Piersi mają pamięć - mamy już nie muszą martwić się o laktację
Jeśli miałaś problem z karmieniem pierwszego dziecka, teraz możesz być spokojna.
Po urodzeniu pierwszego dziecka miałaś problem z karmieniem piersią i teraz, kiedy jesteś w drugiej ciąży martwisz się, że sytuacja może się powtórzyć? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość.
Piersi mają pamięć
Najnowsze amerykańskie badania dowodzą, że mamy, które po raz drugi są w ciąży, nie muszą martwić się o laktację. Karmienie piersią drugiego dziecka jest łatwiejsze, niż w przypadku pierwszej ciąży, ponieważ piersi zapamiętały swoją rolę. Badania pokazują, że kobiecy sutek zapamiętuje produkcję mleka z okresu ciąży, dlatego kiedy kobieta spodziewa się kolejnego dziecka, jej piersi znacznie szybciej są gotowe do produkcji mleka. Co więcej pamięć ta może być aktywna przez całe rozrodcze życie kobiety.
Podczas ciąży, zwolnienie hormonu estrogenu i zmiany progesteronu w piersiach, powodują, że powstaje laktacja. Komórki w piersiach dzielą się i powstaje tysiące kanalików mlecznych, przez które płynie mleko mamy.
Polecamy: Zdziwisz się, do czego można zastosować kobiecy pokarm
Pamięć w piersiach jest długotrwała
Dr Santos, który wraz z zespołem przeprowadzał badania na myszach, po długotrwałych obserwacjach powiedział: "Pamięć z poprzedniej ciąży jest długotrwała." Jego badania doprowadziły do innych odkryć, dzięki którym wiemy, że kobiety, które zajdą w ciążę przd 25. rokiem życia, będą miały znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi, niż kobiety, które będą rodziły później albo te, które wcale nie będą miały dzieci.
Naukowcy podkreślają, że jest bardzo możliwe, że ochrona przed rakiem piersi jest związana z pamięcią w komórkach sutka.
Źródło: MailOnline
Zobacz także: Dlaczego warto karmić piersią