Chusty do noszenia dzieci
AdobeStock
Zakupy

Chusty do noszenia dzieci – jaką wybrać, od kiedy używać?

Jesteś fanką chust do noszenia dzieci? Świetnie, ale musisz wiedzieć, jaką chustę wybrać i od kiedy dziecko może być w niej noszone. Do wyboru są m.in. chusty elastyczne, tkane, kółkowe, do samodzielnego wiązania i gotowe do założenia. Podpowiadamy, jak dokonać właściwego wyboru, biorąc pod uwagę rodzaj chusty i wiek dziecka.

Twój niemowlak lubi być noszony na rękach, a ty chciałabyś zapewnić mu bliskość, a jednocześnie mieć możliwość zrobienia czegokolwiek rękami? To czas, żeby pomyśleć o zakupie specjalnej chusty do noszenia dzieci.

Odpowiednio dobrana chusta zapewnia korzystającemu z niej rodzicowi komfort (nie obciąży kręgosłupa i daje więcej swobody). Przede wszystkim jednak wpływa korzystnie na rozwój dziecka

Spis treści:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Chusty do noszenia niemowlaka - korzyści z chustonoszenia

Chustonoszenie jest korzystne dla zdrowia, samopoczucia i rozwoju dziecka, zwłaszcza dla niemowlęcia. Umieszczone w chuście dziecko czuje się podobnie jak w brzuchu mamy – jest mu ciepło, ciasno, słyszy bicie serca rodzica i kołysze się w rytm kroków noszącego go rodzica.

Warunki te pomagają zapobiegać kolkom – ruch delikatnie masuje brzuch dziecka, a ciepło go rozluźnia. Na dodatek pozycja, jaką powinno mieć niemowlę w chuście (ze zgiętymi bioderkami) ułatwia oddawanie gazów, których nadmiar wywołuje wzdęcia i ból brzucha. 

Rodzaje chust do noszenia dzieci

Różne rodzaje chust dla dzieci można pogrupować w dwie kategorie:

  • chusty wiązane, które najczęściej zakłada się na oba ramiona,
  • chusty zakładane na jedno ramię.


Poniżej tłumaczymy, czym się różnią poszczególne rodzaje chust oraz dla jakiego wieku dziecka są przeznaczone. Podajemy też ich zalety i wady.

Chusty wiązane

To jedne z bardziej popularnych rodzajów chust. Wymagają samodzielnego wiązania, które na początku może sprawiać nieco trudności, jednak gdy się wprawisz, zajmie ci to zaledwie chwilę. W tej kategorii można wyróżnić chusty elastyczne i tkane.

Chusty elastyczne

Wykonane z elastycznego, rozciągającego się materiału. Nadają się do noszenia noworodków, jednak nie posłużą zbyt długo. Ciężar starszych niemowląt jest na tyle duży, że dziecko zbyt napiera na chustę i powoduje, że ona opada. Taką chustę można wiązać wyłącznie na jeden sposób i wyłącznie z przodu.

Chusty tkane

Można wiązać je na co najmniej kilka różnych sposobów, układając dziecko zarówno poziomo do leżenia, jak i pionowo. Niektóre wiązania robi się w ten sposób, by dziecko było z przodu, na brzuchu rodzica, inne z tyłu, na plecach. Chusty tkane wykonane są najczęściej z bawełny lub z bawełny z domieszkami. Mogą mieć różne długości od ok. 2 do ponad 5 metrów.
 

Nie tylko mama może „chustować" dziecko. W tej roli sprawdzi się także tata, zwłaszcza gdy mamie z jakiejś przyczyny jest niewygodnie lub zbyt ciężko, by nosić maluszka.

Chusty do założenia na jedno ramię

Nie trzeba ich wiązać tak, jak chusty elastycznej czy tkanej. Założenie takich chust jest łatwiejsze, jednak to, że nosi się je tylko na jednym ramieniu, sprawia, że bywają niewygodne i mocno obciążają jedną stronę pleców. Są jednak praktyczne jako chusty do karmienia piersią – nie trzeba wówczas trzymać dziecka, by mogło wtulone w mamę ssać pierś. Popularne chusty na jedno ramię to:

Chusta kółkowa

Jeden koniec chusty zakończony jest metalowymi kółkami, a drugi przeplata się przez nie, jak pasek. Dzięki temu chusta kółkowa może być regulowana. Dziecko noszone jest z boku na biodrze albo z przodu (noworodki mogą być noszone wyłącznie z przodu w pozycji półleżącej).

Chusta kieszonka (pouch)

Jedyna chusta, która musi być dobierana do postury noszącego, gdyż nie ma możliwości regulacji. Jest gotowa do założenia na jedno ramię, wkłada się do niej dziecko jak do kieszonki. Nie polecamy jej, jeśli miałaby służyć zarówno mamie, jak i tacie, których wzrost i postura znacznie się różnią. W takich przypadkach należałoby kupić dwie osobne chusty pouch.

Jaką chustę do noszenia dzieci wybrać?

Możesz się zdziwić, jak wiele różnych długości mogą mieć chusty. Aby wybrać tę właściwą, musisz zastanowić się:

  • jakie wiązania chciałabyś robić – niektóre wiązania wymagają nieco dłuższych chust, niż inne,
  • osoby o jakim wzroście miałyby korzystać z chusty – jeśli mama jest niska, ale tata wysoki, lepiej wybrać dłuższą chustę, którą niższa osoba będzie musiała bardziej opleść. Gdy mama wybierze najkrótszy model chusty, wysoki tata nie będzie mógł zrobić na sobie żadnego wiązania.


Dobieraj rodzaj chusty i pozycję dziecka do jego wieku. To warunek, aby nie obciążać kręgosłupa dziecka ani jego stawów, zwłaszcza bioder. Poniżej podajemy najlepsze propozycje chust dla dzieci w różnym wieku.

Chusta tkana, wiązana, uniwersalna

Utkana splotem skośno-krzyżowym, co nadaje jej niewielką elastyczność. Przeznaczona dla dziecka od noworodka do 2. roku życia. Jest uniwersalna i długo posłuży. Wykonana z bawełny wysokiej jakości. Wymiary: 460 x 70 cm. Niemowlę nosi się wyłącznie z przodu, ale starsze dzieci można w niej nosić na plecach oraz z boku tułowia. Chustę pierze się w 40 stopniach.

chusta do noszenia dzieci tkana
allegro

Chusta kółkowa Little Frog

Uszyta z wysokogatunkowej bawełny. Nosi się ją na jednym ramieniu. Wymiary chusty pozwalają ją dopasować do dziecka w różnym wieku. Trzeba tylko pamiętać, aby niemowlę i noworodka układać raz jednym raz drugim bokiem do siebie, aby maluch nie wytworzył asymetrii ułożeniowej. Chusty nie trzeba wiązać – wystarczy dopasować jej rozmiar, przesuwając nadmiar przez kółka. Dziecko w tej chuście najlepiej nosić z boku tułowia, dlatego najwygodniejsza będzie dla dzieci, które już samodzielnie utrzymują pozycję siedzącą.

chusta do noszenia dzieci kółkowa
allegro

Chusta elastyczna bez wiązania (pouch)

Chusta pomoże przy karmieniu niemowlęcia i posłuży do noszenia siedzącego już dziecka. Ma regulowaną długość pasa ramiennego, więc posłuży zarówno mamie jak i tacie. Ma miękki pogrubiony brzeg, dzięki czemu nie wrzyna się w ciało dziecka. Wyposażono ją w niewielka kieszeń na drobiazgi. Ze względu na to, że nosi się ją na jednym ramieniu, warto paiętać aby zakładać ją raz na jedno, raz na drugie ramię – to będzie też korzystne dla dziecka.

chusty do noszenia dzieci elastyczna bez wiązania
allegro

 


Zobacz też:

 

nosidło turystyczne
Adobe Stock
Zakupy
Nosidło turystyczne dla aktywnych rodziców. Jak wybrać odpowiednie?
Nosidło turystyczne jest inne niż zwykłe nosidełko. Jest solidniejsze, ma stelaż i dobre pasy, które odciążają kręgosłup rodzica. Bardziej zaawansowane modele mają też liczne udogodnienia dla dzieci.

Wszyscy rodzice, którzy lubią spędzać czas na łonie natury, kochają wędrówki leśnymi czy górskimi szlakami, powinni rozważyć zakup nosidła turystycznego. Jest o niebo wygodniejsze dla rodzica i zapewnia większy komfort dziecku niż zwykłe nosidełko. Dobre nosidło turystyczne umożliwia zabieranie małego dziecka nawet na długie wycieczki. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie i jak go używać. Nosidło turystyczne: zalety od kiedy można używać jak wybrać jak używać ile to kosztuje Zalety nosidła turystycznego Dzieci bardzo lubią być noszone w takim nosidełku. Dzięki niemu są blisko rodzica, mogą się swobodnie rozglądać , a rytm kroków przyjemnie je kołysze. Z kolei rodzic może zabrać malucha w teren, mieć go cały czas pod kontrolą, a przy tym ma wolne ręce , co nie jest bez znaczenia przy długich wędrówkach. W trudniejszym terenie może wziąć w ręce kije, które dodatkowo poprawią stabilność rodzica, a podczas schodzenia pomogą odciążyć kolana. Dobre nosidło turystyczne tak rozkłada ciężar dziecka na ciele rodzica, że jego kręgosłup nie jest za mocno obciążony . Jest to zasługa pasów – biodrowego i piersiowego. Pierwszy przenosi ciężar dziecka na biodra, dzięki czemu osiowe obciążenie kręgosłupa jest mniejsze. Z kolei pas piersiowy pozwala utrzymać dziecko blisko tułowia rodzica, co także odciąża kręgosłup i mięśnie przedniej strony ciała, w tym brzucha. Od kiedy można używać nosidła turystycznego Noszenie dziecka w nosidle turystycznym jest bezpieczne wtedy, kiedy dziecko samodzielnie siedzi . Na początku warto malucha przyzwyczaić do nosidła, zabierając je w nim na krótkie spacery. Później można wybrać się z dzieckiem na dłuższe dwu- lub trzygodzinne wycieczki. Jeśli maluch nie zgłasza protestów i widać, że jest zadowolony, można zacząć planować dłuższe wyprawy z...

Nosidła ergonomiczne dla dzieci
AdobeStock
Zakupy
Nosidło ergonomiczne: jak odróżnić nosidło od wisiadła i w czym nosić dziecko?
Nosidło ergonomiczne to jedyne nosidło bezpieczne dla dziecka. Dobre nosidło dla dziecka to takie, w którym nosi się dziecko przodem do siebie i jest dostosowane do wagi i wzrostu dziecka. Źle dobrane nosidło może zaburzyć rozwój dziecka.

Planujesz kupić nosidło dla dziecka? Nie kieruj się ceną i estetyką, a bezpieczeństwem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli nosideł, które tak naprawdę mogą zrobić więcej krzywdy niż pożytku i nie bez przyczyny zdobyły niechlubne miano „wisiadeł”. Podpowiadamy, jakie nosidło ergonomiczne będzie najlepsze dla twojego malucha! Jak wybrać nosidło? ergonomiczne które kupić najlepsze nosidła na rynku (ranking) jakich nosideł unikać Co to jest nosidło ergonomiczne? Nosidło ergonomiczne jest wykonane z elastycznych materiałów, które dopasowują się do ciała dziecka, pozwalając mu przyjąć odpowiednią pozycję. W takim nosidle dziecko nosi się tyłem do świata (brzuchem do brzucha opiekuna lub na plecach). Cechy dobrego nosidełka dla dziecka Oto kryteria, według których z łatwością odróżnisz nosidło ergonomiczne od wisiadła: odpowiednia szerokość siedziska – musi podpierać nie samą miednicę, ale również całe uda dziecka; dostosowanie do wzrostu i wagi dziecka – kupowanie większych nosideł z myślą o tym, by starczyły na dłużej, jest błędem, który może wpłynąć na powstanie wad postawy u dziecka; odpowiednia wysokość podparcia – nosidło powinno podpierać całe plecy i kark dziecka (starsze, samodzielnie siedzące niemowlę może mieć nosidło sięgające do pach); odpowiednia miękkość – podparcie pleców dziecka nie może być sztywne i czymkolwiek wypełnione, musi to być sam materiał, wówczas takie nosidło dopasuje się do pozycji dziecka; odpowiednia grubość pasa biodrowego – uzależniona od wieku dziecka. Młodsze niemowlaki wymagają grubego, miękkiego pasa, a starsze bardziej sztywnego, żeby odciążać nasze plecy. Warto czasami rozważyć także wypożyczenie nosidełka i sprawdzenie, czy rodzicowi i dziecku pasuje akurat taki model i tego typu forma...

jak ubrać dziecko na spacer
Adobe Stock
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Wielu młodych rodziców nie wie, jak ubrać dziecko na spacer, by nie zmarzło ani się nie przegrzało. Problemy pojawiają się i latem, i zimą. To nic złego, każdy musi nauczyć się sztuki ubierania dziecka na dwór. Podpowiadamy, jak ubrać niemowlę i noworodka na spacer, wyjaśniamy, czy starszemu dziecku zakładać dodatkową warstwę ubrania.

Gdy temperatura za oknem się waha, zastanawiasz się, jak ubrać dziecko na spacer. Pewnie znasz ogólne zasady ubierania dziecka na dwór, ale i tak przed pierwszym spacerem masz prawo mieć wątpliwości. To bardzo ważne, by dopasować ubranie do pogody, i nie przegrzać ani nie przeziębić maluszka. Ubieranie noworodka i niemowlaka na spacer to sztuka, której trzeba się nauczyć. Spis treści : Jak ubrać niemowlę na spacer?   Jak ubrać noworodka na spacer? Czy przykrywać dziecko na spacerze, gdy jest ciepło?  Jak ubrać starsze dziecko na spacer? W co ubrać dziecko na spacer?  Kiedy dziecku trzeba założyć czapeczkę? Jak ubrać niemowlę na spacer?   Ubranie dziecka na spacer zależy od temperatury powietrza. Najlepiej kierować się prostą zasadą: noworodkowi i niemowlakowi zakładamy tyle samo warstw, ile ma na sobie mama, plus jedną dodatkową, czyli przykrycie. Pamiętaj o tym, bo u małych dzieci łatwiej o zaburzenia termoregulacji. Zasada powinna obowiązywać niezależnie od pory roku, zarówno w lecie, jak i zimą. Jak ubierać niemowlę wiosną i latem? W ubieraniu niemowlaka na dwór kieruj się podobnymi zasadami, co w przypadku noworodka. Niemowlę większość czasu spędza, leżąc w wózku, potrzebna będzie zatem dodatkowa warstwa ubrania lub przykrycie. Ciepłą wiosną i latem załóż dziecku bawełniane body, pajacyk lub bluzę i czapeczkę (przy temperaturze poniżej 15°C). W czasie upałów zrezygnuj z dodatkowego okrycia i bluzy. Ubiór dziecka zależnie od temperatury. Gdy na dworze jest: 26°C – dziecko powinno mieć założone jedynie body z krótkim rękawem 24-25°C – załóż maluszkowi dodatkowo cienki śpiworek 22-23°C – dziecko powinno być ubrane w pajacyka oraz cienki śpiworek 20-21°C – załóż maluchowi: średni śpiworek, pajacyk i body z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj