laktacja
Adobe Stock
Karmienie

Jak pobudzić laktację po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu? Najlepsze sposoby

Istnieją dobre sposoby na pobudzenie laktacji zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu. Można zwiększyć wytwarzanie mleka w piersiach, używając laktatora lub częściej przystawiając dziecko. Podpowiadamy, jak skutecznie i szybko pobudzić laktację.

Młode mamy często zastanawiają się, w jaki sposób można szybko pobudzić laktację. Podpowiadamy, jakie są przyczyny niedoboru pokarmu w piersiach, i co najlepiej stymuluje jego wytwarzanie.

Spis treści:
1.Przyczyny słabej laktacji
2. Jak pobudzić laktację?
3. Najlepsze domowe sposoby na pobudzenie laktacji
4. Dieta: co jeść, żeby pobudzić laktację?
5. Nawadnianie organizmu: co pić, żeby pobudzić laktację?
6. Stabilizacja laktacji

Przyczyny słabej laktacji

Przyczyny słabej laktacji to między innymi zmiany hormonalne w organizmie mamy, stres lub restrykcyjna dieta. Chwilowy niedobór pokarmu może pojawić się również wtedy, gdy dziecko nieprawidłowo chwyta pierś lub jest nieregularnie karmione. 

Powodem słabszej laktacji może być także: 

 • choroba niemowlęcia, która uniemożliwia prawidłowe ssanie, np. rozszczep podniebienia, problemy neurologiczne,
 • wcześniejsze zabiegi piersi lub brodawek, czego skutkiem jest niewystarczająca ilość tkanki gruczołowej,
 • choroba kobiety, np. zespół policystycznych jajników, cukrzyca, choroby tarczycy. 

Kryzys laktacyjny

Kryzys laktacyjny, czyli okres, w którym piersi produkują mniej mleka, pojawia się w czasie skoku rozwojowego u niemowlaka. Dzieje się tak zwykle miedzy 3. a 6. tygodniem życia dziecka, a potem w 3. i 6. miesiącu życia. W odpowiedzi na to ciało kobiety produkuje mniej mleka. Zmienia się także jego skład – pokarm jest bardziej pełnowartościowy i dostosowany do potrzeb niemowlęcia. 

Przyczynami kryzysu laktacyjnego mogą być także zmiany hormonalne lub nadmierny stres. Jeśli kryzys laktacyjny trwa dłużej niż 7 dni – należy udać się do lekarza.

Jak pobudzić laktację?

Zanim sprawdzisz sposoby na pobudzenie laktacji, pomyśl, jak się czujesz. Stan psychiczny kobiety i jej pozytywne nastawienie do karmienia piersią pełnią kluczową rolę w procesie laktacji. Ważna jest sama chęć karmienia i pozytywna motywacja. Spokój, wyciszenie i wsparcie emocjonalne ze strony najbliższych pomogą młodej matce uporać się z początkowym niepokojem. Sfrustrowana i spanikowana kobieta, przejęta płaczącym maluchem, blokuje się emocjonalnie, przez co może dojść do zmniejszenia wydzielania prolaktyny i osłabienia laktacji. Najgorsze, co można wtedy zrobić, to zacząć dokarmiać niemowlę sztucznym mlekiem.

Pamiętaj, że zarówno noworodek, jak i mama muszą nauczyć się współpracować ze sobą, a początki bywają nieraz trudne. Zwykle wystarczy zastosować kilka wskazówek, aby laktacja wróciła do normy i spełniała potrzeby żywieniowe dziecka. A jeśli zastanawiasz się, jak pobudzić laktację po cesarskim cięciu, pamiętaj, że rodzaj porodu nie ma znaczenia dla produkcji mleka – najważniejsze, by często przystawiać dziecko do piersi i dodatkowo pobudzać laktację laktatorem

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Maluszek nie chce ssać? A może nie rozstaje się z piersią? Mamy gotowe rozwiązania!

Jak pobudzić laktację laktatorem?

Aby pobudzić laktację laktatorem, musisz odciągać pokarm po każdym karmieniu albo między karmieniami. Odciągaj mleko według metody 7-5-3:

 • najpierw 7 minut z jednej piersi,
 • potem 7 minut z drugiej,
 • następnie 5 minut z pierwszej
 • i 5 minut z drugiej
 • i jeszcze po 3 minuty z każdej piersi.

 

Najlepsze domowe sposoby na pobudzenie laktacji

Przedstawiamy najlepsze domowe sposoby na pobudzenie laktacji, które pomogą, jeśli borykasz się z zaburzeniami laktacji.

Opróżnianie piersi w trakcie laktacji 

Jeśli chcesz pobudzić laktację, piersi powinny być opróżniane po każdym karmieniu. Jeśli zatem noworodek nie jest w stanie wypić całego mleka, powinno się je odciągnąć. Do tego celu najlepiej użyć specjalnego laktatora (mechanicznego lub elektrycznego), który można nabyć w aptece. Niektóre mamy jednak doskonale sobie radzą, odciągając nadmiar mleka ręcznie.

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Częste przystawianie do piersi

Gdy dziecko ssie pierś, pobudza w ten sposób zakończenia nerwowe brodawki, informacja dociera do przysadki mózgowej i następuje uwolnienie hormonu prolaktyny odpowiedzialnego za produkcję mleka. A więc im częściej maluch ssie, tym więcej mleka się wytwarza w naturalny sposób. Warto zatem jak najczęściej karmić niemowlę. W ciągu dnia można to robić nawet co 1 lub 1,5 godziny, a w nocy co ok. 3-4 godziny (nocą wydziela się najwięcej prolaktyny).

Nawet jeżeli mleka na początku jest mało, to częste przystawianie do piersi spowoduje, że malec nie będzie głodny, a laktacja będzie systematycznie stymulowana.

Masaż na pobudzenie laktacji

Niektóre mamy oraz położne polecają także masaż na pobudzenie laktacji – chodzi o szczotkowanie piersi specjalną szczotką. Masaż piersi w trakcie laktacji może powodować, że mleko stanie się bardziej tłuste i będzie go więcej. Dobrze działa też na jędrność biustu. Pamiętaj tylko, by nie szczotkować brodawek sutkowych.

Dieta: co jeść, żeby pobudzić laktację?

Matka karmiąca musi w szczególny sposób dbać o swoją dietę. Osłabienie spowodowane ciążą, stres związany z porodem i pojawieniem się nowego członka rodziny oraz wysiłek, jaki organizm musi włożyć w wykarmienie noworodka, sprawiają, że potrzeby żywieniowe kobiety są w tym czasie większe.

Nie ma mowy o ograniczeniu posiłków lub przejściu na dietę odchudzającą. Kobieta karmiąca powinna odżywiać się często i racjonalnie, a jadłospis niech będzie lekkostrawny i urozmaicony. Najlepsza dieta na laktację to potrawy gotowane i duszone, a dobre produkty na pobudzenie laktacji to:

 • warzywa, które zapewnią niezbędne witaminy i mikroelementy,
 • tłuste ryby, które uzupełniają niedobór kwasów omega-3,
 • dobrej jakości mięso,
 • ryż,
 • kasze,
 • nabiał,
 • owoce.


Unikaj pokarmów smażonych, ciężkostrawnych oraz powszechnie uważanych za potencjalnie sprzyjające alergii, takich jak np. orzechy, czekolada, owoce pestkowe, owoce cytrusowe oraz nadmierna ilość mleka krowiego.

Aby rozkręcić laktację, jedz trzy główne posiłki i, w miarę potrzeby, drobne przekąski pomiędzy nimi. Nie traktuj dosłownie zalecenia, aby jeść „za dwóch”, ale staraj się przyjmować więcej pożywienia niż zwykle – masz przecież do wykarmienia siebie i dziecko.

Nawadnianie organizmu: co pić, żeby pobudzić laktację?

Gdy karmisz piersią, tracisz pewną ilość wody, a więc powinnaś też przyjmować więcej płynów i regularnie się nawadniać. Nie oznacza to, że masz pić dziennie po kilka litrów wody, lecz że napojów powinno być proporcjonalnie więcej niż normalnie – tak, aby nie odczuwać pragnienia. Nie tylko sprzyja to laktacji, lecz także zapobiega odwodnieniu organizmu.

Na pobudzenie laktacji można pić:

Jeśli masz problemy z laktacją, wspomagaj się herbatką z owoców anyżu czy kopru włoskiego. Na pobudzenie laktacji i ogólne wzmocnienie kobiety warto też gotować sobie wywar z czerwonych daktyli wraz z korzeniem lukrecji. Taka mieszanka dobrze wpłynie również na dziecko, ponieważ będzie wzmacniać jego niedojrzały jeszcze układ pokarmowy. I pamiętaj, bawarka na laktację to mit!

Stabilizacja laktacji

Kryzys laktacyjny łatwo pomylić ze stabilizacją laktacji, czyli unormowaniem produkcji mleka po porodzie. Młoda mama, po kilku tygodniach wytwarzania dużych ilości pokarmu, może mieć wrażenie, że jej piersi stają się puste. Ale bardziej miękki biust to właśnie jeden z objawów stabilizacji laktacji, która następuje ok. 4-6 tygodni po urodzeniu dziecka. Piersi zaczynają wówczas produkować tyle mleka, ile potrzebuje dziecko.

Zobacz też:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Prezent dla 5-latka
Święta i uroczystości
Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)
Agnieszka Majchrzak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA