Reklama

Wiele mam zastanawia się, czy powinno się budzić noworodka na karmienia. Jest to konieczne, ale tylko wtedy, gdy noworodek śpi za długo, co na szczęście zdarza się rzadko. Większość noworodków domaga się piersi co 2-3 godziny, a niektóre maluszki jeszcze częściej.

Reklama

Dbanie o to, aby przerwy między kolejnymi karmieniami nie były zbyt długie w pierwszych tygodniach życia dziecka, jest ważne zarówno dla zdrowia noworodka, jak i dla jego mamy. Budzenie dziecka, które śpi za długo, pozwala na utrzymanie laktacji, a także zapewnia dziecku odpowiednią ilość pożywienia. Noworodek ma mały żołądek, więc musi przyjmować niewielkie ilości pokarmu, ale za to często. Dodatkowo pokarm mamy jest lekkostrawny, więc organizm dziecka szybko potrzebuje nowych dostaw energii.

Podpowiadamy, co ile budzić noworodka na karmienie, a także jak długo trzeba to robić.

Budzenie noworodka na karmienie – zalecenia

Zbyt długi czas bez pokarmu nie jest dla noworodka czymś naturalnym. W brzuchu mamy dziecko regularnie otrzymywało pożywienie i jest do tego przyzwyczajone. Noworodek powinien więc być wybudzany na karmienie, jeśli śpi zbyt długo. Dotyczy to zarówno drzemek w ciągu dnia, jak i snu nocnego. Dłuższe przerwy w karmieniu, szczególnie na początku, sprzyjają wyciszeniu laktacji.

Co bardzo ważne – zbyt długa przerwa między karmieniami u noworodka może prowadzić do obniżenia się w jego organizmie poziomu cukru, co może skutkować jeszcze większą sennością dziecka. Przerwanie snu dziecka i nakarmienie go w odpowiednim czasie dostarcza potrzebnej energii z pokarmu.

Jak długo budzić dziecko na karmienie?

W przypadku noworodków przerwa w karmieniu nie powinna trwać dłużej niż 4 godziny. Budzenie na karmienie po 4 godzinach jest konieczne aż do ukończenia przez noworodka 2 tygodnia życia. Taki czas zaleca Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP).

U starszego dziecka, które dobrze przybiera na wadze, możliwe są dłuższe przerwy w karmieniu. Zalecane jest karmienie dziecka wtedy, gdy samo da znać, że jest głodne. Na każdej wizycie kontrolnej pediatra dokonuje oceny rozwoju dziecka, sprawdza jego masę ciała. Warto dopytać, czy dziecko przybiera na wadze prawidłowo i nie ma zastrzeżeń do sposobu jego karmienia.

Sposoby na obudzenie noworodka

Kiedy noworodek długo śpi, a powinien być już nakarmiony, spróbuj wykorzystać poniższe sposoby, aby go obudzić. Zwykle wystarczy delikatne zajęcie się dzieckiem i przystawienie go do piersi:

  • obserwuj, jak noworodek śpi – łatwiej przebudzić dziecko, gdy znajduje się w fazie snu aktywnego – zauważysz, że rusza rączkami i nóżkami, powieki drgają, a na jego twarzy pojawiają się grymasy,
  • powoli odkrywaj dziecko, czasem to wystarcza, by je obudzić, możesz też próbować zmienić mu pieluchę,
  • delikatnie dotknij noworodka – głaszcz wewnętrzną stronę rączek i stóp, masuj ramiona i plecki, delikatnie poruszaj jego nóżkami,
  • mów do dziecka, możesz coś mu zaśpiewać, a kiedy otworzy oczy, staraj się utrzymać kontakt wzrokowy,
  • podnieś delikatnie dziecko do pozycji wyprostowanej lub siedzącej i delikatnie poklep je pleckach,
  • zapal światło w pokoiku, gdy zaczniesz karmić, może je ponownie przygasić.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama