Truskawki i karmienie piersią to nie jest złe połączenie. Choć wiele mam słyszy zupełnie odmienne opinie, nie należy im wierzyć. Na pewno warto znać kilka ważnych zasad, bo w okresie karmienia piersią nawet dozwolone produkty należy wybierać rozsądnie. Zobacz, co musisz wiedzieć o jedzeniu truskawek, jeśli karmisz dziecko, żeby móc bez stresu cieszyć się ich niesamowitym smakiem i wartościami odżywczymi.

Reklama

Spis treści:

Czy podczas karmienia piersią można jeść truskawki?

Według aktualnych zaleceń żywieniowych kobieta, która karmi piersią, może jeść wszystko. Oznacza to, że karmiąca mama może jest również truskawki. To bardzo ważna informacja. Rezygnowanie z określonych produktów bez wyraźnej przyczyny, ograniczanie swojej diety, doprowadzanie do tego, że staje się nieurozmaicona i monotonna, jest złe i może skutkować poważnymi niedoborami witamin i minerałów.

Karmiąca mama może jeść wszystko, kierując się zasadami zdrowego odżywiania. To oznacza, że w jej menu powinny znaleźć się również truskawki, które są m.in. bogatym źródłem witaminy C. Warto tylko wiedzieć, jakie owoce wybierać.

Jakie truskawki wybierać podczas karmienia piersią?

Truskawki należą do owoców łatwo chłonących wszelkie środki chemiczne, którymi są pryskane w celu przedłużenia ich świeżości. Dlatego ważne jest, by wiedzieć, jak myć truskawki, by pozbyć się pestycydów i chorobotwórczych drobnoustrojów. Poza dokładnym umyciem należy zwrócić uwagę na jakość i pochodzenie owoców. Najlepiej jeść truskawki w czasie, kiedy jest na nie sezon, i wybierać owoce pochodzące z pewnego źródła. Jeśli nie masz własnego ogródka, kupuj truskawki od sprawdzonego sprzedawcy (pytaj, skąd pochodzą).

Zobacz także

Objawy nietolerancji lub uczulenia na truskawki, które mogą pojawiać się u ciebie lub u dziecka, mogą być wywołane przez środki konserwujące, którymi są pryskane owoce. Jeśli karmisz piersią, zawsze uważnie obserwuj dziecko, aby szybko wyłapać ewentualne objawy nietolerancji lub alergii.

W jakiej postaci jeść truskawki podczas karmienia piersią?

Najlepiej jeść owoce świeże, konieczne dobrze umyte pod bieżącą wodą (szypułki odrywamy dopiero po umyciu, aby owoce nie nasiąkały wodą). Poza sezonem dobrym rozwiązaniem dla karmiącej mamy są również truskawki mrożone (najlepiej z własnych zbiorów, ewentualnie od uznanych producentów mrożonek). To cenne źródło witamin w okresie, kiedy trudniej o dostęp do świeżych owoców.

Karmiąca mama może też pić kompot z truskawek (najlepiej bez dodatku cukru), jeść dżem truskawkowy, najlepiej domowej roboty. Co ciekawe – truskawki poddane obróbce cieplnej są lepiej tolerowane nawet przez osoby, które są na nie uczulone. Dla karmiącej mamy dobrą propozycją na śniadanie jest np. koktajl z truskawkami, bananem i jogurtem, który zapewnia zarówno porcję witamin, jak i potrzebne białko oraz wapń.

Czy dziecko nie dostanie uczulenia, jeśli mama zje truskawki?

Truskawki są uważane za owoce silnie alergizujące – to właśnie z tego powodu jeszcze do niedawna zalecano, aby ich unikać w okresie karmienia piersią. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami karmiąca mama może jeść truskawki, ponieważ wczesne podawanie produktów potencjalnie alergizujących może nawet „uodpornić” dziecko i spowodować, że niemowlę nie będzie miało alergii. Unikanie jedzenia tych owoców podczas karmienia piersią jest wskazane tylko w sytuacji, gdy mama ma uczulenie na truskawki. I ma to związek z troską o jej stan zdrowia.

Jeśli jednak po zjedzeniu truskawek zauważysz u siebie niepokojące objawy, istnieje prawdopodobieństwo, że masz na nie uczulenie. Wtedy warto powstrzymać się od jedzenia truskawek nie ze względu na jakość pokarmu, ale na swoje zdrowie.

Objawy uczulenia na truskawki to:

  • wysypka, pokrzywka, zapalenie lub świąd skóry;
  • obrzęk warg, języka, gardła i twarzy;
  • mrowienie języka i jamy ustnej;
  • łzawienie i przekrwienie oczu;
  • kichanie;
  • trudności z oddychaniem;
  • biegunka;
  • nudności i wymioty;
  • bóle brzucha;
  • utrata przytomności.

Jakie wartości odżywcze mają truskawki?

Truskawki są przede wszystkim dobrym źródłem witaminy C, a także witamin z grupy B (B1, B2, PP) oraz minerałów takich jak żelazo, wapń, mangan, kobalt. Warto sięgać po te owoce, ponieważ zapobiegają anemii, wspomagają odporność, poprawiają przemianę materii. Posiadają także właściwości lekko przeczyszczające i moczopędne (wspomagają pracę nerek).

Jakich owoców nie powinno się jeść podczas karmienia piersią?

W czasie karmienia piersią nie powinno się jeść tych owoców, których karmiąca po prostu nie lubi lub ma na nie uczulenie. Nie istnieje lista owoców zakazanych w diecie karmiącej mamy.

Zgodnie z najnowszymi badaniami nie istnieją żadne przesłanki mówiące o tym, że alergeny, nawet te silne takie jak: mleko i jego przetwory, owoce morza, cytrusy, orzechy, czekolada, czy jajka przenikają do pokarmu. Unikanie alergenów powinno mieć miejsce tylko w jednym przypadku: gdy karmiąca mama sama jest uczulona na dany owoc (ale w tej sytuacji chodzi o zdrowie matki).

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama