Reklama

Pomidory sprowadził do Europy Krzysztof Kolumb w XVI wieku i od tego czasu, ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie, zrobiły oszałamiającą karierę. Również w przemyśle spożywczym: keczup, przecier pomidorowy, passata, sok pomidorowy, pellatti. Warto pamiętać, że przetwory z pomidorów zawierają 2-3 razy więcej likopenu niż świeże pomidory.

Reklama

Co dobrego w pomidorach?

Pomidory mają mnóstwo witaminy C – jeden spory owoc pokrywa nawet 50 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Zawierają sporo witaminy E i beta-karotenu, a także witaminy z grupy B (działają korzystnie na układ nerwowy) i witaminę K (wpływa na krzepliwość krwi). Pomidory zawierają też dużo składników mineralnych: potas, wapń, magnez, żelazo, a także mikroelementy: mangan, miedź czy kobalt. Największym bogactwem pomidorów jest jednak likopen – naturalny barwnik, dzięki niemu pomidory mają intensywnie czerwony kolor – który jest on niezwykle silnym antyutleniaczem. Dieta bogata w likopen zapobiega zawałom serca i rozwojowi miażdżycy, a nawet może zmniejszać ryzyko raka szyjki macicy i hamować proces zwyrodnienia plamki żółtej w oku. Świeże pomidory zawierają aż 93 proc. wody, więc są niskokaloryczne (ok. 15 kcal/100g).

Zobacz też: 5 najlepszych pozycji do karmienia piersią

Czy karmiąca mama może jeść pomidory?

Tak, karmiąca mama może jeść pomidory, ale w rozsądnych ilościach. Pomidory mogą powodować alergię, a jeśli ją masz, powinnaś wykluczyć pomidory z diety. Alergia na pomidory może wchodzić w alergię krzyżową z alergią na pyłki brzozy, bylicy, traw i zbóż oraz orzeszki ziemne. Jeśli cierpisz na zgagę, także unikaj pomidorów. Wszystkie to ograniczenia wynikają jednak z troski o zdrowie karmiącej mamy, bo alergeny pomidora nie przedostają się do pokarmu, a tym samym do dziecka.

Kiedy jest najlepszy sezon na pomidory?

W Polsce sezon na pomidory trwa od lipca do października. Poza sezonem można kupić pomidory szklarniowe lub importowane.

Zobacz też: Jak wybrać dobre pomidory?

Jak jeść pomidory?

Na surowo, jako dodatek do sałatek, kanapek, w zupie, w sosach. Nie należy łączyć pomidorów z ogórkami, np. w sałatkach, bo obecny w ogórkach enzym niszczy zawartą w pomidorach witaminę C.
Popularne gatunki pomidorów:

  • okrągłe – najpopularniejsze, mają dużo soku, najsmaczniejsze są te, które wyrosły na słońcu, szklarniowe mogą być nieco mdłe i mało aromatyczne. Dobre na surowo i po ugotowaniu oraz na przetwory.
  • malinowe – największe z pomidorów, mają ścisły miąższ, sporo dużo soku, łagodny i słodki smak. Pyszne na surowo, ale dobre też na przetwory.
  • koktajlowe – najmniejsze z pomidorów, miewają kolor czerwony, pomarańczowy lub żółty. Najczęściej używane do dekoracji.
  • podłużne (bycze serca) – mają podłużny kształt i twardy miąższ, są niezbyt soczyste, mają mało pestek, smakowo są zbliżone do malinowych, ale mają mniej aromatu. Dobre na sałatki i przetwory.
  • karłowate – zwykle sprzedawane są w gronach na gałązkach, mają intensywny smak i dużo soku.
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama