Emolienty – najlepsze kosmetyki dla dziecka z alergią i atopowym zapaleniem skóry (AZS)
Emolienty to kosmetyki do codziennej pielęgnacji skóry dziecka, zmniejszające jej suchość, szorstkość oraz uczucie świądu. Nie zawierają barwników i substancji zapachowych. Można ich używać w formie płynów do kąpieli dziecka, szamponów i kremów do pielęgnacji skóry.
Lekarze bardzo chętnie zalecają emolienty do pielęgnacji skóry dziecka. I trudno się temu dziwić. To kosmetyki wyjątkowo łagodne dla skóry dziecka, chroniące ją przed czynnikami zewnętrznymi, a dzięki swojemu składowi natłuszczają i nawilżają skórę – nawet alergiczną.
Emolienty:
Co to są emolienty?
Emolienty (z łac. emolliere oznacza zmiękczać) to dermokosmetyki pielęgnacyjne, które tworzą na skórze specjalną barierę ochronną. Zapobiega ona odparowywaniu wody, a przez to zatrzymuje ją na dłużej w naskórku. Emolienty nadają skórze gładkość i miękkość, po ich zastosowaniu jest ona śliska i miła w dotyku.
Emolienty zawierają substancje:
- natłuszczające,
- nawilżające,
- nie zawierają substancji zapachowych,
- barwników,
- środków pieniących,
- konserwujących.
Dzięki temu stosowanie emolientów zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka podrażnień skóry oraz reakcji alergicznych.
Skład emolientów
W składzie emolientów znajdują się:
- składniki uzupełniające uszkodzone lipidy naskórka – ceramidy, trójglicerydy, kwas linolowy i linowy, cholesterol, naturalne oleje roślinne (olej lniany, masło shea, olej ze słodkich migdałów, olej jojoba),
- składniki okluzyjne – tworzą na skórze cienką warstwę ochronną zapobiegającą utracie wilgotności, są to wazelina, parafina, kwasy tłuszczowe, fosfolipidy,
- humektanty – wiążą i zatrzymują wodę w skórze, należą do nich kwas hialuronowy, mocznik, mleczan sodu, gliceryna, alantoina, panthenol, nienasycone kwasy tłuszczowe.
Na czym polega działanie emolientów?
Emolienty zapobiegają suchości i uszkodzeniom skóry poprzez zapewnienie jej prawidłowego nawilżenia oraz natłuszczenia. Dzięki temu następuje:
- ograniczenie utraty wody przez naskórek,
- zmniejszenie suchości i szorstkości skóry,
- zmiękczenie skóry, a co za tym idzie - likwidacja uczucia świądu,
- regeneracja i odżywienie.
Emolienty można stosować na przykład do kąpieli dziecka, które ma suchą, podrażnioną skórę. Położna i pielęgniarka noworodkowa Dorota Lewandowska wyjaśnia, że sposób ich użycia jest bardzo prosty. Wystarczy wlać emolient do kąpieli i zanurzyć w wodzie z jego dodatkiem dziecko. Po kąpieli delikatnie osuszamy skórę niemowlaka.
Chroniona w ten sposób skóra ma lepszą barierę ochronną, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku alergii skórnych. Szczególnie dotyczy to maluchów z atopowym zapaleniem skóry (AZS).
Akademia Młodych Rodziców
Alergie są naprawdę bardzo uciążliwe dla maluszka. Sprawdź, jak dbać o alergika. Czytaj więcejEmolienty dla noworodka i niemowląt
O skórę najmłodszych dzieci należy zadbać szczególnie, dlatego emolienty świetnie sprawdzają się jako pierwsze kosmetyki dla noworodków i niemowląt. Można stosować je już od pierwszego dnia urodzenia dziecka.
Skóra u tak małych dzieci nie jest jeszcze w pełni wykształcona, jest zdecydowanie cieńsza niż u dorosłych, więc woda szybko z niej wyparowuje. To utrudnia jej obronę przed czynnikami zewnętrznymi i powoduje, że łatwiej ulega przesuszeniu lub łuszczeniu.
U tak malutkich dzieci również płaszcz hydrolipidowy skóry, chroniący ją przed utratą wilgoci, jest wciąż w fazie tworzenia się. Także gruczoły potowe i łojowe dopiero się kształtują.
Stąd dla noworodków polecane są preparaty z dodatkiem naturalnych składników, np. z olejem konopnym, olejem canola. Wzmacniają one naturalną barierę hydrolipidową.
Emolienty nie powodują podrażnień, a warstwa ochronna stworzona na naskórku noworodka lub niemowlaka chroni go także przed grzybami, bakteriami i wirusami. Co ważne, takie kosmetyki nie zatykają porów, nie zostawiają na skórze tłustych plam i nie brudzą ubranek.
Jakie emolienty wybrać dla dziecka?
Preparaty emolientowe można kupić zarówno w aptekach, jak i zwykłych drogeriach. Dostępne są bez recepty. Są wśród nich zarówno preparaty do codziennego stosowania pielęgnacyjnego, jak i specjalistyczne dermokosmetyki do skóry chorej.
Oferta jest bardzo szeroka, do wyboru mamy:
- żele do kąpieli,
- płyny i emulsje do kąpieli,
- mleczka i balsamy do ciała,
- kremy do twarzy,
- kremy do ciała,
- szampony,
- oliwki.
Jak stosować emolienty?
Żele, płyny i emulsje do kąpieli dziecka należy dodawać do wody o temperaturze nie wyższej niż 37 stopni Celsjusza (w ilości zgodnej z zaleceniem producenta), a kąpiel powinna trwać 10-15 minut.
Emolienty w postaci kremów i balsamów do ciała i twarzy najlepiej stosować od razu po kąpieli dziecka, kiedy skóra jest jeszcze lekko wilgotna i miękka. Wówczas najlepiej się w nią wchłoną. Można je stosować 2-3 razy dziennie – warstwa ochronna utrzymuje się na naskórku około 6 godzin.
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy! Czytaj więcejZaleca się, aby emolienty stosować w przypadku dzieci mających problemy skórne. W przeciwnym razie takie dermokosmetyki mogą nawet zaszkodzić – zablokować pory, utrudniać oddychanie skóry i spowodować zmiany skórne.
Cena emolientów
Ten rodzaj kosmetyków jest nieco droższy od standardowych środków pielęgnacji dla dziecka, ale są też niezwykle wydajne.
Ale pamiętajmy, że w wyprawce dla noworodka nie musi się znaleźć cała seria emolientów – najważniejsze, aby był preparat myjący, a jeżeli skóra dziecka jest wyjątkowo sucha, także jeden kosmetyk służący do smarowania jej po kąpieli.
Zobacz także: