Stabilizacja laktacji następuje zwykle kilka tygodni po porodzie i oznacza, że piersi zaczynają produkować tyle mleka, ile potrzebuje dziecko. Możesz mieć wówczas obawy, że twoje piersi wytwarzają za mało pokarmu i dziecko się nie najada (wrażenie pustych piersi). Ale uwaga, zanim sięgniesz po mieszankę, sprawdź, czym dokładnie jest stabilizacja laktacji. Ilość mleka w piersiach zależy od kilku czynników, a jeśli stosujesz wszystkie zasady stabilizacji laktacji, maluszek otrzyma wystarczającą ilość twojego mleka.

Reklama

Co to jest stabilizacja laktacji?

Stabilizacja laktacji to unormowanie produkcji mleka po porodzie. Na poziom laktacji mają wpływ zarówno hormony, jak i częstotliwość karmienia noworodka. Pamiętaj, że przez pierwszy miesiąc po urodzeniu dziecka ty i maluszek pracujecie nad ilością wytwarzanego mleka – dziecko potrzebuje coraz więcej pokarmu, a ty masz coraz więcej mleka:

  • po pierwszym tygodniu po porodzie dziecko wypija ok. 30-40 ml w czasie jednego karmienia (ok. 300 ml na dobę – to mniej więcej dziesięciokrotnie więcej mleka niż piersi produkowały w pierwszej dobie po porodzie);
  • w drugim i trzecim tygodniu po porodzie noworodek wypija ok. 60-90 ml w czasie jednego karmienia (może pić dłużej i „wisieć na piersi”, co wcale nie oznacza, że w piersiach jest za mało mleka);
  • w czwartym tygodniu życia dziecko potrzebuje już nawet 1000 ml mleka na dobę.

W ciągu pierwszego miesiąca zatem laktacja się rozkręca, by osiągnąć poziom odpowiadający potrzebom dziecka. Objawy stabilizacji laktacji to przede wszystkim bardziej miękkie piersi. Ale spokojnie – ta zmiana nie oznacza, że mleka jest za mało, ale że piersi produkują pokarm na bieżąco i jest go dokładnie tyle, ile maluszek potrzebuje.

Kiedy stabilizuje się laktacja?

Unormowanie laktacji następuje ok. 4-6 tygodni po porodzie. W tym czasie coraz większe znaczenie dla ilości produkowanego mleka ma częstotliwość, z jaką przystawiasz dziecko do piersi. Prolaktyna pomaga w laktacji jeszcze do ok. 12. tygodnia po porodzie (3. miesiąc życia dziecka). Potem niemowlę samodzielnie wypracowuje ilość potrzebnego mu pokarmu, ssąc efektywnie na żądanie (lub robi to mama, odciągając mleko laktatorem).

Co sprzyja stabilizacji laktacji?

Warto znać zasady stabilizacji laktacji, by prawidłowo pobudzić laktację i utrzymać ją na odpowiednim dla dziecka poziomie. Aby unormować laktację:

Zobacz także
  • karm często (8-12 karmień na dobę, w tym ok. 2 razy w nocy), zacznij karmić od razu po porodzie;
  • dobrze przystawiaj dziecko do piersi, tak aby nie uszkodzić brodawek i ułatwić wypływ pokarmu, wybieraj wygodne pozycje do karmienia;
  • karm na żądanie, uwzględniając potrzeby dziecka (głód) oraz swoje (przepełnienie piersi);
  • karm tylko i wyłącznie swoim mlekiem – unikaj dokarmiania mieszanką, ale też dopajania słodzonymi napojami lub wodą;
  • nie podawaj dziecku smoczka – gdy noworodek używa smoczka, łatwo przeoczyć moment, w którym sygnalizuje głód, dziecko może też zacząć płycej chwytać brodawkę piersiową i ssać mniej efektywnie.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama