiona mama może karmić piersią, ponieważ ilość wirusów w matczynym pokarmie zwykle jest znikoma. Należy jednak zadbać o to, żeby nie zarazić dziecka w inny sposób. Przed karmieniem dziecka należy myć ręce, a podczas karmienia nosić na twarzy maseczkę ochronną.

Reklama

Karmiąc piersią, możesz przyjmować leki zawierające paracetamol i ibuprofen, a także przyjmować antybiotyki, jeśli przepisze je lekarz. Lecząc się warto również wypróbować domowych sposobów, np. herbaty z sokiem malinowym lub rosołu z kury.

Spis treści:

Przeziębienie a karmienie piersią

Jeśli czujesz, że łapie cię katar lub kaszel, nie musisz przerywać karmienia. Nie obawiaj się, że przez pokarm zarazisz dziecko. Są argumenty przemawiające za tym, aby podczas przeziębienia karmić piersią:

  • wzmacniasz niemowlę – podczas infekcji twój organizm zaczyna walkę z namnażającymi się wirusami, a więc automatycznie produkuje więcej przeciwciał. Zwiększa się również ich dawka w pokarmie, a co za tym idzie – w organizmie dziecka.
  • wzmacniasz swoją odporność i stabilizujesz metabolizm – twój organizm w większym stopniu wykorzysta składniki odżywcze z pożywienia i szybciej wrócisz do zdrowia, jeśli to niezbyt groźna infekcja.
  • oszczędzasz sobie i dziecku stresu – nagłe odstawienie dziecka od piersi zaburzy jego poczucie bezpieczeństwa. Dla karmiącej mamy oznacza to nawał pokarmu, który może grozić np. zapaleniem piersi.

Kiedy poczujesz pierwsze oznaki przeziębienia, postaraj się, by niemowlę stykało się z wirusami jak najrzadziej. Zakładaj na twarz ochronną maseczkę. Myj ręce przed karmieniem (na dłoniach znajduje się wiele zarazków, gdy co chwilę musisz wycierać nos lub zasłaniać usta, kiedy kaszlesz). Często wietrz pomieszczenia, w których przebywasz. W świeżym powietrzu jest mniej wirusów.

Zobacz także

Przeziębienie a karmienie piersią – leki

Lekarstwa stosowane na przeziębienie podczas laktacji, to zwykle te same preparaty, które były uznawane za bezpieczne leki w ciąży. Jeśli karmisz piersią, nie stosuj leków bez porozumienia z lekarzem. Najlepiej wcześniej, nim dopadnie cię choroba, ustalić, co możesz awaryjnie zażyć w czasie laktacji, np. podczas silnego bólu głowy czy wysokiej temperatury. Ustal, jakie dawki są bezpieczne dla karmiącej mamy (nie sugeruj się informacjami na ulotkach, bo są przeznaczone dla zwykłych pacjentów).

W czasie choroby nie broń się przed antybiotykiem. Wiele antybiotyków karmiące mogą zażywać bezpiecznie. Czasem lepsze jest podjęcie kuracji antybiotykowej niż przeciąganie infekcji w nieskończoność. Po pierwsze – im dłużej jesteś chora, tym większe ryzyko, że zarazisz dziecko. Po drugie – przedłużający się kaszel może doprowadzić do poważniejszej choroby, np. zapalenia oskrzeli. Koniecznie powiedz lekarzowi, że karmisz piersią. Dostaniesz bezpieczne leki, które nie są słabsze, zawierają inne substancje, które nie wpływają niekorzystnie na dziecko.

Domowe sposoby na przeziębienie karmiącej mamy

Kiedy poczujesz, że coś zaczyna cię „rozbierać”, zrób sobie rozgrzewającą herbatkę z sokiem malinowym lub napar z lipy. Możesz popijać też herbatę z dzikiej róży (to skarbnica witaminy C). Warto także sięgnąć po sposób babć i ugotować rosół z kury (działa rozgrzewająco, wzmacniająco i bakteriobójczo).

Połóż się w łóżku pod ciepłą kołdrą, nie ma lepszej metody na wygranie z przeziębieniem, jak je spokojnie wyleżeć. Polecamy też mleko z miodem lub sok z cytryny – dawniej nie zalecano ich stosowania, ale obecne wytyczne dotyczące diety podczas laktacji, nie wykluczają ani miodu, ani mleka.

Katar a karmienie piersią

Jeśli pojawi się katar, pamiętaj, że może przerodzić się w poważniejszą infekcję. Zacznij od systematycznego opróżniania nosa. Używaj chusteczek jednorazowych i od razu wyrzucaj je do kosza (gromadzone po kieszeniach rozsiewają zarazki). W walce z katarem podczas karmienia piersią pomogą również:

  • smarowanie okolic nosa maścią majerankową,
  • inhalacje z soli fizjologicznej,
  • nawilżanie śluzówek nosa roztworem wody morskiej.

Kaszel a karmienie piersią

Jeśli karmisz, a dopadnie cię kaszel, możesz sięgnąć po syropy syrop z cebuli lub czosnku, a także po syropy lub napary z:

  • podbiału,
  • babki,
  • prawoślazu,
  • tymianku
  • anyżu.

Ból gardła a karmienie piersią

Gdy w czasie laktacji boli cię gardło, szybką ulgę przyniosą pastylki do ssania. Najczęściej łagodzą one jedynie objawy, a nie leczą. Bardziej skuteczne są częste płukanki gardła letnią wodą z solą lub naparem z szałwii. Możesz też ssać cukierki szałwiowe, ale rób to ostrożnie (leczą chore gardło, ale nadmiar szałwii może zmniejszyć laktację).

Gorączka a karmienie piersią

Gorączkę bezpiecznie obniżysz letnim prysznicem lub chłodnymi okładami. Staraj się dużo pić – najlepiej wodę, soki i herbaty owocowe. Gdy temperatura przekroczy 38,5ºC, po konsultacji z lekarzem zastosuj lek przeciwgorączkowy. Karmiąca mama nie powinna brać pochodnych kwasu salicylowego (Aspiryna, Polopiryna). Najbezpieczniejszy jest paracetamol (np. Panadol, Apap) i ibuprofen (np. Ibuprom, Ibum, Nurofen). Przed zażyciem przeczytaj ulotkę i postępuj według jej wskazówek.

Zapalenie pęcherza a karmienie piersią

Jeśli podczas karmienia piersią borykasz się z zapaleniem pęcherza, nie powinnaś stosować leków takich jak furagina itp. Zgłoś się do lekarza, który dobierze leczenie bezpieczne dla kobiet karmiących. Możesz wypróbować domowe sposoby walki z zakażeniem dróg moczowych:

  • zakładaj ciepłą bieliznę, która zakryje nerki,
  • pij dużo wody – im częściej oddajesz mocz, tym szybciej pozbywasz się bakterii z organizmu,
  • przykładaj termofor,
  • jedz żurawinę lub pij sok żurawinowy – zakwasza mocz i utrudnia rozwój bakterii.

Kiedy podczas przeziębienia odstawić niemowlę od piersi?

Odstawienie dziecka od piersi jest konieczne, gdy przez kilka dni karmiąca mama musi zażywać lek, który mógłby źle wpłynąć na zdrowie dziecka. Jak przygotować się do odstawienia od piersi?

  • Przed kuracją odciągnij wystarczającą ilość pokarmu (sprawdź zasady odciągania pokarmu). To, ile mleka potrzebujesz, obliczysz, posługując się tabelką podaną na mleku zastępczym (wartości przemnóż przez liczbę dni kuracji). Na jeden raz nie da się ściągnąć tyle pokarmu, by wystarczyło go na kilka dni. Najlepiej odciągaj pokarm po każdym karmieniu.
  • Odciągnięte mleko przechowuj w porcjach w zamrażalniku. Rozmrażaj je w lodówce. Następnie podgrzewaj do temperatury 37ºC. Mleka nie gotuj, bo straci swoje właściwości.


Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama