Jak ubierać noworodka zimą – w domu, na spacer oraz na wyjście ze szpitala
Rodzice często zastanawiają się, jak ubierać noworodka zimą. Ochrona małego dziecka przed chłodem wydaje się trudnym zadaniem. Wyjaśniamy, jak przygotować się do pierwszych mrozów z noworodkiem, jakie ubranka kupić, ile ich zakładać, żeby dziecko nie zmarzło, ani się nie przegrzało.
Ubieranie noworodka zimą komplikuje fakt, że u małego dziecka łatwo może dojść do wychłodzenia, jak i do przegrzania. Dzieje się tak, ponieważ mechanizm termoregulacji w pierwszych tygodniach życia nie jest jeszcze w pełni sprawny. Jest jednak prosty sposób, który pozwala sprawdzić, czy noworodek jest ubrany i przykryty odpowiednio. Wystarczy dotknąć skóry na jego karczku. Powinna być sucha i ciepła. Jeśli jest spocona – dziecku jest za gorąco, chłodna oznacza, że jest ubrane za lekko. Sprawdź, jak ubierać noworodka zimą w domu i na spacer (także na ten pierwszy, którym jest powrót ze szpitala).
Spis treści:
- Jak ubierać noworodka zimą w domu?
- Jak ubierać noworodka zimą na spacer?
- Jak powinien wyglądać pierwszy spacer noworodka?
- Pokój noworodka zimą – najważniejsze zasady
Jak ubierać noworodka zimą w domu?
Noworodek jest mniej aktywny, a także szybciej się wyziębia, dlatego powinien być ubrany cieplej niż starsze niemowlę. Rodzice jednak w obawie przed chłodem zwykle ubierają noworodki za grubo. Jak nie przesadzić z ilością ubranek? Sposób, w jaki ubieramy dziecko, niezależnie od tego, czy będzie przebywać w domu, czy na dworze, powinien być uzależniony od temperatury otoczenia. Pamiętajmy, że zimą w niektórych mieszkaniach jest równie ciepło jak latem na dworze.
Wskazówki, jak ubierać noworodka w domu w zależności od temperatury:
- 26 stopni Celsjusza – body z krótkim rękawem.
- 24-25 stopni Celsjusza – cienki śpiworek + body z krótkim rękawem.
- 22-23 stopnie Celsjusza – cienki śpiworek + pajacyk.
- 20-21 stopni Celsjusza – średni śpiworek + pajacyk + body z krótkim rękawem.
- 18-19 stopni Celsjusza – średni śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem.
- 16-17 stopni Celsjusza – gruby śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem + skarpetki.
- poniżej 16 stopni Celsjusza – gruby śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem + skarpetki + rękawiczki + czapeczka.
Ubieranie noworodka zimą w domu – dodatkowe informacje:
- W domu do spania noworodek może być ubrany tak samo jak w dzień, trzeba mu jednak na noc zmienić ubranko na czyste, ponieważ mogą być na nim ślady pokarmu ściekającego z buzi, śliny i innych zabrudzeń, które są pożywką dla bakterii.
- Na noc przyda się noworodkowi śpiworek zapinany na ramionkach. Wiele mam chwali sobie śpiworki, bo dają pewność, iż okrycie nie zsunie się w nocy z dziecka ani dziecko się w nim nie rozkopie.
- Pamiętaj, że chłodne ręce lub nogi noworodka nie są oznaką wychłodzenia. Układ krążenia u noworodka nie działa jeszcze dostatecznie dobrze.
Jak ubierać noworodka zimą na spacer?
Oto najważniejsze wskazówki, jak ubierać noworodka zimą na spacer. Rady te sprawdzą się także przy okazji wyjścia dziecka ze szpitala.
Wskazówki, jak ubierać noworodka zimą na spacer w zależności od temperatury:
- 15 stopni Celsjusza – body z długim rękawem + długie spodnie + skarpetki + cienka kurtka + cienka czapeczka albo opaska + ewentualnie cienki kocyk.
- 10 stopni Celsjusza – body z długim rękawem + bluza z kapturem + kamizelka puchowa + cienka czapka + długie spodnie + skarpetki + ciepłe rękawiczki + kocyk na nóżki.
- 5 stopni Celsjusza – body z długim rękawem + sweterek + czapka + rękawiczki +ciepła kurtka + rajstopki + spodnie + kocyk + ew. szalik.
- 0 stopni Celsjusza – body z długim rękawem + sweterek + skarpetki + spodnie + ciepła czapka + kombinezon + rękawiczki + kocyk (lub kurtka zimowa i śpiworek).
- -5 stopni Celsjusza – body z długim rękawem + sweterek + skarpetki + spodnie + ciepła czapka + kaptur od kombinezonu + kombinezon + ciepłe rękawiczki + ciepły kocyk.
- -10 stopni Celsjusza – body z długim rękawem + sweterek + skarpetki + spodnie + ciepła czapka + kaptur na głowę + ciepłe rękawiczki + kombinezon i śpiworek (uwaga: z noworodkiem nie należy wychodzić, gdy temperatura spada poniżej minut 5 stopni Celsjusza!)
Ubieranie noworodka zimą na spacer – dodatkowe informacje:
- Pod spód materacyka w wózku możesz położyć dodatkowy kocyk. To ochroni noworodka przed podwianiem. Pamiętaj, że noworodek mało się rusza i szybciej marznie, nie ma bowiem wystarczającej warstwy tłuszczu pod skórą, która chroni przed wychłodzeniem.
- Nie zasłaniaj ust ani noska szalikiem lub kocykiem. To może utrudnić oddychanie noworodkowi. Dodatkowo, gdy pod materiałem zgromadzi się para z wydychanego powietrza, skóra szybciej zmarznie.
- Plastikowej pokrywy wózka używaj rzadko, tylko gdy zaskoczy was deszcz lub zacinający śnieg. Jeśli nie wieje i nie pada, nie wkładaj jej, żeby powietrze miało dostęp do wnętrza wózka.
- Jeśli świeci słońce, osłoń budką twarz dziecka. Noworodek nie może być wystawiany na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, nawet zimą. W wyjątkowo słoneczne dni użyj kremu z filtrem przeznaczonego dla niemowląt.
- Kwadrans przed wyjściem smaruj buzię noworodka tłustym kremem ochronnym. Jeśli werandujesz dziecko na balkonie, zrób tak samo. Może to być też zwykła wazelina kosmetyczna lub tzw. cold cream. Smaruj dziecku także usta i powieki oraz dłonie.
- Nie oddalaj się za bardzo od domu. Dzięki temu, gdy noworodek zgłodnieje albo np. zrobi kupkę, będziesz mogła szybko wrócić.
Jak powinien wyglądać pierwszy spacer noworodka?
Tak naprawdę noworodek ma już za sobą pierwsze wyjście na dwór. Miało to miejsce wtedy, gdy zabierałaś go ze szpitala do domu, po porodzie. Ale trwało to króciutko. Spacery zimowe są nieco trudniejszym przedsięwzięciem niż w cieplejszych miesiącach roku.
- Nie rezygnuj zimą ze spacerów z noworodkiem – zmiany temperatury hartują malutki organizm, pomagają mu przystosowywać się do świata. Światło słoneczne pomaga powstawać witaminie D, potrzebnej do rozwoju mocnych i zdrowych kości. Siedząc z dzieckiem w domu i unikając wychodzenia, nie działasz na jego korzyść. Dzieci, które od pierwszych tygodni życia regularnie bywają na dworze, są zdrowsze, odporniejsze, lepiej dotlenione i dobrze śpią.
- Odczekaj mniej więcej siedem, osiem dni, zanim zabierzesz noworodka na jego pierwsze spotkanie z mroźną aurą.
- Zimą zacznij od kilku dni werandowania – ustawiaj noworodka w wózku (ciepło ubranego, tak samo jak na dwór), przy otwartym oknie, a potem na balkonie. Wystarczy 15-30 minut. Werandowanie pozwoli jego organizmowi oswoić się z chłodniejszą temperaturą i lepiej znosić zimno, kiedy zaczniecie już wychodzić „naprawdę".
- Najpierw wyjdź z noworodkiem na 20-30 minut – stopniowo wydłużaj czas do dwóch godzin. Przy dobrej pogodzie możecie spacerować nawet trzy godziny.
- Nie wychodź z noworodkiem, jeśli temperatura spada do minus 5 stopni poniżej zera – poczekaj, aż się ociepli, a na razie poprzestań na werandowaniu. Jeśli dziecko skończyło już miesiąc, możecie spacerować, gdy jest 7-8 stopni mrozu.
- Spacery z noworodkiem odbywaj wczesnym popołudniem (między 12.00 a 14.00). Wtedy jest najcieplej.
Gdy wieje silny wiatr lub jest bardzo wilgotno, znacznie dotkliwiej odczuwamy zimno. Mimo że termometr wskazuje np. 0° lub –1°, realna temperatura wynosi kilka stopni mniej. Taką pogodę lepiej przeczekać z noworodkiem w domu i odłożyć spacer o kilka dni. Unikaj wychodzenia także wtedy, gdy zacina deszcz lub śnieg.
Pokój noworodka zimą: najważniejsze zasady
Pokój noworodka musi być regularnie wietrzony, także zimą! Wietrzenie teraz, gdy grzeją kaloryfery, jest nawet ważniejsze niż latem. Powietrze w domu jest bardzo wysuszone z powodu centralnego ogrzewania i trzeba dbać o nawilżanie pokoju noworodka. A najlepszym na to sposobem jest właśnie częste wietrzenie. Chodzi także o to, by powietrze było systematycznie wymieniane, aby nie gromadził się w nim nadmiar kurzu i drobnoustroje.
- Zimą otwieraj okno, gdy noworodka nie ma w pokoju. Możesz zostawić je uchylone, kiedy wychodzicie na spacer, werandujesz dziecko albo karmisz w innym pokoju.
- Wietrz przynajmniej raz dziennie, a najlepiej dwa razy – rano, po nocy, oraz po południu lub wieczorem (ale nie tuż zanim nastąpi kąpiel noworodka, żeby dziecko od razu po umyciu nie trafiało do wychłodzonego pomieszczenia).
Zobacz także: