Zaciśnięte piąstki u niemowlaka w wieku noworodkowym to normalny widok. Dłonie dziecka pozostają zamknięte zarówno wtedy, gdy noworodek czuwa, jak i wtedy, gdy śpi. Muszą minąć tygodnie, aby dłonie niemowlęcia zaczęły się otwierać, a całe miesiące, aby dziecko swobodnie mogło kontrolować ich otwieranie i zamykanie.

Reklama

Spis treści:

Dlaczego niemowlę zaciska piąstki?

Dziecko rodzi się z odruchem chwytnym. To jeden z odruchów noworodkowych, który odpowiada za to, niemowlę zaciska piąstki. Chwyt wywołany odruchem może być na tyle silny, że noworodek potrafi utrzymać swój ciężar ciała, wisząc przez chwilę na rękach (nie należy jednak sprawdzać tego odruchy samemu w domu).

Nawet śpiący noworodek ma zaciśnięte dłonie, a kciuk przywiedziony i schowany wewnątrz piąstki. To absolutnie normalne, a wręcz pożądane zjawisko.

Kiedy dziecko powinno przestać zaciskać piąstki

Odruch chwytny najwyraźniej widoczny jest przez pierwsze sześć tygodni życia. Do końca szóstego miesiąca prawie całkowicie zanika. Nie znaczy to jednak, że przez pierwsze pół roku życia niemowlę nie umie otworzyć dłoni – w drugim miesiącu dziecko już często przestaje zaciskać piąstki.

Zobacz także

Z lekarzem należy się skontaktować, gdy:

  • po upływie trzeciego miesiąca maluch trzyma kciuk w dłoni i często ma mocno zaciśnięte piąstki,
  • w siódmym miesiącu podpiera się na piąstkach, a nie na otwartych dłoniach,
  • w trzecim kwartale nie przejawia reakcji obronnej kończyn górnych (kiedy dziecko leży na brzuchu, wsuń ręce pod jego ciało i unieś je, zachowując poziomą pozycję dziecka – powinno wtedy wyciągnąć obie rączki symetrycznie przed siebie).

Zaciśnięte piąstki u niemowlaka: ćwiczenia

Nie zawsze zaciśnięte piątki u niemowlaka po 3. miesiącu życia świadczą o zaburzeniach napięcia mięśniowego. Czasami maluszek zacisk piąstki, gdy źle się czuje, płacze, a uspokojenie go powoduje rozluźnienie rączek.

Aby pomóc dziecku otwierać piąstki można zastosować kilka technik. Jedną z nich jest właściwa pielęgnacja niemowlęcia, polegająca między innymi na tym, aby nauczyć się, jak podnosić niemowlę w najlepszy dla niego sposób. Wszystkie codzienne czynności wykonywane przy dziecku można robić tak, aby wspomagać jego rozwój lub go spowalniać.

Najprostszym ćwiczeniem na stymulację otwierania dłoni niemowlęcia jest głaskanie grzbietowej strony rączek. Kolejnym – głaskanie rączkami dziecka jego kolan, twarzy i stóp.

Aby nie stymulować nadmiernie odruchu chwytnego, nie należy niemowlętom, które go jeszcze wykazują, wkładać do rączek zabawek, np. grzechotek.

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama