Reklama

Sapka zdarza się u noworodków dość często. Także zaraz po urodzeniu. Jej przyczyny nie można upatrywać w przeziębieniu, jak to zazwyczaj robią rodzice.

Reklama

Przez dwa dni po porodzie nos noworodka bywa zatkany śluzem. Mogą tam się też zbierać resztki ulanego pokarmu. Czasami sapka jest również objawem poważniejszych kłopotów – alergii pokarmowej, najczęściej na białka mleka. Nos wtedy nie jest zatkany (nie ma w nim wydzieliny), a oddychanie utrudnia obrzęk śluzówki. Pojawia się między trzecim tygodniem a trzecim miesiącem życia. Dziecko ma też wtedy inne objawy: wymioty, ulewania, wysypkę, kolkę jelitową, wzdęcia, biegunki, słaby wzrost masy ciała, niepokój, zaburzenia snu, bezdechy, kaszel, wodnisty katar.

Reklama

Zobacz także: Jak odróżnić sapkę od przeziębienia?

Konsultacja merytoryczna

Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich

Specjalistka neonatologii i chorób płuc, Konsultant Krajowy w dziedzinie neonatologii, ponadto konsultantka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie oraz członkini Rady Naukowej IPCZD. Jej głównymi kierunkami zainteresowań są wczesne uszkodzenia mózgu, ich ewolucja kliniczna i wpływ na rozwój
Reklama
Reklama
Reklama