nawał pokarmu
Adobe Stock
Karmienie

Nawał pokarmu: co to jest? Objawy i domowe sposoby

Nawał pokarmu pojawia się 2-3 dni po porodzie. Zanim laktacja się unormuje, musisz robić wszystko, by nawał nie przeszedł w zastój pokarmu albo jeszcze groźniejsze zapalenie piersi. Nawał mleczny można zatrzymać bezpiecznymi sposobami, np. za pomocą okładów z kapusty czy poprzez odciąganie mleka przed karmieniem.

Nawał pokarmu po porodzie może być uciążliwy i... bolesny! Kiedy mleka w piersiach jest za dużo, nadmiar może wyciekać, a ty możesz odczuwać nieprzyjemny ucisk. To nie wszystko − nawał mleczny może wywołać zastój pokarmu albo niebezpieczne zapalenie piersi. Dlatego jeśli nie radzisz sobie z nawałem pokarmu po porodzie, wypróbuj skuteczne sposoby na złagodzenie dolegliwości i unormowanie laktacji. Umiejętność opanowania nawału mlecznego przyda ci się także później, np. po odstawieniu dziecka od piersi.

Spis treści: 

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

Nawał pokarmu: co to i kiedy się pojawia?

Nawał pokarmu jest stanem fizjologicznym w czasie laktacji, podczas którego następuje gwałtowny wzrost produkcji mleka w piersiach. Nawał pokarmu po porodzie pojawia się zwykle w 2-3. dobie (albo 5-6 dni po porodzie, jeśli poród odbył się poprzez cesarskie cięcie). Zdarza się czasem, że nawał mleczny jest opóźniony na skutek stresu, jaki kobieta przeżyła w czasie porodu (stres blokuje wydzielanie oksytocyny i prolaktyny odpowiedzialnych za wypływ mleka).

Nawał pokarmu trwa mniej więcej 2-3 dni, a najpóźniej 3-4 tygodnie po porodzie laktacja całkowicie się stabilizuje. Drugi i kolejny nawał pokarmu może jednak wystąpić np. przez zbyt rzadkie przystawianie dziecka do piersi (lub gdy dziecko nie chce ssać). Może pojawić się także nawał pokarmu po odstawieniu dziecka od piersi, zwłaszcza jeśli stało się to nagle. 

Nawał pokarmu a zastój

Zastój pokarmu to zablokowanie przewodów mlecznych. Zazwyczaj jest on powikłaniem nawału mlecznego. Dzieje się tak, gdy pierś nie zostanie dokładnie opróżniona – pokarm, który w niej zalega, blokuje wtedy kanaliki mleczne. Zastój pokarmu może wynikać także z nieodpowiedniej techniki przystawiania dziecka do piersi. Piersi są wtedy nabrzmiałe, twarde i bolesne. Mimo uczucia przepełnienia mleko wcale nie chce wypływać z piersi.

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Maluszek nie chce ssać? A może nie rozstaje się z piersią? Mamy gotowe rozwiązania!

Nawał pokarmu: objawy

Nawał mleczny daje bardzo charakterystyczne i trudne do przeoczenia objawy. Łatwo go rozpoznać. Podczas nawału pokarmu piersi stają się:

  • przepełnione,
  • nabrzmiałe,
  • twarde jak kamień,
  • bolesne (nawet przy lekkim dotyku).


Nawał pokarmu to stan fizjologiczny: chociaż piersi są ciężkie i przepełnione, to mama czuje się dobrze. Nie lekceważ jednak swojego samopoczucia, jeżeli piersi będą twarde, zaczerwienione i bolesne, a do objawów dołączą:

  • gorączka,
  • bóle mięśni,
  • dreszcze.


Karmiąca mama powinna wtedy bez zwłoki poradzić się lekarza albo konsultanta laktacyjnego. Może to świadczyć o zapaleniu piersi, które trzeba koniecznie leczyć.

Nawał pokarmu: co robić?

Wiele mam zastanawia się, czy odciągać pokarm podczas nawału pokarmu. Odpowiedź brzmi: tak! Najlepiej odciągać mleko przed karmieniem. Jeśli masz nawał pokarmu i pierś jest zbyt napięta, by przystawić do niej dziecko, odciągnij odrobinę mleka dłonią albo laktatorem (tak, aby jedynie zmiękczyć otoczkę). Nie opróżniaj jednak piersi całkowicie, bo w ten sposób wyślesz do swojego mózgu sygnał, że trzeba zwiększyć produkcję mleka.

Sposoby na nawał pokarmu

W walce z nawałem pokarmu pomogą domowe sposoby. Przyniosą one ulgę świeżo upieczonej mamie, są sprawdzone i bezpieczne.

1. Częste przystawianie dziecka do piersi

Niemowlę powinno ssać przynajmniej 8-10 razy w ciągu doby (lub nawet co 1,5-2 godziny), a jego efektywne ssanie powinno trwać nie krócej niż 5-10 minut. W ten sposób laktacja zostanie naturalnie wyregulowana i nawał mleczny minie: organizm sam dostosuje się do rytmu karmienia.

2. Przystawianie dziecka do piersi w różnych pozycjach

Aby ssanie było efektywne, zmieniaj pozycje dziecka w trakcie karmienia. Położne polecają zwłaszcza pozycję spod pachy.

Ważne! Na nawał pokarmu nie bandażuj piersi! Ucisk i silny masaż również jest zakazany, bo może prowadzić do uszkodzenia pęcherzyków i przewodów mlecznych. Zamiast tego delikatnie masuj piersi ruchem w kierunku brodawki.

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

3. Zimne okłady

Na nawał pokarmu pomogą także zimne okłady (przez 20-30 minut po karmieniu) lub chłodny prysznic. Chłodna woda lekko obkurczy kanaliki mleczne i trochę zmniejszy produkcję pokarmu − warto skorzystać z tej metody, jeśli masz bardzo uciążliwy nawał pokarmowy.

Uwaga, ciepła woda działa na odwrót: powoduje, że mleko wypływa z piersi szybciej i jego produkcja jest zwiększona! Ciepły prysznic można brać przed karmieniem (lub robić ciepłe okłady przez ok. 5 minut).

4. Na nawał pokarmu w piersiach pij dużo wody i soków

To nieprawda, że gdy kobieta ma nawał pokarmu, powinna ograniczyć picie! Aby laktacja przebiegała bez zaburzeń, karmiąca mama powinna wypijać codziennie ok. 2 litrów płynów – albo więcej, jeśli odczuwa pragnienie. Najlepsza będzie zwykła woda niegazowana. Pragnienie ugaszą też soki warzywne albo owocowe bez dodatku cukru, choć w pierwszej kolejności należy sięgać po wodę.

5. Kapusta na nawał pokarmu

Jeśli męczy cię duży nawał mleczny, a piersi bardzo bolą, wykorzystaj sprawdzony sposób polecany przez nasze mamy i babcie. Wystarczy kilka schłodzonych liści kapusty, z których zrobisz okłady z kapusty na piersi. Przepis na ich przygotowanie jest banalnie prosty (i tani!).

Uwaga! Niektóre mamy podczas nawału pokarmu piją napar z szałwii (2-3 filiżanki dziennie). Pamiętaj, że szałwia hamuje laktację, korzystaj więc z tego sposobu ostrożnie, jeśli nie zamierzasz jeszcze odstawiać dziecka od piersi.


Zobacz też:

smoczek dla noworodka karmionego piersią
Adobe Stock
Karmienie
Smoczek a karmienie piersią: czy smoczek utrudnia laktację?
Smoczek a karmienie piersią to temat, który budzi dużo wątpliwości u debiutujących rodziców. Niektóre noworodki i niemowlęta najchętniej ssałyby pierś cały czas. Odstawione od niej są marudne i niespokojne. Rozwiązaniem problemu wydaje się smoczek uspokajacz. Czy ssanie smoczka nie zaburzy karmienia piersią, wyjaśnia doradczyni laktacyjna Joanna Kiełbasińska.

Smoczek dla noworodka karmionego piersią to nie katastrofa. Do niedawna smoczek-uspokajacz był jednym z najbardziej kontrowersyjnych gadżetów dla noworodków i niemowląt. I to nie tylko wśród położnych, neurologopedów czy fizjoterapeutów, ale również wśród samych rodziców. Teraz już wiadomo, że ssanie smoczka nie musi zakłócać karmienia piersią, jeśli zostaną spełnione pewne warunki. Spis treści: Jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią? Czy smoczek zaburza karmienie piersią i laktację? Smoczek a laktacja – kiedy można go podać? Jaki smoczek przy karmieniu piersią? Czy smoczek uzależnia? Czy smoczek zaburza karmienie piersią? Ssanie smoczka przez noworodka karmionego piersią nadal ma wielu przeciwników. Do niedawna sądzono, że jeśli niemowlę ssie smoczek, może to wpłynąć niekorzystnie na technikę ssania piersi i długość trwania karmienia naturalnego. Naukowcy dokonali jednak dokładnej metaanalizy badań naukowych i doszli do wniosku, że jeśli smoczek-uspokajacz został podany noworodkowi już po ustabilizowaniu się laktacji i wypracowaniu efektywnej techniki ssania, nie powinien szkodzić. Podanie smoczka noworodkowi, który dobrze ssie pierś: nie zaburza rytmu karmień, nie zaburza techniki ssania piersi, nie skraca ogólnego czasu karmienia piersią.   Natura wymyśliła odruch ssania i szukania, aby dziecko było przystawiane do piersi według potrzeb , czyli tak często, jak tego potrzebuje. Wpływa to także na stymulację i stabilizację laktacji na odpowiednim dla dziecka poziomie. Większość mam po narodzinach dziecka przechodzi przez okres nazwany potocznie „wiszeniem dziecka na piersi”, który dość szybko się jednak kończy i sytuacja się normuje. To najczęściej w tym momencie pojawia się pokusa podania noworodkowi smoczka. Jeśli nie masz problemów z karmieniem piersią, a wydaje ci się,...

bolące sutki przy karmieniu
Adobe Stock
Karmienie
Bolące sutki przy karmieniu: 4 przyczyny i sposoby na złagodzenie bólu
Bolące brodawki i sutki podczas karmienia to problem wielu mam karmiących piersią. Piersi przy karmieniu są często nabrzmiałe i twarde jak kamień, a brodawki mogą nawet popękać. Ból piersi można jednak łatwo złagodzić, jeśli znasz sposoby na bolące sutki.

Na bolące sutki narzeka wiele karmiących mam, bo piersi podczas karmienia są wyjątkowo wrażliwe. Na szczęście bolące sutki i poranione brodawki to problem, z którym możesz sobie poradzić. Zamiast odstawiać dziecko od piersi, wypróbuj proste sposoby na bolące sutki podczas karmienia.  Spis treści: Bolące sutki na początku karmienia Bolące sutki podczas karmienia Bolące sutki a zastój pokarmu Bolące sutki a zapalenie piersi Bolące sutki na początku karmienia Dwa lub trzy dni po porodzie, twoje piersi mogą stać się wyjątkowo ciężkie i twarde. Z brodawek może samoistnie wyciekać mleko. Bolące sutki to wówczas efekt nawału pokarmu: twoje dziecko jeszcze nie potrzebuje zbyt dużej ilości mleka, tymczasem twoje piersi wytwarzają go aż nadto. W przypadku nawału pokarmu może pojawić się też lekka gorączka. Nie lekceważ jej, bo możesz w ten sposób doprowadzić do niebezpiecznego zapalenia piersi. Co pomoże na bolące sutki, gdy masz nawał pokarmu? Zastosuj ciepły okład np. z ogrzanej, tetrowej pieluszki. Delikatnie pogłaszcz ciepłymi dłońmi swoje piersi w kierunku od nasady do brodawki. Podtrzymując jedną dłonią pierś, a drugą ostrożnie ugniatając okolice wokół bolącej brodawki, odciągnij trochę mleka (dotąd, aż odczujesz ulgę). Nie odciągaj całego pokarmu z piersi, bo wtedy twój mózg dostaje sygnał, że należy zwiększyć produkcję mleka. Polej bolące sutki chłodną wodą po zakończeniu usuwania nadmiaru mleka. Woda obkurczy lekko kanaliki mleczne. Bolące sutki podczas karmienia Twój bezzębny noworodek może boleśnie pokaleczyć sutki, szczególnie wtedy, gdy jeszcze nie do końca opanowałaś technikę prawidłowego przystawiania do piersi . Brak dłuższych przerw w karmieniu nie sprzyja twoim poranionym brodawkom, ale możesz spróbować nieco złagodzić dolegliwości. Co pomoże...

piersi po karmieniu zdjęcia
Instagram
Aktualności
Bez CENZURY! Zdjęcia piersi po karmieniu: „Kobiety muszą wiedzieć, co się stanie z ich ciałami”
W czasach Photoshopa prawdziwe zdjęcia piersi karmiących mam ogląda się z niedowierzaniem. Biust po karmieniu zmienia się (najczęściej nie tak, jakbyśmy tego chciały) i wie o tym każda mama. Nie każda jednak jest na to gotowa. Pora oswoić kobiety (i osoby postronne) z widokiem piersi po karmieniu, bo wszystkie zmiany są normalne! − przekonują autorzy portalu FridaMom.

Dlaczego zdjęcia piersi po karmieniu tak szokują? Bo to wciąż temat tabu, a kobiety uczy się, żeby zakrywać biust podczas jednej z najbardziej naturalnych czynności, jaką jest karmienie piersią dziecka. To dlatego niewiele kobiet przed porodem zdaje sobie sprawę, jak naprawdę wyglądają piersi w czasie i po karmieniu. A zmiany bywają ogromne! Zdjęcia piersi po karmieniu Wiele mam jest zszokowanych tym, jak zmieniają się ich piersi po porodzie. Mimo że kobiecy biust jest powszechnym widokiem w filmach i reklamach, mam karmiących piersią wciąż nie widzi się zbyt często. W sieci cenzuruje się zdjęcia sutków, a bywa także, że kobieta karmiąca publicznie dziecko wywołuje zgorszenie. Najwyższy czas oswoić kobiety z prawdziwym wyglądem piersi po porodzie! Na portalu FridaMom ukazała się niedawno seria niecenzurowanych zdjęć kobiecych piersi: są piersi asymetryczne, z rozstępami, wiotką skórą i ogromnymi otoczkami , są też sutki, z których cieknie mleko. Wszystko bardzo realistyczne i zupełnie normalne. Autorzy zdjęć tłumaczą, że galeria powstała, ponieważ „kobiety muszą zobaczyć realia tego, co się stanie z ich ciałami po porodzie”. Zdjęcia warto obejrzeć, zarówno będąc w ciąży (aby się przygotować), jak i po urodzeniu dziecka (by przekonać się, że z naszym ciałem nie dzieje się nic nienormalnego).         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Frida Mom (@fridamom) Zobacz też: 22 rady, dzięki którym polubisz karmienie piersią Młoda mama apeluje: Noście z dumą pociążowe rozstępy! Czy moje sutki są normalne? 7 prawidłowych typów i 1 niepokojący

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz