Jak rozkręcić laktację
Adobe Stock
Karmienie

Jak rozkręcić laktację – co pomoże? Czy można rozkręcić laktację laktatorem?

Jeśli zastanawiasz się, jak rozkręcić laktację, pewnie martwisz się, że masz za mało pokarmu dla dziecka. Spokojnie, są sposoby na rozkręcenie laktacji, także laktatorem. Uwaga, wbrew obiegowym opiniom na pobudzenie laktacji nie pomoże bezalkoholowe piwo czy bawarka.
Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska
Konsultacja merytoryczna

Jeśli karmisz piersią i szukasz sposobu na rozkręcenie laktacji, nie jesteś jedyna. Karmienie piersią często łączy się z obawą o dostateczną ilość pokarmu. To jednak nie osławiona bawarka czy herbatki z anyżkiem pomogą piersiom w produkcji mleka, lecz coś zupełnie innego. Podpowiadamy, jak skutecznie rozkręcić laktację.

Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm? [WIDEO]

Jak rozkręcić laktację? Przystawiaj do piersi na żądanie

Laktacja rządzi się zasadą popytu i podaży: im więcej dziecko ssie, tym więcej mleka produkuje pierś. Jeżeli maluch jest dobrze przystawiony, ssie aktywnie, przy każdym zassaniu połyka pokarm i ma siłę, aby rytmicznie, bez podsypiania ssać przynajmniej 10 minut z jednej piersi. W takiej sytuacji możesz być pewna, że laktacja jest prawidłowo stymulowana i nie musisz dodatkowo pobudzać piersi do produkowania pokarmu. Nie czekaj z podaniem piersi, aż poczujesz, że są pełne mleka (to częsty błąd karmiących mam). Mleko powstaje, gdy dziecko ssie pierś.

Aby rozkręcić laktację, karm wyłącznie piersią

Dokarmianie mlekiem modyfikowanym to najprostsza droga do zahamowania laktacji. Przekarmiane niemowlę rzadziej domaga się ssania piersi, przez co produkcja pokarmu się zmniejsza, aż w końcu może zacząć zanikać.

Sposób na rozkręcenie laktacji: ściąganie laktatorem

Jeżeli lekarz stwierdzi, że dziecko za mało przybiera na wadze, porozmawiaj z nim o dokarmianiu twoim odciągniętym pokarmem. Po karmieniu albo między karmieniami odciągaj mleko laktatorem według zasady:

  • najpierw 7 minut z jednej piersi,
  • potem 7 minut z drugiej,
  • następnie 5 minut z pierwszej
  • i 5 minut z drugiej
  • i jeszcze po 3 minuty z każdej piersi.


Zasada 7-5-3 jest polecana przez konsultantów laktacyjnych jako jeden ze skutecznych sposobów na to, by pobudzić laktację

Ważne! Jeżeli twoje dziecko prawidłowo przybiera na wadze i moczy 6–8 pieluszek dziennie, to znaczy, że z twoją laktacją jest wszystko w porządku i nie musisz szukać specjalnych sposobów na jej rozkręcenie.

Zobacz też:

kryzys laktacyjny
Adobe Stock
Karmienie
Kryzys laktacyjny: kiedy się pojawia i ile trwa? Objawy kryzysu laktacyjnego
Kryzys laktacyjny to przejściowe kłopoty z ilością pokarmu produkowanego przez gruczoły mlekowe. Kryzys może wystąpić na każdym etapie karmienia piersią. Poznaj objawy kryzysu laktacyjnego, sprawdź, ile trwa i jak sobie z nim poradzić.

Kryzys laktacyjny to określenie przejściowego, niedługiego okresu, kiedy karmiąca mama może mieć wrażenie, że w jej piersiach jest za mało pokarmu. Jeśli dobrze się na ten czas przygotujesz, łatwo poradzisz sobie z kryzysem laktacyjnym. Z pomocą specjalisty wyjaśniamy, kiedy się pojawia i ile trwa kryzys laktacyjny u karmiącej mamy. Spis treści: Co to jest kryzys laktacyjny? Kiedy występuje kryzys laktacyjny? Kryzys laktacyjny: ile trwa? Kryzys laktacyjny: objawy Kryzys laktacyjny: jak sobie poradzić? Kryzys laktacyjny: jakich błędów nie popełniać? Co to jest kryzys laktacyjny? Kryzys laktacyjny jest stanem fizjologicznym. Gdy organizm dziecka zaczyna domagać się więcej mleka, gruczoły piersiowe potrzebują kilku dni, aby nadążyć z produkcją odpowiedniej ilości pokarmu. Kryzys laktacyjny nie jest więc żadnym zaburzeniem, ale przejściową reakcją na zwiększające się potrzeby żywieniowe niemowlęcia. Kiedy występuje kryzys laktacyjny? Zazwyczaj istnieje powiązanie: kryzys laktacyjny a skok rozwojowy u dziecka. Najczęściej bowiem w piersiach jest mniej mleka, gdy maluch przeżywa skok rozwojowy, a jego zapotrzebowanie na pokarm gwałtownie rośnie. Gruczoł piersiowy potrzebuje kilku dni, aby zwiększyć produkcję pokarmu – to dlatego w ciągu paru dni kryzysu laktacyjnego piersi mogą być miękkie i wydają się wręcz puste. Najczęściej pierwszy kryzys laktacyjny pojawia się  miedzy 3. a 6. tygodniem życia dziecka, a kolejne w 3. i 6. miesiącu życia, gdy występuje skok rozwojowy u niemowlaka . Spa - Akademia Młodych Rodziców Przyczynami kryzysu laktacyjnego mogą być również zmiany hormonalne, stres, choroby kobiety lub stosowanie przez nią restrykcyjnej diety eliminacyjnej czy odchudzającej. Czasowy niedobór pokarmu pojawić się może również wtedy, gdy dziecko nieprawidłowo...

Agnieszka Włodarczyk pokonała problemy z laktacją
Instagram/agnieszkawlodarczykofficial
Aktualności
Agnieszka Włodarczyk znalazła sposób na problemy z laktacją! „Presja karmienia piersią jest nie do zniesienia”
Agnieszka Włodarczyk opublikowała post, w którym ogłosiła, że skończyły się jej problemy z laktacją. Aktorka zdradziła także, co jej zdaniem zadziałało najbardziej. Dodała, że młodym mamom nie jest łatwo...

Agnieszka Włodarczyk jakiś czas temu publicznie opowiedziała o swoich problemach z laktacją . Aktorka przyznała, że karmienie piersią nie jest wcale taką prostą sprawą, jak wcześniej przypuszczała. Świeżo upieczona mama dostała wtedy bardzo dużo wsparcia od fanek, a także rad, co robić, by zwiększyć laktację. Agnieszka Włodarczyk znalazła sposób na problemy z laktacją Teraz młoda mama ogłosiła, że nie ma już problemu z karmieniem piersią . Przyznała, że ma wrażenie, że najbardziej pomogło częste przystawianie dziecka do piersi. Agnieszka Włodarczyk, choć nie wie, ile będzie karmić w ten sposób, na razie nie zamierza zaprzątać sobie tym głowy. Aktorka stwierdziła, że cieszy się tym, co jest. Zauważyła jednak, że presja, by karmić piersią, jest nie do zniesienia. „Chcesz to karm, nie chcesz to też twoja sprawa. Poza tym nie zawsze masz na to wpływ. Nie dajmy się zwariować” – napisała. W punkt!           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Agnieszka Włodarczyk (@agnieszkawlodarczykofficial) Presja karmienia piersią Pod postem Agnieszki Włodarczyk wypowiedziało się wiele innych mam na temat presji karmienia piersią. „Presja karmienia piersią w Polsce jest okrutna. Ja robiłam wszystko, żeby móc karmić, ale się nie udało”; „Dziękuję za ten post. Nie udało mi się karmić piersią, ściągałam pokarm. Koleżanka mi powiedziała, że nie mogłam poczuć się jak matka”; „Właśnie nic nie musisz, a jedynie możesz”; „Dokładnie tak. Ja karmiłam swoją córkę butelką, bo nie miałam pokarmu i wyrosła, i jest ok”; „Straszna jest ta presja, też taką...

piwo bezalkoholowe a karmienie piersią
Adobe Stock
Karmienie
Piwo bezalkoholowe a karmienie piersią: czy można pić? Czy pomaga na laktację?
Wiele mam zastanawia się, czy można pić piwo bezalkoholowe podczas karmienia piersią. Panuje przekonanie, że piwo, także to bez alkoholu, pobudza laktację i ułatwia karmienie. To nie do końca prawda. Karmiące mamy powinny pamiętać, że nawet piwo bezalkoholowe może zawierać niewielkie ilości alkoholu, który bardzo szkodzi dziecku.

Piwo bezalkoholowe a karmienie piersią – dla wielu mam to ważny temat. Nad kwestią picia piwa podczas karmienia zastanawiają się zwłaszcza te mamy, które mają mało mleka, bo istnieje teoria, że piwo bezalkoholowe jest dobre na laktację. To po części prawda, lepiej jednak powstrzymać się od picia piwa, dopóki karmi się dziecko. Wyjaśniamy, dlaczego piwo bezalkoholowe typu Karmi nie nadaje się dla mam karmiących. Piwo bezalkoholowe a karmienie piersią Niektóre mamy wierzą, że piwo bezalkoholowe pobudza laktację, inne lubią smak piwa karmelowego i pozwalają sobie na wypicie butelki czy dwóch w przerwach pomiędzy karmieniami. Czy słusznie i czy to bezpieczne dla dziecka? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Piwo bezalkoholowe oczywiście nie zaszkodzi dziecku tak jak alkohol pity przez matkę karmiącą. Napoje tego typu nie mają jednak wartości odżywczych i wcale nie są dobre na laktację . Skąd zatem wziął się ten mit? W latach 80. ubiegłego wieku przeprowadzono badanie, które wykazało, że u matek karmiących, które piły piwo, rósł poziom prolaktyny odpowiedzialnej za laktację (nie działo się tak w przypadku kobiet pojonych wodą). Okazało się jednak, że to nie alkohol wpływał korzystnie na produkcję kobiecego mleka, a słód jęczmienny zawarty w piwie. Uwaga, jeśli masz kłopoty z laktacją, zamiast po piwo możesz sięgnąć po suplementy na bazie słodu jęczmiennego, który jest źródłem beta-glukanu (polisacharydu stymulującego laktację). Czy można pić piwo bezalkoholowe podczas karmienia piersią? Picie piwa bezalkoholowego podczas karmienia piersią nie jest zabronione, jeśli jednak zdecydujesz się po nie sięgnąć, rób to z głową. To nieprawda, że piwo bezalkoholowe jest zawsze w 100 proc. wolne od alkoholu – niektóre mogą go zawierać znacznie więcej, niż producent deklaruje na etykiecie! Na wszelki wypadek wybieraj piwa oznaczone...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj