Dowiedz się, jak często zmieniać pościel osobom dorosłym i dzieciom w zależności od różnych okoliczności. Podpowiadamy też, jak prać pościel i jakich zasad przestrzegać podczas wymiany poszewek na świeże oraz prania brudnych. To ważne informacje, od których zależy zdrowie lub powrót do niego po chorobie.

Reklama

Spis treści:

Jak często zmieniać pościel osobie dorosłej?

Specjaliści są zgodni – pościel należy dorosłym i dzieciom zmieniać i prać nie rzadziej niż co 2 tygodnie, a ideałem byłoby zmienianie jej co tydzień. Zasada ta obowiązuje, gdy domownicy są zdrowi i nie pocą się nadmiernie w nocy.
To, jak często należy zmieniać pościel zależy od wielu czynników.

Twoja pościel powinna być zmieniana co tydzień, jeśli:

  • śpisz w łóżku z niemowlęciem
  • śpisz w łóżku ze zwierzakiem – kotem lub psem
  • masz tendencję do pocenia się w nocy
  • w nocy panują dość wysokie temperatury
  • jest upalne lato, a w sypialni nie ma klimatyzacji
  • masz problemy skórne
  • jesteś alergikiem.

Z taką samą częstością trzeba również zmieniać ręczniki.

Zobacz także

Rzadsza wymiana pościeli sprawia, że namnażają się w niej bakterie, grzyby i roztocza, które tym chętniej się mnożą, im wyższa panuje temperatura i im bardziej poci się śpiąca osoba. To z kolei sprzyja powstawaniu dolegliwości skórnych i nasileniu alergii.

Zmieniając pościel, po zdjęciu brudnej, warto odkurzyć materac. Pozwala to oczyścić go z resztek martwego naskórka oraz z części roztoczy i ich odchodów. Świeże poszewki na pościel nakłada się na oczyszczonym materacu.

Jak często zmieniać pościel noworodkowi?

Noworodek nie ma jeszcze w pełni wykształconego układu odpornościowego, a jego skóra jest bardziej wrażliwa niż u niemowlęcia i starszego dziecka. W związku z tym jest bardziej narażony na alergie i podrażnienia skóry. Z tego względu pościel noworodka powinna być zmieniana nawet 2 razy w tygodniu.

Oczywiście pościel w łóżeczku noworodkowym trzeba też zmienić za każdym razem po tym, jak dziecko na nią uleje, zabrudzi ją moczem lub kałem, a także po chorobie. Uwaga! Zalecenie to dotyczy również pościeli używanej w wózku!

Jak często zmieniać pościel niemowlęciu?

Pościel zdrowego niemowlaka trzeba zmieniać raz w tygodniu oraz każdorazowo po ulaniu pokarmu i zabrudzeniu pościeli zawartością pieluchy.

Pościel niemowlaka zmienia się też zawsze po chorobie, aby odizolować dziecko od bakterii i wirusów, które dostały się z organizmu malucha na poszewki.

Zapamiętaj:

  • pościel noworodka zmieniaj 2 razy w tygodniu, po chorobie lub zanieczyszczeniu kałem lub moczem
  • pościel niemowlęcia zmieniaj raz w tygodniu lub zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba
  • pościel osób dorosłych należy zmieniać raz w tygodniu lub nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.

Zdjęta pościel może poczekać na pranie, jeśli w rodzinie jest wystarczająca liczba kompletów pościeli, aby zapewnić jej regularne zmiany. To pozwala prać pościel rzadziej, np. po dwóch zmianach.

Poszewki i prześcieradła najlepiej prać w 60 stopniach, chyba że producent zaleca inaczej. Białą pościel z bawełny można nawet prać w 90 stopniach, co zapewnia jej dezynfekcję. Poszewki i prześcieradła najlepiej po wyschnięciu wyprasować. Jest to szczególnie ważne w przypadku walki ze świerzbem oraz owsikami i innymi pasożytami.

Kiedy zmieniać pościel po owsikach i innych pasożytach

Podczas kuracji przeciwko owsikom lub innym pasożytom przewodu pokarmowego u dziecka, najlepiej jest zmieniać pościel codziennie, zdejmując poszewki rano, gdy dziecko wstanie. To bardzo ważne, aby dziecko nie zakażało się ponownie wydalanymi pasożytami. Codziennie należy też zmieniać piżamkę dziecka.

Jak często zmieniać pościel przy świerzbie?

Podobnie jak w przypadku pasożytów układu pokarmowego, w przypadku świerzbu pościel trzeba zmieniać codziennie przez cały czas trwania leczenia, które zajmuje od kilku dni do kilku tygodni. To samo dotyczy odzieży, w której osoba cierpiąca na świerzb śpi – trzeba ją zmieniać codziennie.

Jak często zmieniać ręczniki?

Ręczniki należy zmieniać tak samo często jak pościel. Wynika to z faktu, że wycierając się, na ręcznikach pozostawiamy naskórek. W wilgotnych i ciepłych warunkach łazienki staje się on doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów, które szybko zaczynają się namnażać. Dlatego:

  • ręczniki zdrowego noworodka zmieniaj 2 razy w tygodniu, zawsze po chorobie lub zanieczyszczeniu ich moczem lub kałem
  • ręczniki niemowlęcia zmieniaj raz w tygodniu lub zawsze, gdy zajdzie taka konieczność
  • ręczniki osób dorosłych należy zmieniać raz w tygodniu lub nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.

Częściej, bo 2 razy w tygodniu warto zmieniać ręczniki do rąk i twarzy, jeśli w domu są wyznaczone oddzielne ręczniki do tych części ciała.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama