Fakt jest taki, że Polki karmią piersią za mało i za krótko – i właściwie trudno im się dziwić, bo karmiące mamy nie mają w Polsce praktycznie żadnego wsparcia. Jeśli chciałyby poznać korzyści z karmienia piersią – muszą szukać informacji na własną rękę, bo rzadko się zdarza, żeby w szpitalu mogły skorzystać z darmowej, rzetelnej porady laktacyjnej albo przeczytać wiarygodną broszurę o karmieniu piersią. Przed porodem jest jeszcze gorzej, bo ginekolodzy tematem karmienia piersią się nie zajmują (i być może dobrze, zważywszy na to, jak mało niektórzy specjaliści o tym wiedzą).

Reklama

– Brakuje pomocy i wsparcia przy kryzysach laktacyjnych. Brakuje edukacji mam, które na własną rękę szukają odpowiedzi na wiele pytań, a przecież w tym pierwszym okresie po porodzie każda kobieta potrzebuje wiele wsparcia. Powinien być jej również zapewniony dostęp do wiedzy o karmieniu naturalnym – twierdzi Patrycja Sołtysik, prezes Fundacji Kraina Mlekiem i Miłością Płynąca, promującej karmienie piersią.

Karmiąca mama jest zatem praktycznie pozostawiona sama sobie. Efekt? Już w 6. tygodniu po urodzeniu dziecka piersią karmi już mniej niż 50 procent kobiet w Polsce. Po roku – zaledwie co 10. mama, tymczasem według światowych standardów przez pierwsze 6 miesięcy życia niemowlę powinno być karmione wyłącznie piersią, a następnie, zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, warto zachować karmienie piersią do dwóch lat lub dłużej, jeśli tylko kobieta i dziecko tego chcą.

1-7 sierpnia – Światowy Tydzień Karmienia Piersią

Początek sierpnia to dobry czas, aby głośno mówić o tym, jak wygląda – czy może lepiej – jak nie wygląda wsparcie karmiących mam: w dniach 1-7 sierpnia jest obchodzony Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Jego obchody – na szczęście z roku na rok coraz większe w Polsce – mają na celu zwiększenie świadomości i wiedzy na temat wartości mleka kobiecego, promocję karmienia mlekiem mamy, a także obalanie mitów związanych z karmieniem mlekiem mamy.

W tym roku inauguracja Tygodnia Karmienia odbyła się w Kredka Cafe w Warszawie. Karmiące mamy podczas spotkania rozmawiały nie tylko o problemach, lecz także o korzyściach – nomen onem – płynących z karmienia piersią.

Zobacz także
mat. prasowe

Na całodniową imprezę inaugurującą Światowy Tydzień Karmienia Piersią, zorganizowaną przez Fundację Kraina Mlekiem i Miłością Płynąca, przybyło wiele karmiących mam.

Światowy Tydzień Karmienia Piersią został ustanowiony w 1990 roku przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Od 27 lat na całym świecie środowiska promujące naturalne karmienie dzieci – w Polsce będzie to np. wspomniana już przed chwilą Fundacja Kraina Mlekiem i Miłością Płynąca oraz marka Medela: producent akcesoriów do karmienia – zwracają uwagę na fakt, że mleko ma perfekcyjnie skomponowany skład, który zapewnia niemowlętom wszystko, co niezbędne do ich prawidłowego wzrostu i funkcjonowania.

mat. prasowe

Mamy karmiące zostały powitane przez prezeskę Fundacji Kraina Mlekiem i Miłością Płynąca, Patrycję Sołtysik. Podczas spotkania mogły skonsultować się z dietetyczką, Darią Rybicką; konsultantką laktacyjną, Agnieszką Minko, oraz ekspertką ds. laktotechnologii Beatą Sikorską z Medela.

Co takiego dobrego jest w mleku matki?

Poza punktowaniem problemów, z jakimi stykają się karmiące mamy, warto też głośno przypominać, że żadna mieszanka modyfikowana nie zastąpi pokarmu naturalnego. Mleko matki to najlepszy pokarm dla niemowlaka, nie tylko dlatego, że zawiera wszystkie składniki odżywcze potrzebne do jego prawidłowego rozwoju, lecz także dlatego, że chroni niemowlę przed chorobami i infekcjami.

– Nie istnieje żaden inny pokarm, który dorównywałby mleku matki i zawierał wszystkie jego wyjątkowe właściwości, najważniejsze dla dziecka w początkowym okresie życia – mówiła na inauguracji Tygodnia Karmienia Piersią Beata Sikorska, ekspert ds. laktotechnologii firmy Medela.

Co konkretnie? M.in. ponad 130 prebiotyków, 415 białek oraz żywe komórki macierzyste. Pokarm podany noworodkowi tuż po porodzie wspiera m.in. rozwój układu pokarmowego. Dodatkowo zawarte w mleku matki tłuszcze omega-3 zmniejszają ryzyko otyłości.

Czytaj także: Mleko matki chroni przed rakiem i nie tylko

mat. prasowe
Reklama

Partnerem spotkania była Marka Medela, produkująca m.in. laktatory i akcesoria do karmienia naturalnego.

Reklama
Reklama
Reklama