Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Okłady z kapusty
AdobeStock
Karmienie

Okłady z kapusty: na co pomagają, jak je robić i ile trzymać?

Okłady z kapusty polecane przez mamy i babcie na obolałe piersi naprawdę działają. Przynoszą ulgę w trakcie nawału pokarmu, ale nie tylko. Okłady z kapusty stosuje się także na ból stawów i żylaki. Pozwalają również pozbyć się obrzęków i opuchlizny. Sprawdź, jak robić okłady z kapusty na piersi lub ból i jak długo trzymać taki okład.

Okłady z kapusty są znane ze względu na swoje właściwości lecznicze. Jest to sprawdzony, skuteczny i tani sposób na ból i obrzęk piersi podczas karmienia. Takie okłady bardzo prosto można przygotować samemu w domu. Czy okłady z kapusty mogą jednak zaszkodzić? Nie, pod warunkiem, że są prawidłowo wykonane i nie zastępuje się nimi leczenia zaleconego przez specjalistę. 

Spis treści: 

  1. Okłady z kapusty
  2. Okłady z kapusty – na co pomagają?
  3. Okłady z kapusty - jak robić?
  4. Okłady z kapusty na pierś

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Okłady z kapusty

Okłady z kapusty stosowane są w bólu różnego pochodzenia (np. reumatycznego, artretyzmu, nerwobólu), a także jako skuteczny sposób na obrzęki. Są jednym z najbardziej znanych sposobów stosowanych przez kobiety podczas zapalenia piersi w czasie laktacji. Okłady z kapusty robi się ze świeżych liści tego warzywa. Liście przykłada się do bolącego miejsca i bandażuje je, pozostawiając na kilkanaście minut do kilkunastu godzin - niżej znajdziesz dokładną instrukcję, jak zrobić okład z kapusty.

Jak działają okłady z kapusty? Sukces tego domowego sposobu na ból leży w wartościach odżywczych kapusty, która zawiera:

Okłady z kapusty - na co pomagają?

Ponieważ kapusta ma właściwości przeciwzapalne, bywa pomocna w wielu dolegliwościach. Okłady z kapusty pomagają między innymi w leczeniu:

  • bólu stawów
  • reumatyzmu
  • żylaków
  • obrzękniętych piersi
  • schorzeń skóry: ran, wrzodów, czyraków, wysypki, stłuczenia, oparzenia, odmrożenia
  • znamion o charakterze guzkowatym
  • obrzęków i opuchlizny.


Dodatkowo kapusta ma właściwości, dzięki którym poprawia się kondycja organizmu, zapobiega także anemii. Pomaga również zwalczać skutki wypicia zbyt dużej ilości alkoholu.  

Okłady z kapusty - jak robić?

Zrobienie okładu z kapusty jest bardzo proste. Oto nasz przepis:

  1. Oderwij liście z główki białej kapusty (powinny być dobrze schłodzone, jeśli chcesz ich używać na ból piersi, a ciepłe przy bólach stawów!).
  2. Delikatnie obtłucz liść od wewnątrz tłuczkiem do mięsa lub młotkiem, tak by puściły sok
  3. Liść przyłóż do bolącego miejsca.
  4. Okład owiń bandażem.


Okłady z kapusty - ile należy je trzymać? Możesz to robić nawet przez kilka godzin. Okłady z kapusty można stosować przez wiele dni, aż do złagodzenia objawów.  

Okłady z kapusty na pierś

Okłady z liści kapusty to także bardzo tani i skuteczny sposób na zwalczenie bólu piersi wywołanego nawałem pokarmu. Przyłożenie liści kapusty do piersi przynosi ogromną ulgę. Niemal od razu czuć, jak kapusta wyciąga całe napięcie i powoduje, że piersi stają się bardziej miękkie i przestają boleć. Jednorazowo okłady powinny znajdować się na piersiach przez ok. 15-30 minut. Należy przy tym pamiętać, by zawsze liście były chłodne. Gdy jedne się zagrzeją, warto wymienić je na nowe. 
 

Okłady z kapusty na piersi sprawdzą się szczególnie, gdy nie ma sposobu, by odciągnąć pokarm. Aby jednak uniknąć gromadzenia się nadmiernej ilości mleka i powstania zastoju w piersiach, warto często przystawiać maluszka, a jeśli nie jest on w stanie wypróżniać piersi do końca, stosować laktator.


Zobacz też:

pleśniawki u niemowlaków
Adobe Stock
Karmienie
Co na pleśniawki u niemowlaków i dzieci? Domowe sposoby i preparaty z apteki
Pleśniawki u niemowlaków to infekcja jamy ustnej o podłożu grzybiczym. Na pleśniawki przepisuje się leki odkażające i zawierające substancje antygrzybicze (nystatynę). Podpowiadamy, co stosować na pleśniawki u dzieci i jak wspomóc leczenie domowymi sposobami.

Pleśniawki u niemowlaków wymagają leczenia, ponieważ sprawiają, że dziecko ma problemy z przyjmowaniem pokarmu. Dzieje się tak z powodu bólu, jaki wywołują zmiany w jego jamie ustnej. Pleśniawki mogą też łatwo rozprzestrzenić się na układ oddechowy i pokarmowy dziecka, zająć całą buzię i gardło. Na pleśniawki stosuje się leczenie miejscowe, najczęściej pędzlowanie lekiem antygrzybiczym oraz odkażanie jamy ustnej. Spis treści: Pleśniawki u niemowlaków Co na pleśniawki u dzieci Domowe sposoby na pleśniawki Pleśniawki u niemowlaków Pleśniaki u niemowlaków często wywołuje grzyb Candida albicans . Grzyby te łatwo przenoszą się poprzez kontakt, np. z zainfekowanymi smoczkami albo rączkami, które dziecko wkłada do buzi. Pleśniawki u noworodków i niemowlaków mają postać twarożkowatego osadu w buzi, który po przetarciu jałowym gazikiem znika, ale jedynie na krótki czas. Tworzą biały nalot na języku , ale nie tylko. Mogą pojawić się również na śluzówce policzków, na podniebieniu, na dziąsłach, pod językiem. Znając te cechy pleśniawek, nie pomylisz ich ze ssawką u niemowlaka , aftami czy opryszczką.   Pleśniawki na języku, fot. AdobeStock Po stwierdzeniu pleśniawek u dziecka należy iść z nim do lekarza. Nieleczone pleśniawki u niemowlaków mogą rozprzestrzenić się na gardło, przełyk, tchawicę, a nawet na oskrzela, powodując ból gardła, chrypkę niemowlaka , ból przy przełykaniu. Pediatra powie, jakie leczenie stosować i jak długo oraz przepisze preparat, który pozwoli skutecznie pozbyć się nalotu. Niektóre leki można kupić tylko na receptę. Rodzaj lekarstwa zależny jest m.in. od wieku dziecka i stopnia zaawansowania choroby. Jeżeli niemowlę ma pleśniawki, a jest karmione piersią, może podczas ssania przenieść infekcję na mamę. Wtedy na sutkach tworzą się bolesne...

kaszel w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Kaszel w ciąży: czy jest groźny? Przyczyny, leki, domowe sposoby
Kaszel w ciąży zazwyczaj nie szkodzi dziecku, jednak jego konsekwencje mogą być poważne. W ciąży możesz wypróbować domowe sposoby na kaszel, np. sok z cebuli czy sok z czarnego bzu. Jeśli nie będzie poprawy – koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Kaszlu w ciąży lepiej nie leczyć na własną rękę – zamiast tego lepiej od razu iść do lekarza. Oceni on, czy kaszel jest spowodowany wyłącznie spływającą do gardła wydzieliną kataralną, czy też pojawiły się już zmiany w oskrzelach. Stwierdzi też, czy u kobiety w ciąży kaszel jest suchy i trzeba go hamować, podając środki przeciwkaszlowe, czy też wilgotny i konieczne są środki wykrztuśne. Być może konieczne będzie zastosowanie antybiotyku. Choć w czasie ciąży najlepiej w ogóle nie przyjmować leków, czasem choroba jest większym zagrożeniem dla rozwijającego się płodu niż przyjęcie leku, zwłaszcza gdy kaszlowi w ciąży towarzyszy ból brzucha i plamienie. Spis treści :  Kaszel w ciąży – czy szkodzi dziecku? Kaszel w ciąży: przyczyny Co na kaszel w ciąży? Kaszel w ciąży – czy szkodzi dziecku? W większości przypadków kaszel u kobiet w ciąży nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia płodu. Jeśli jednak kaszel w ciąży jest silny, duszący i uporczywy – może powodować intensywne wstrząsy ciała kobiety, a to z kolei może wywołać np. skurcze macicy. Kaszel może być także początkiem alergii lub rozwijającej się u przyszłej mamy infekcji, dlatego nie powinnaś go lekceważyć. Zagrożeniem dla płodu nie jest sam kaszel, lecz to, że może on początkiem np. poważnej choroby dróg oddechowych. Kaszel w ciąży: przyczyny Kaszel jest naturalną reakcją układu immunologicznego na czynniki patogenne, które dostały się do organizmu. Pojawia się on w wyniku podrażnienia gardła, ale jego przyczyny mogą być różne w zależności od rodzaju kaszlu. Kaszel w ciąży może być suchy lub mokry, a u części ciężarnych może wystąpić kaszel mieszany. W czasie ciąży organizm przyszłej mamy jest bardziej podatny na infekcje układu oddechowego, dlatego kaszlu nie wolno lekceważyć. Suchy kaszel w...

co na ból głowy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Co na ból głowy w ciąży? Domowe sposoby zamiast tabletek
Na ból głowy w ciąży można od czasu do czasu zażyć paracetamol, jednak równie skuteczne i bezpieczniejsze przy częstym stosowaniu są domowe sposoby, takie jak techniki relaksacyjne, okłady z lodu, ciepłe kompresy. Lista naturalnych sposobów na bóle głowy w ciąży jest długa, pozwala wybrać metodę, która pomoże na ból różnego pochodzenia.

Na  ból głowy w ciąży , spowodowany zmianami hormonalnymi w organizmie, zmęczeniem, głodem czy nadmiernymi emocjami, nie zawsze trzeba brać dozwoloną dla ciężarnych tabletkę. Gdy znasz powód bólu, łatwiej go poskromisz domowymi sposobami na ból głowy w ciąży. Niektóre z nich, np. okłady, pomogą nawet na ból zatok i migrenę w ciąży . Sposoby na ból głowy w ciąży Bóle głowy są częstą dolegliwością w ciąży. Dokuczać ci mogą we wszystkich trymestrach, ulgę przyniosą ci następujące sposoby: Połóż się w zaciemnionym pokoju (tak jak podczas ataku migreny). Taki odpoczynek przez około 15-30 minut powinien pomóc wrócić do formy. Możesz drzemać, ale pamiętaj, że zbyt długi sen też powoduje bóle głowy . Ułóż stopy wyżej niż reszta ciała. Gdy leżysz w takiej pozycji, poprawi ci się krążenie. Posłuchaj spokojnej muzyki , ale tylko jeśli masz ochotę. Większość ludzi z bolącą głową woli ciszę. Wykonuj ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe znane np. z jogi, pomagają pokonać napięciowe bóle głowy . Wywietrz pokój , w którym przebywasz. Zaduch dodatkowo może przyczyniać się do bólu głowy. Zjedz, jeśli jesteś głodna . Z głodu bardzo często boli głowa – to efekt  niskiego stężenia glukozy. Pamiętaj, że w ciąży powinnaś jeść regularnie, żeby nie dopuszczać do uczucia głodu. Zwróć też uwagę na to, co jesz . Postaraj się, by w twoim menu nie było serów, kawy czy czekolady. Te produkty mogą nasilać bóle głowy Zrób ciepłe i zimne okłady. Naprzemiennie co 10 minut. Pomogą przy zatokowych bólach głowy . Kładź na kark lód. Trzymając taki okład przez 20 minut, możesz złagodzić ściskający ból głowy. ​ Inne domowe sposoby na ból głowy W przypadku bólu głowy w ciąży pomóc mogą także: woda -...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz