Prawidłowe podnoszenie i trzymanie zapewnia niemowlakowi poczucie bezpieczeństwa i sprzyja jego dobremu rozwojowi. To, czego trzeba szczególnie pilnować podczas podnoszenia niemowlęcia, to odpowiednie ustawienie głowy. Warto również zadbać, aby podnoszenie niemowlęcia np. z łóżeczka czy przewijaka odbywało się w spokoju. Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów. Sam ruch unoszenia, a później opuszczania nie może być zbyt szybki – to wzbudza w dziecku niepokój. Warto za to mówić do dziecka.

Reklama

Spis treści:

Jak prawidłowo podnosić niemowlę?

Gdy bierzemy maluszka na ręce głowa nie powinna odginać się w żadną ze stron. Im młodsze niemowlę, tym ważniejsze jest, by główka znajdowała się na przedłużeniu kręgosłupa. Powinna być trzymana prosto w stosunku do tułowia – nie może być przygięta do klatki piersiowej, odgięta w stronę karku lub zgięta na bok. Kończyny dziecka nie mogą bezwładnie zwisać, co jest szczególnie ważne dla stawów biodrowych.

Podnosząc niemowlę, najlepiej zastosować dwie techniki:

1. Podnoszenie niemowlęcia bokiem

  1. Ułóż delikatnie dziecko na boku, tak by zaokrąglić jego plecki i przyciągnąć uda lekko w kierunku klatki piersiowej, główka nie może pozostać odgięta do tyłu.
  2. Wsuń jedną rękę pod dziecko – zaczynaj od główki i wsuń ją aż pod bioderka.
  3. Palcami wsuniętej ręki obejmij dolne udo dziecka.
  4. Główka niemowlęcia powinna znaleźć się w zgięciu łokcia.
  5. Unieś dziecko, podtrzymując je od przodu drugą ręką.

2. Ponoszenie niemowlęcia plecami do dołu

  1. Gdy noworodek leży na plecach, delikatnie wsuń oba przedramiona pod ciało dziecka tak, aby jego główka znalazła się na twoich dłoniach. Na przedramionach powinny spoczywać plecy dziecka i pośladki. Przedramiona podtrzymują ciało dziecko od dołu i nieco od boku.
  2. Powoli unieś niemowlę. Tech chwyt jest najwygodniejszy do przeniesienia dziecka na bardzo krótkim dystansie, np. z łóżeczka na przewijak, czy z przewijaka do wózka.

Oba sposoby warto wykorzystywać do czasu, aż niemowlę zacznie kontrolować ustawienie główki.

Jak podnosić niemowlaka do odbicia?

Można zastosować chwyt jak do przenoszenia noworodka czy niemowlaka plecami do dołu (patrz wyżej). Dodatkowo kciukami należy objąć od przodu klatkę piersiową dziecka. Główka powinna leżeć na naszych dłoniach, a tułów i bioderka na przedramionach.

Zobacz także

Dziecko podnosi się przytulone do siebie i podtrzymywane od tyłu. Osoba podnosząca dziecko powinna pochylić się i przytulić do tułowia dziecka swoją klatkę piersiową i jeden z barków. W pozycji pionowej opiekuna, rączki dziecka i jego główka powinny znaleźć się za barkiem osoby dorosłej. W tej pozycji tułów dziecka nie jest ustawiony pionowo a ukośnie.

Podnoszenie niemowlaka pod pachy

Czasami widuje się technikę unoszenia dziecka chwytem pod pachami. Ten sposób nie jest polecany przez fizjoterapeutów – zalecają oni przed uniesieniem dziecka obracanie go na bok (na zmianę raz na jeden, raz na drugi). Sporadycznie można stosować taki sposób podnoszenia u dzieci, które już naprawdę dobrze same kontrolują główkę, czyli potrafią ją samodzielnie utrzymać na przedłużeniu tułowia.

Podnosząc dziecko chwytem pod pachami, nie należy unosić go za ramiona. Chwyt pod pachami musi polegać na tym, aby palce dłoni rodzica (od 2. do 5.) podpierały okolice łopatkową dziecka, a kciuki delikatnie ułożone były na klatce piersiowej niemowlęcia. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest takie wsunięcie dłoni pod plecy dziecka, aby czubki palców delikatnie podpierały tył głowy.

Wadą tego chwytu jest to, że barki dziecka unoszą się, a nie są swobodnie opuszczone. To może zaburzać rozwój i podnosić napięcie mięśniowe. Dodatkowo brak tutaj podparcia miednicy dziecka, co także źle wpływa na napięcie mięśniowe dziecka.

Jak nie podnosić niemowlaka?

Poniżej wymieniamy najczęstsze błędy, które popełniają rodzice podczas podnoszenia niemowlęcia:

  • brak podparcia główki u dziecka, które jeszcze jej samo nie kontroluje,
  • brak podparcia miednicy dziecka, która „zwisa”,
  • unoszenie dziecka zbyt wcześnie lub zbyt często chwytem pod pachy,
  • podnoszenie niemowlęcia za rączki,
  • zbyt gwałtowne unoszenie niemowlęcia.

Jak odkładać dziecko?

Trzymając dziecko na jednej ręce, obróć je lekko na bok, plecami do siebie i asekuruj drugą ręką. Pochyl się, zbliżając dziecko do podłoża, na które chcesz je odłożyć. Nie całe ciałko dziecko powinno od razu znaleźć się na przewijaku czy materacu łóżeczka. Odkładając dziecko rób to tak, aby najpierw jego dolne bioderko dotknęło podłoża, później bok i bark, a na końcu główka – dziecko początkowo znajdzie się w leżeniu na boku. Delikatnie obróć je na plecki.

Skutki noszenia noworodka w pionie

Zbyt wczesna pionizacja dziecka sprawia, że jego więzadła narażone są na przeciążenia. Wszystko przez to, że ani stawy, ani mięśnie noworodka nie są gotowe do stabilizowania jego kręgosłupa. To sprawia, że w przyszłości dziecko może być narażone na wady postawy, np. skoliozę czy plecy okrągłe.

Dodatkowo, gdy dziecko jest noszone w pionie i ma tendencję do odchylania główki i tułowia do tyłu, może wystąpić nieprawidłowe napięcie mięśniowe – niektóre partie mięśni będą zbyt napięte, inne osłabione, co także może przyczyniać się powstawania wad postawy.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama