laktacja
Adobe Stock
Karmienie

Jak pobudzić laktację po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu? Najlepsze sposoby

Istnieją dobre sposoby na pobudzenie laktacji zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu. Można zwiększyć wytwarzanie mleka w piersiach, używając laktatora lub częściej przystawiając dziecko. Podpowiadamy, jak skutecznie i szybko pobudzić laktację.

Młode mamy często zastanawiają się, w jaki sposób można szybko pobudzić laktację. Podpowiadamy, jakie są przyczyny niedoboru pokarmu w piersiach, i co najlepiej stymuluje jego wytwarzanie.

Spis treści:
1.Przyczyny słabej laktacji
2. Jak pobudzić laktację?
3. Najlepsze domowe sposoby na pobudzenie laktacji
4. Dieta: co jeść, żeby pobudzić laktację?
5. Nawadnianie organizmu: co pić, żeby pobudzić laktację?
6. Stabilizacja laktacji

Przełomowe odkrycie dotyczące składu mleka matki [WIDEO]

Przyczyny słabej laktacji

Przyczyny słabej laktacji to między innymi zmiany hormonalne w organizmie mamy, stres lub restrykcyjna dieta. Chwilowy niedobór pokarmu może pojawić się również wtedy, gdy dziecko nieprawidłowo chwyta pierś lub jest nieregularnie karmione. 

Powodem słabszej laktacji może być także: 

 • choroba niemowlęcia, która uniemożliwia prawidłowe ssanie, np. rozszczep podniebienia, problemy neurologiczne,
 • wcześniejsze zabiegi piersi lub brodawek, czego skutkiem jest niewystarczająca ilość tkanki gruczołowej,
 • choroba kobiety, np. zespół policystycznych jajników, cukrzyca, choroby tarczycy. 

Kryzys laktacyjny

Kryzys laktacyjny, czyli okres, w którym piersi produkują mniej mleka, pojawia się w czasie skoku rozwojowego u niemowlaka. Dzieje się tak zwykle miedzy 3. a 6. tygodniem życia dziecka, a potem w 3. i 6. miesiącu życia. W odpowiedzi na to ciało kobiety produkuje mniej mleka. Zmienia się także jego skład – pokarm jest bardziej pełnowartościowy i dostosowany do potrzeb niemowlęcia. 

Przyczynami kryzysu laktacyjnego mogą być także zmiany hormonalne lub nadmierny stres. Jeśli kryzys laktacyjny trwa dłużej niż 7 dni – należy udać się do lekarza.

Jak pobudzić laktację?

Zanim sprawdzisz sposoby na pobudzenie laktacji, pomyśl, jak się czujesz. Stan psychiczny kobiety i jej pozytywne nastawienie do karmienia piersią pełnią kluczową rolę w procesie laktacji. Ważna jest sama chęć karmienia i pozytywna motywacja. Spokój, wyciszenie i wsparcie emocjonalne ze strony najbliższych pomogą młodej matce uporać się z początkowym niepokojem. Sfrustrowana i spanikowana kobieta, przejęta płaczącym maluchem, blokuje się emocjonalnie, przez co może dojść do zmniejszenia wydzielania prolaktyny i osłabienia laktacji. Najgorsze, co można wtedy zrobić, to zacząć dokarmiać niemowlę sztucznym mlekiem.

Pamiętaj, że zarówno noworodek, jak i mama muszą nauczyć się współpracować ze sobą, a początki bywają nieraz trudne. Zwykle wystarczy zastosować kilka wskazówek, aby laktacja wróciła do normy i spełniała potrzeby żywieniowe dziecka. A jeśli zastanawiasz się, jak pobudzić laktację po cesarskim cięciu, pamiętaj, że rodzaj porodu nie ma znaczenia dla produkcji mleka – najważniejsze, by często przystawiać dziecko do piersi i dodatkowo pobudzać laktację laktatorem

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Maluszek nie chce ssać? A może nie rozstaje się z piersią? Mamy gotowe rozwiązania!

Jak pobudzić laktację laktatorem?

Aby pobudzić laktację laktatorem, musisz odciągać pokarm po każdym karmieniu albo między karmieniami. Odciągaj mleko według metody 7-5-3:

 • najpierw 7 minut z jednej piersi,
 • potem 7 minut z drugiej,
 • następnie 5 minut z pierwszej
 • i 5 minut z drugiej
 • i jeszcze po 3 minuty z każdej piersi.

 

Najlepsze domowe sposoby na pobudzenie laktacji

Przedstawiamy najlepsze domowe sposoby na pobudzenie laktacji, które pomogą, jeśli borykasz się z zaburzeniami laktacji.

Opróżnianie piersi w trakcie laktacji 

Jeśli chcesz pobudzić laktację, piersi powinny być opróżniane po każdym karmieniu. Jeśli zatem noworodek nie jest w stanie wypić całego mleka, powinno się je odciągnąć. Do tego celu najlepiej użyć specjalnego laktatora (mechanicznego lub elektrycznego), który można nabyć w aptece. Niektóre mamy jednak doskonale sobie radzą, odciągając nadmiar mleka ręcznie.

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Częste przystawianie do piersi

Gdy dziecko ssie pierś, pobudza w ten sposób zakończenia nerwowe brodawki, informacja dociera do przysadki mózgowej i następuje uwolnienie hormonu prolaktyny odpowiedzialnego za produkcję mleka. A więc im częściej maluch ssie, tym więcej mleka się wytwarza w naturalny sposób. Warto zatem jak najczęściej karmić niemowlę. W ciągu dnia można to robić nawet co 1 lub 1,5 godziny, a w nocy co ok. 3-4 godziny (nocą wydziela się najwięcej prolaktyny).

Nawet jeżeli mleka na początku jest mało, to częste przystawianie do piersi spowoduje, że malec nie będzie głodny, a laktacja będzie systematycznie stymulowana.

Masaż na pobudzenie laktacji

Niektóre mamy oraz położne polecają także masaż na pobudzenie laktacji – chodzi o szczotkowanie piersi specjalną szczotką. Masaż piersi w trakcie laktacji może powodować, że mleko stanie się bardziej tłuste i będzie go więcej. Dobrze działa też na jędrność biustu. Pamiętaj tylko, by nie szczotkować brodawek sutkowych.

Dieta: co jeść, żeby pobudzić laktację?

Matka karmiąca musi w szczególny sposób dbać o swoją dietę. Osłabienie spowodowane ciążą, stres związany z porodem i pojawieniem się nowego członka rodziny oraz wysiłek, jaki organizm musi włożyć w wykarmienie noworodka, sprawiają, że potrzeby żywieniowe kobiety są w tym czasie większe.

Nie ma mowy o ograniczeniu posiłków lub przejściu na dietę odchudzającą. Kobieta karmiąca powinna odżywiać się często i racjonalnie, a jadłospis niech będzie lekkostrawny i urozmaicony. Najlepsza dieta na laktację to potrawy gotowane i duszone, a dobre produkty na pobudzenie laktacji to:

 • warzywa, które zapewnią niezbędne witaminy i mikroelementy,
 • tłuste ryby, które uzupełniają niedobór kwasów omega-3,
 • dobrej jakości mięso,
 • ryż,
 • kasze,
 • nabiał,
 • owoce.


Unikaj pokarmów smażonych, ciężkostrawnych oraz powszechnie uważanych za potencjalnie sprzyjające alergii, takich jak np. orzechy, czekolada, owoce pestkowe, owoce cytrusowe oraz nadmierna ilość mleka krowiego.

Aby rozkręcić laktację, jedz trzy główne posiłki i, w miarę potrzeby, drobne przekąski pomiędzy nimi. Nie traktuj dosłownie zalecenia, aby jeść „za dwóch”, ale staraj się przyjmować więcej pożywienia niż zwykle – masz przecież do wykarmienia siebie i dziecko.

Nawadnianie organizmu: co pić, żeby pobudzić laktację?

Gdy karmisz piersią, tracisz pewną ilość wody, a więc powinnaś też przyjmować więcej płynów i regularnie się nawadniać. Nie oznacza to, że masz pić dziennie po kilka litrów wody, lecz że napojów powinno być proporcjonalnie więcej niż normalnie – tak, aby nie odczuwać pragnienia. Nie tylko sprzyja to laktacji, lecz także zapobiega odwodnieniu organizmu.

Na pobudzenie laktacji można pić:

Jeśli masz problemy z laktacją, wspomagaj się herbatką z owoców anyżu czy kopru włoskiego. Na pobudzenie laktacji i ogólne wzmocnienie kobiety warto też gotować sobie wywar z czerwonych daktyli wraz z korzeniem lukrecji. Taka mieszanka dobrze wpłynie również na dziecko, ponieważ będzie wzmacniać jego niedojrzały jeszcze układ pokarmowy. I pamiętaj, bawarka na laktację to mit!

Stabilizacja laktacji

Kryzys laktacyjny łatwo pomylić ze stabilizacją laktacji, czyli unormowaniem produkcji mleka po porodzie. Młoda mama, po kilku tygodniach wytwarzania dużych ilości pokarmu, może mieć wrażenie, że jej piersi stają się puste. Ale bardziej miękki biust to właśnie jeden z objawów stabilizacji laktacji, która następuje ok. 4-6 tygodni po urodzeniu dziecka. Piersi zaczynają wówczas produkować tyle mleka, ile potrzebuje dziecko.

Zobacz też:

odstawianie od piersi
Adobe Stock
Mama
​Jak zatrzymać laktację – naturalne i farmakologiczne metody
Jak zatrzymać laktację – to często zadawane pytanie przez mamy, które chcą zakończyć karmienie. Co robić, gdy piersi wciąż są pełne mleka? Podajemy skuteczne sposoby na zahamowanie produkcji pokarmu.

Jak zatrzymać laktację? Przekonać malucha, aby nie pił twojego mleka, to jedno, a przekonać twój organizm, żeby go nie produkował – to drugie. Najlepsze dla dziecka i karmiącej mamy jest naturalne hamowanie laktacji. Jeżeli mama podjęła decyzję o zakończeniu naturalnego karmienia, może powoli wydłużać odstępy między poszczególnymi karmieniami piersią. Ale to nie wszystko. Sprawdź, jak jeszcze możesz sobie pomóc.  Spis treści:  Jak zatrzymać laktację? Naturalne sposoby Herbatka ziołowa na zatrzymanie laktacji Tabletki na zatrzymanie laktacji Zatrzymanie laktacji – jak długo zanika pokarm w piersiach? Jak zatrzymać laktację? Naturalne sposoby na zmniejszenie laktacji Laktację najlepiej zatrzymywać stopniowym zmniejszaniem liczby karmień. Gwałtowne zaprzestanie karmienia może spowodować zastój pokarmu i powikłania w postaci np. zapalenia piersi. Nie jest też odpowiednie dla dziecka. Przy stopniowym zmniejszaniu liczby karmień dziecko rzadziej ssie pierś, co przekłada się na mniejszą ilość wytwarzanego mleka. Z dnia na dzień w piersiach będzie mniej pokarmu. Oczywiście należy uzupełnić dietę dziecka o dodatkowe posiłki. Jedzenie, które wypadło z grafiku karmienia naturalnego, należy zastąpić innym. Tradycyjne metody zatrzymania laktacji, chociaż są skuteczne, wymagają czasu, aby pojawiły się ich efekty.  Najlepiej postępuj w ten sposób :  odciągnij pokarm, jeżeli dojdzie do przepełnienia piersi, ale nie opróżniaj ich do końca. Odciąganie pokarmu, chociaż chwilowo przynosi ulgę, to jednak pobudza laktację, więc nie jest najlepszą metodą. Rób to tylko w sytuacji, jeżeli zakończaniu laktacji towarzyszy zapalenie piersi. Możesz w takim przypadku zastosować okłady z białej kapusty oraz zimne okłady na całe piersi, na około 15-20 minut. Spa - Akademia Młodych Rodziców...

mama karmi dziecko pierwszy raz w domu
AdobeStock
Karmienie
Nawał mleczny i zastój pokarmu - jak przetrwać?
Czy masz wrażenie, że pokarmu jest coraz mniej, a maluszek się nie najada i ciągle chce być przy piersi? A może twoje piersi są obolałe i przepełnione mlekiem? Przejściowe kłopoty z nadmierną lub zbyt małą ilością pokarmu mogą wystąpić na każdym etapie laktacji. Jak sobie z nimi radzić?

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'p8Y7Y.7MeI5ikin4jylcYqScTILu8ZBRRbAWhKVsUuz.e7', 'sfjpnkgsjy', 'diphdexdluvkvuhgbsumegficuks']); Młode mamy bardzo często zastanawiają się, czy mają wystarczająco dużo mleka, aby nakarmić dziecko. Najpierw martwią się, że mleka jest zbyt mało, aby zaspokoić głód maluszka, a po jakimś czasie borykają się z jego nadmiernym wytwarzaniem. Oto, jak przetrwać zarówno kryzys laktacyjny, jak i nawał pokarmu. Na czym polega kryzys laktacyjny? Kryzys laktacyjny to przejściowy stan, gdy możesz mieć wrażenie, że w piersiach jest za mało mleka. Zapotrzebowanie dziecka na pokarm jest wtedy większe niż jego ilość wytwarzana przez organizm mamy. Jedną z przyczyn zanikania mleka może być nieregularne przystawiane dziecka do piersi. Następuje wtedy obniżenie poziomu prolaktyny, czyli hormonu, który odpowiada za wytwarzanie pokarmu. Po ustabilizowaniu laktacji maluchy jedzą zazwyczaj w określonych odstępach, dość regularnie. Co jakiś czas przechodzą jednak przez skoki rozwojowe. Wtedy nagle, z dnia na dzień stają się ciągle głodne i cały czas chcą być przy piersi. Mamy szuka więc sposobu na pobudzenie laktacji. Jak pobudzić laktację? Jeżeli pokarmu jest mało, maluszek może nie przybierać na wadze. Najprostszym sposobem radzenia sobie z kryzysem laktacyjnym jest regularne karmienie. Im częściej maluch będzie przystawiany do piersi, tym więcej mleka wytwarza organizm mamy. Wystarczy zatem zachować spokój i być cierpliwym, a po kilku dniach laktacja powinna się zwiększyć. Za każdym razem proponuj dziecku ssanie z obu piersi, zaczynając od tej, z której dziecko jadło ostatnio. Pamiętaj, by zawsze pozwolić dziecku całkowicie opróżnić pierś. Jak sprawdzić czy dziecko się najada? Możesz być pewna, że maluszek otrzymuje wystarczającą ilość pokarmu, jeśli:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj