Koniec karmienia piersią. Kiedy zanika pokarm w piersiach?
Skończyłaś karmić piersią? Zaczekaj z zakupem mniejszego stanika. Mleko może utrzymywać się w piersiach nawet do roku po zakończeniu laktacji! W końcu zniknie, jednak to może trochę potrwać.
Laktacja nie kończy się z dnia na dzień. Piersi potrzebują czasu, żeby zakończyć produkcję mleka. Może to trwać od kilku tygodni nawet do roku, chociaż najczęściej okres wygaszania laktacji trwa do 3 miesięcy.
Kiedy najlepiej zakończyć karmienie piersią?
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Kalendarz ciąży Czytaj więcej
Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, bo nie ma jednego "dobrego" czasu, w którym karmienie piersią powinno się zakończyć. Dlatego zamiast "kiedy?" lepszym pytaniem będzie "jak?"
U każdej kobiety zakończenie laktacji przebiega indywidualnie. Może zdarzyć się nawet tak, że u tej samej kobiety czas zaniku mleka w piersiach po pierwszej ciąży będzie zupełnie inny niż po kolejnych ciążach. Zależy to od poziomu prolaktyny w organizmie.
Dopóki nie odczuwasz dyskomfortu, a piersi nie są przepełnione i obrzmiałe, spokojnie czekaj. Produkcja mleka w końcu ustanie. To normalne, że przez pewien czas możesz widzieć wewnątrz stanika niewielkie ślady zaschniętego mleka. Z czasem przestaną się pojawiać. Także niewielki (do kilku kropel) wyciek mleka po ściśnięciu sutka jest zjawiskiem fizjologicznym.
Naturalne metody hamowania laktacji
Jeżeli chcesz przyspieszyć ten proces, możesz sięgnąć po sposoby naszych babć. Wciąż skuteczne! Pierwszym z nich jest bandażowanie piersi. Potrzeba do tego szerokiego elastycznego bandaża, który zakłada się ściśle na piersi na 24 godziny. To nie sprawdzi się jednak przy dużym biuście.
Laktację hamuje także picie naparu z mięty i szałwii. Natomiast ograniczenie ilości wypijanych płynów nie ma na tym etapie znaczenia.
Farmakologiczne metody hamowania laktacji
Jeżeli musisz nagle przestać karmić, mleko cieknie, a piersi bolą, są obrzmiałe, czerwone - zgłoś się do ginekologa. Być może zrobił się w nich stan zapalny. Lekarz przepisze Ci środki na zatrzymanie laktacji: Bromocorn, Bromergon lub Parlodel. Przyjmuje się je 2 razy dziennie pod język. Bądź przygotowana na efekty uboczne - zawroty głowy, nudności, obniżenie nastroju, zaburzenia miesiączkowania. Zahamowanie laktacji to duża hormonalna zmiana.
Mlekotok wtórny
Jeśli mleko pojawiło się ponownie, już po ustaniu laktacji, może to być oznaka ciąży. Także niektóre leki mogą dawać takie skutki uboczne, np. środki antykoncepcyjne.
Konsultacja: dr Magdalena Pałczyńska, pediatra, Centrum Medyczne Remedium w Łodzi. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl