Dzieci, które w okresie niemowlęcym były głaskane i często przebywały blisko mamy w kontakcie skóra do skóry, lepiej się rozwijają - twierdzi Ewa Grzybowska, psycholog, z poradni ELPIS.

Reklama

Wspólna kąpiel stymuluje zmysł dotyku. Jednocześnie dziecko w tym wieku, w naturalny sposób podchodzi do nagości rodziców. Dzięki temu w przyszłości swoją nagość będzie traktować jako coś normalnego. Ponadto, dla maluszka wspólna kąpiel jest jednym ze wspanialszych przeżyć dnia. Również dla mamy może ona być wielką przyjemnością.

Tak blisko Ciebie

Niemowlę zwykle lubi ciepłą kąpiel, zapewne dlatego, że przypomina mu dobre czasy, gdy przebywało w łonie mamy i zewsząd otaczały maluszka wody płodowe. Jeszcze większą przyjemność sprawia dziecku kąpiel razem z Tobą. Jest wtedy tak blisko Ciebie, w kontakcie skóra do skóry. Słyszy Twój głos, bicie serca, może się do Ciebie przytulać. Czuje się odprężone i kochane. Taką kąpiel można polecić zwłaszcza w dni, które dla szkraba nie były najlepsze, bo np. miał szczepienie, bolał go brzuszek, dręczyła kolka albo przeżył inną stresową sytuację. Ciepła woda wpływa bowiem odprężająco i rozluźniająco, maluszek zapomina o wszystkich troskach i bólach, jakie go trapiły.

Recepta na lęk

Jeśli malec przestraszył się wody, bo np. dostała mu się do buzi lub oczu, albo co gorsza podczas mycia do oka wtarł sobie odrobinę mydła czy szamponu, potem zaczyna krzyczy wniebogłosy, jeszcze zanim kąpiel się zacznie. Wtedy zamiast na siłę wkładać go do wanienki, lepiej napuścić wodę do dużej wanny i wykąpać się razem z maluszkiem.

Zabawy w wannie

Przede wszystkim pamiętaj, że dziecko powinno się czuć swobodnie. Jeśli jest jeszcze maleńkie i nie potrafi samodzielnie siedzieć, połóż je na sobie na brzuchu – w pozycji na pleckach lub brzuszku. Wiele dzieci woli właśnie leżeć na brzuszku, wtedy wygodniej im patrzeć na wodę, poza tym czują się pewniej.
Siedmiomiesięcznego maluszka posadź na swoich kolanach. Potrzymaj za rączki i uderzaj nimi lekko w wodę, by rozbryzgiwała się wokół Was. Potem złap go za nóżki i rób to samo. Potraktuje to jako rodzaj wesołej zabawy i będzie się śmiać.

Zobacz także

Gdy już oswoi się z wodą, możesz mu urządzić lekcję pływania: połóż go na brzuszku, mocno podtrzymując, by się nie zachłysnął. Zacznie machać nóżkami i podejmować próby pływania. Potem przełóż go na plecki. A na koniec zabawcie się w robienie deszczu: polewaj mu główkę (możesz użyć konewki). Dzięki takim zabawom maluszek na pewno polubi wodę i nie będzie się jej bać.

Pamiętaj, że kąpiel…

  • Nie powinna trwać długo. Wystarczy 15–20 minut.
  • Zbyt długie przesiadywanie w wodzie może spowodować nadmierne wysuszenie skóry maluszka, a także wychłodzenie organizmu.
  • Musi się odbywać w wodzie bez kosmetyków dla dorosłych. Przeznaczone dla mamy szampony, płyny do kąpieli czy mydła wysuszają skórę malca, mogą też spowodować podrażnienia i alergię.

Rodzice pytają, odpowiada dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog

Czy kąpiąc się razem ze swoim dwumiesięcznym dzieckiem, niczym go nie zarażę?

Nie, jeśli tylko jest Pani zupełnie zdrowa. Flora bakteryjna maleństwa wygląda podobnie jak u mamy i taty, z którymi przez cały dzień przebywa. Przed kąpielą dorosły powinien wziąć prysznic i dokładnie obmyć miejsca intymne.

Reklama

Jakie są przeciwwskazania do wspólnych kąpieli?

Z pierwszą kąpielą trzeba się wstrzymać do momentu, gdy maleństwu dobrze wygoi się pępuszek. Wtedy z maluszkiem może wykąpać się tata, mama natomiast powinna w zasadzie poczekać do końca połogu. Przeciwwskazaniem do wspólnych kąpieli są zmiany na skórze o charakterze ropnym. Również jeśli mama ma upławy, nie powinna kąpać się z dzieckiem. Są one najczęściej spowodowane zakażeniami drożdżakowatymi lub bakteryjnymi i dziecko może się zarazić. Jego odporność jest w pierwszych miesiącach obniżona, możliwe jest więc nawet zakażenie ogólne, pojawienie się pleśniawek, a także zapalenia spojówek czy płuc.

Reklama
Reklama
Reklama