Nowe wytyczne dotyczące zapalenia piersi obalają dotychczasowe praktyki i... mogą cię zaskoczyć!
Nowe wytyczne opublikowane w październiku 2022 roku obalają dotychczasowe metody stosowane w przypadku zapalenia sutka. Jak się okazuje, ciepłe okłady, częste przystawianie dziecka do piersi czy odciąganie mleka nie przyśpieszają rekonwalescencji młodej mamy. Co więcej, mogą pogorszyć stan zdrowia i samopoczucie karmiącej.
Zapalenie sutka, nawał lub zastoje pokarmu to częste dolegliwości karmiących mam. Nowe wytyczne dotyczące zapalenia piersi opublikowane przez Academy of Breastfeeding Medicine obalają dotychczasowe zalecenia lekarzy i położnych. Przede wszystkim zapalenie sutka rozpatrywane jest w szerszym kontekście niż dotychczas. Depresja poporodowa, przemęczenie organizmu i brak pomocy ze strony bliskich zwiększają ryzyko pojawienia się zapalenia sutka.
Nowe wytyczne dot. zapalenia piersi
Zapalenie sutka nie jest zaraźliwe, nie wymaga dodatkowej sterylizacji i dezynfekcji. Niestety towarzyszy mu ból, a także gorączka, osłabienie i ogólne poczucie rozbicia. Co możesz zrobić, aby zminimalizować ryzyko pojawiania się zapalenia sutka?
- Karm dziecko na żądanie, ale nie „opróżniaj” całkowicie piersi
Nawał, czyli nadmierna podaż mleka jest wywołana zbyt częstą lub zbyt intensywną stymulacją gruczołu mlekowego. Jeśli podajesz dziecku pierś w innym celu niż nakarmienie, np. na uspokojenie lub odciągasz pokarm do momentu, kiedy poczujesz, że twoje piersi są „puste”, dajesz ciału sygnał do zwiększenia produkcji mleka.
- Zminimalizuj użycie laktatora
Odciąganie pokarmu za pomocą laktatora nie daje możliwości wymiany bakterii między ustami niemowlęcia a piersią matki, co w konsekwencji może przyczynić się do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej, a konsekwencji zapalenia sutka. Poza tym źle dobrany laktator może uszkodzić delikatne tkanki.
- Nie używaj nakładek na brodawki
Aktualne badania nie potwierdzają skuteczności nakładek. Co więcej, ich stosowanie zaburza naturalny, fizjologiczny proces karmienia – dziecko nie ssie piersi, a w konsekwencji może to doprowadzić do zmniejszenia produkcji mleka i pojawienia się bolesnego zastoju.
- Noś odpowiednio dopasowany biustonosz podtrzymujący piersi
W okresie laktacji piersi są silnie unaczynione, a nieprawidłowo dobrany biustonosz, który zbyt mocno je uciska, może wywołać bolesny obrzęk. Dodatkowo źle dobrany biustonosz może przyczynić się do silnego bólu pleców i szyi.
- Nie masuj piersi
Silny ucisk czy też masaż za pomocą specjalnych przyrządów przyniesie tylko krótkotrwałą ulgę. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że podczas mocnego ucisku dojdzie do uszkodzenia naczyń krwionośnych i kanalików mlecznych, a to może wywołać stan zapalny sutka.
- Nie używaj oleju rycynowego lub innych substancji o miejscowym zasilosowaniu
Preparaty łagodzące dyskomfort i przeznaczone do miejscowego zastosowania nie leczą zapalenia gruczołu sutkowego. Ich zastosowanie może podrażnić tkanki lub spowodować ich uszkodzenie.
- Stosuj zimne okłady i niesteroidowe leki przeciwzapalne
Aby złagodzić ból i obrzęk piersi, zaleca się stosowanie chłodnych okładów oraz preparatów przeciwzapalnych (ibuprofen może być w dawce 800 mg co 8 godzin).
- Nie nadużywaj antybiotyków
Antybiotyki, także te stosowane miejscowo, leczą wyłącznie infekcje o podłożu bakteryjnym. Zapalenie sutka najczęściej leczy się preparatami przeciwgrzybicznymi i przeciwzapalnymi. Pomocne będzie także stosowanie probiotyków, które normalizują florę bakteryjną i zapobiegają zapaleniom sutka.
Należy jednak pamiętać, że każda zmiana chorobowa powinna zostać rozpatrzona indywidualnie i w razie jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się do lekarza, lekarki lub położnej. Ponadto autorzy publikacji zdają sobie sprawę, że nie każda osoba karmiąca identyfikuje się jako kobieta, dlatego też wytyczne skierowane są do wszystkich osób karmiących piersią i osób karmiących mlekiem kobiecym.
Zobacz także: