pieluchowanie
Adobe Stock
Lekcja 7

Jak często noworodek robi kupę i siusiu?

Siusiu i kupa maleńkiego dziecka to dla początkujących rodziców często temat numer jeden. Zawartość pieluchy może przecież wiele powiedzieć o dziecku. O czym dokładnie świadczą?

Kupa noworodka i siusiu to dla początkujących rodziców zwykle temat numer jeden. I nic dziwnego. Zawartość pieluchy może przecież wiele powiedzieć o samopoczuciu i zdrowiu dziecka. Czy kryje jakieś tajemnice? W ciągu pierwszych 48 godzin po porodzie dziecko wydala smółkę (jest gęsta i ciemnozielona). W kolejnych dobach pojawiają się stolce przejściowe, mogą być zielonkawe. Warto więc wiedzieć:


a także:

Ile razy dziennie noworodek robi kupę?

Niemowlę na piersi zwykle robi kupkę kilka razy w ciągu dnia. Niektórym zdarza się i 10 razy na dobę (np. po każdym karmieniu z piersi) – nie trzeba się tym niepokoić, o ile dziecko przybiera na wadze. Są również dzieci, które robią kupę raz na kilka dni. O zaparciu u noworodka mówimy dopiero wtedy, gdy dziecko robi kupkę nie tylko rzadziej, ale również z wyraźnym trudem. Noworodek karmiony mlekiem modyfikowanym powinien brudzić od jednej do czterech pieluch dziennie.

Czego oczekiwać po kupie noworodka?

Kalendarz rozwoju niemowlaka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl


Kupka niemowlaka karmionego naturalnie ma kolor złocisty, jasnożółty lub musztardowy, jest luźna z widocznymi grudkami. Z czasem staje się papkowata lub półpłynna z grudkami. Jeśli noworodek pije mleko i z piersi, i z butelki, robi kupę bladożółtą. Kiedy dziecko jest karmione tylko mlekiem modyfikowanym, stolec ma barwę od jasnożółtej po jasnobrązową i może być bardziej zwarty. Niektóre rodzaje mieszanek zawierają prebiotyki. Dzięki nim kupa bywa zbliżona do robionych przez dzieci karmione piersią.
 

Jaki jest zapach kupy noworodka? 

Niemowlęca kupa ma naturalnie dosyć wyraźny, kwaśny zapach. To dzięki bakteriom kwasu mlekowego, które, rozkładając cukry, wytwarzają kwas mlekowy. Ma to działanie ochronne.

Co może niepokoić w wyglądzie kupy noworodka?

Jeśli karmisz piersią, nie martw się, że dziecko cały czas robi luźną, wodnistą kupę. Pokarm mamy ma właściwości lekko przeczyszczające. Kupa bywa niekiedy zielonkawa, bo jej powierzchnia utlenia się. Czasem dziecko robi zieloną kupę, gdy podajesz preparaty lub mieszankę z żelazem. Twoją uwagę powinien zwrócić śluz, smużki krwi lub ropy, a także kolor biały lub czarny, a także sytuacja, gdy noworodek nie robi kupki wcale, mimo że wcześniej rytm wypróżnienia był regularny.

Czy niemowlak może mieć zaparcia?

Gdy noworodek robi kupę twardą i zbitą, z dużym wysiłkiem, a przy tym płacze, można już mówić o zaparciu. Skąd biorą się zaparcia u niemowląt i jak pomóc dziecku?

  • Dzieci karmione wyłącznie mlekiem matki praktycznie nie miewają problemów z zaparciami.
  • Mleko modyfikowane częściej powoduje kłopoty, bo jest trudniejsze do strawienia dla dziecka. Niemowlę może reagować zaparciem, gdy ma alergię pokarmową, np. na białko mleka krowiego. Konieczna jest zmiana mieszanki na preparat dla alergików – pod kontrolą pediatry. Jeśli powodem nie jest alergia, lekarz może zalecić podawanie laktulozy w syropie albo zmianę mleka.
  • Problemy z kupą pojawiają się też, gdy dziecko gorączkuje lub za mało pije. Winne może być też przedawkowanie witaminy D.
  • Nie wkładaj do pupy termometru, by pomóc w załatwieniu się, bo możesz uszkodzić tkanki. Dziecko może uzależnić się od takiej stymulacji i będzie mu coraz trudniej robić kupę. Pomagaj z zewnątrz, masując brzuszek, podkurczając nóżki malucha, robiąc ciepły okład lub relaksującą kąpiel.

 

 

Idź do lekarza, gdy zaparcia nie ustępują, towarzyszy im gorszy apetyt, drażliwość, zmiany skórne, wymioty, słabe przybieranie na wadze, nasilone ulewania, wzdęcia. Może to być sygnał choroby. Pediatra musi zbadać dziecko. Lekarz musi też obejrzeć dziecko, które robi kupkę ze śluzem, ze smużkami krwi albo z ropą.

Jak dużo siusia noworodek?

W pierwszych dniach dziecko mało siusia. Sytuacja zmienia się od około trzeciej doby – pieluszka jest moczona kilkanaście razy dziennie, nawet do 20 razy! Gdy dziecko jest chore i ma gorączkę, może robić siusiu rzadziej. Ważnym sygnałem dla rodzica jest zarówno kolor moczu jak i zapach uryny.

Od czego zależy kolor moczu noworodka?

Najpierw barwa jest jasna. Staje się jednak intensywniejsza, jeśli noworodek ma żółtaczkę. Czasem na mokrych pieluszkach widać różowo-ceglaste plamy. To efekt dużej ilości moczanów. Po kilku dniach wszystko wraca do normy, mocz powinien być przejrzysty i mieć kolor słomkowy. Dzieci karmione mieszanką mają siusiu o nieco intensywniejszej barwie.

Czym pachnie mocz noworodka?

Normy wyników badań
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

U niemowląt karmionych piersią zapach moczu jest słabo wyczuwalny, a gdy dziecko pije mieszankę – mocniejszy. Jeśli zauważyłaś nagłą zmianę koloru lub zapachu moczu, skonsultuj się ze specjalistą. Zastanów się, czy są jeszcze inne objawy świadczące o nieprawidłowościach. Najczęściej intensywniejszy kolor i zapach moczu pojawia się wraz z odwodnieniem lub pochodzi z długo niezmienianej pieluszki

Brzydki zapach i zmętnienie to ważne sygnały, zwłaszcza gdy noworodek płacze przy siusianiu. To znak, że boli! Tak może objawiać się infekcja układu moczowego, więc idź do lekarza. Musisz to zrobić także, gdy w moczu widać krew.

Jak pobrać mocz od noworodka?

Kup w aptece pojemnik lub specjalne torebki. Umyj pupę wodą z mydłem, przyklej torebkę, przykryj noworodka i podaj picie lub pierś. Do pojemniczka złap środkowy strumień moczu. Często zmieniaj pieluszkę, bo pupa dziecka jest skłonna do odparzeń.

Zobacz także:

Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach

edipresse.PAI300000024.JPG
Edipresse
Pielęgnacja
Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

Pierwsza kupa, którą robi dziecko po przyjściu na świat, wygląda przerażająco - jest lepka, gęsta, a w dodatku ciemnozielona. Nie ma powodu do niepokoju - to smółka , która gromadziła się w jelitach dziecka mniej więcej od połowy ciąży. Składają się na nią połknięte wody, maź płodowa, złuszczone nabłonki i inne substancje (żółć). Powinna pojawić się w pieluszce w ciągu doby, najwyżej dwóch. Jeśli tak się nie dzieje, lekarz sprawdzi, co się za tym kryje. Kolory kupki noworodka Po smółce pojawiają się tzw. stolce przejściowe (zielonobrunatne, z widocznymi grudkami mleka). Około 5-6 doby zawartość pieluszki powinna przypominać kolorem i konsystencją lekko ściętą jajecznicę. Z czasem, gdy do diety dziecka włączamy nowe pokarmy, staje się bardziej brązowa. Ale kupa malucha nie zawsze wygląda tak, jak powinna. Zdarza się też: • Bladożółta, jasnobrązowa czy szarozielonkawa kupa noworodka. „Książkowe” złociście żółte kupy robią dzieci karmione piersią. Dzieci pijące mleko z butelki zapełniają pieluchy także innymi kolorami. • Zielona kupa noworodka. Generalnie nie powinna taka być, jednak spokojnie: za tę dziwaczną barwę może odpowiadać coś, co zjadłaś, a co nie posłużyło karmionemu twoim mlekiem dziecku. Poobserwuj noworodka i przyjrzyj się uważniej swojej diecie. Jeśli wszystko wróci do normy, nie ma powodu do niepokoju. Jeżeli jednak zawartość kolejnych pieluch nadal wygląda podejrzanie, wybierz się do pediatry. Lekko zielonkawe zabarwienie może powstać również pod wpływem powietrza (powierzchnia stolca po prostu się utlenia). Dieta karmiącej mamy - gotowy jadłospis. • Biała lub niemal biała kupa noworodka. Brak zabarwienia może świadczyć o kłopotach z wątrobą lub drogami żółciowymi. Dlatego koniecznie idź z dzieckiem do lekarza. • Czarna albo ciemnozielona kupa noworodka. Za...

przewijanie noworodka
Adobe Stock
O noworodku
Jak przewijać noworodka - krok po kroku [WIDEO]
Jak przewijać noworodka? Prezentujemy film instruktażowy o przewijaniu noworodka krok po kroku, na którym położna wyjaśnia, w jaki sposób powinna wyglądać zmiana pieluszki maluszka. Na szczęście, każdy rodzic nabiera w tym prędzej czy później wprawy.

Jak przewijać noworodka? Zobacz film, na którym położna, Katarzyna Płudowska, pokazuje, co będzie potrzebne do przewijania dziecka i jak sprawnie zmienić brudną pieluchę na czystą. Jeśli boisz się, że nie będziecie umieli zmieniać pieluszki tak maleńkiego dziecka, mamy dla was świetny instruktaż. Dowiesz się też, jak uniknąć odparzeń u niemowlaka.  Jak przewijać dziecko - czego potrzebujesz? Przewijanie niemowlaka wymaga przygotowania wcześnie odpowiednich akcesoriów. Mając je pod ręką, łatwiej będzie ci zmienić maluchowi pieluszkę. Zobacz, co radzi wcześniej przygotować położna: zapas pieluszek, miseczkę z wodą waciki do przemywania pupy dziecka lub  nawilżane chusteczki , krem, maść przeciw odparzeniom, zestaw ubranek na zmianę, gdyby maluch się obsiusiał.   Czy wiesz, że kompleks proteinowo-cynkowy i wyciąg z bawełny tworzą warstwę ochronną w okolicy pieluszkowej? Jak działają? Przewijanie noworodka: chłopca/dziewczynki Jak prawidłowo przewijać niemowlaka? Tłumaczymy, jak zmienić pieluszkę krok po kroku: Odepnij pieluchę i rozwiń ją. Uważaj na siusiu – gdy niemowlaki zostaną rozebrane i poczują chłód, często robią siusiu. A chłopcy... w górę, mogą przyozdobić nawet i rodzica. Jeżeli jest kupa, delikatnie wytrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka. Siusiaka i okolice cewki moczowej starannie oczyść z pozostałości moczu i kupki wacikami moczonymi w ciepłej wodzie lub chusteczkami nawilżanymi. Zwróć uwagę na pachwiny, pośladki i mosznę, gdzie często  powstają odparzenia . Nigdy  nie odciągaj napletka  – u niemowlęcia naturalnie przywiera on do żołędzi.  Myjąc okolice krocza dziewczynce, rób to w kierunku  od cewki moczowej do odbytu . Delikatnie unieś pośladki malucha i wysuń...

balony-wyprawka.jpg
Anna Kołacz
Noworodek
Wyprawka: przewijanie – unboxing, recenzja mamy i taty
Jak wybrać pieluchy? Czy kupować chusteczki nawilżające dla noworodka? Poznaj dwa różne spojrzenia na produkty niezbędne przy przewijaniu dziecka, najczęściej kupowane przy gromadzeniu wyprawki.

Poznaj Martę i Rafała – rodziców trójki dzieci. To oni wzięli udział w unboxingu, czyli  wyjmowaniu z pudełka wcześniej nie widzianych produktów znajdujących się na listach wyprawki dla mamy i dziecka . Skorzystaj z ich doświadczenia i rad!  Zobacz, na co warto zwrócić uwagę kupując produkty niezbędne przy przewijaniu noworodka : pieluszki, mokre chusteczki, kremy do pupy , przewijak. Wydrukuj też: Torba do szpitala: co wziąć do porodu? (+ lista do druku)  

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj