Czy dzieci trzeba kąpać codziennie? Tak się utarło, a kiedy z jakiegoś powodu nie uda nam się wykąpać dziecka, odczuwamy wyrzuty sumienia. Może niepotrzebnie mamy poczucie winy, bo specjaliści są zdania, że małe dzieci wcale nie potrzebują codziennej kąpieli! Skoro tak, jak często trzeba kąpać niemowlę i starsze dziecko?

Reklama

Jak często trzeba kąpać dziecko?

Ogólna zasada jest taka, że kąpiemy dziecko, kiedy jest brudne. Latem na pewno trzeba kąpać kilkuletniego maluszka codziennie, bo dziecko dużo czasu spędza na dworze, poci się i bardziej się brudzi. Zimą codzienne kąpiele nie są konieczne.

Zdaniem Stowarzyszenia Amerykańskich Dermatologów dzieciom w wieku 6-11 lat wystarczy kąpiel 1-2 razy w tygodniu. W pozostałe dni wystarczy mycie rąk i tych części ciała, które się brudzą.

Ważne: dermatolodzy są zdania, że częsta kąpiel zmywa warstwę ochronną ze skóry dziecka, co może prowadzić do problemów skórnych. Pamiętaj, że kąpiel dziecka AZS nie powinna trwać dłużej niż 10 minut, a temperatura wody nie może przekraczać 37°C.

Czy niemowlę trzeba kąpać codziennie?

Niemowlę możesz kąpać codziennie, zwłaszcza że na jego skórze często zbierają się resztki mleka, a skóra na pupie ma ciągły kontakt z moczem i kałem, co sprzyja odparzeniom. Jeśli jednak twoje dziecko nie lubi kąpieli (albo zabraknie ci na nią czasu), możesz je po prostu przemywać w miejscach najbardziej narażonych na odparzenia i gromadzenie się brudu, a kąpać całe ciało w wanience np. co 2-3 dni.

Zobacz także

Zobacz też:

Reklama

Mat. prasowe

Reklama
Reklama
Reklama