Reklama

Urlop z niemowlakiem niektórym kojarzy się ze skrajnym zmęczeniem, innym – z pośpiechem i nerwami. Nic dziwnego, bo małe dziecko wymaga szczególnej troski, uwagi i przygotowań do podróży. Jak więc zaplanować wakacje z małym dzieckiem, by nie umęczyć i jego, i siebie? Kiedy można jechać w pierwszą podróż i gdzie najlepiej się wybrać? Na najczęstsze pytania młodych rodziców odpowiada prof. Kamil Hozyasz, kierownik Kliniki Pediatrii w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Reklama

Akademia Młodych Rodziców

Wakacje z dzieckiem? Zobaczysz, będzie super! Czytaj więcej

Kiedy można jechać na wakacje z niemowlakiem?

Prof. Kamil Hozyasz: Nie warto planować podróży z bardzo małym dzieckiem. Z noworodkiem najlepiej zostać w domu. Nagła zmiana klimatu, wiatr, ostre słońce mogą mu po prostu zaszkodzić. Również mama w okresie połogu, czyli przez 6 tygodni po porodzie, powinna przebywać niedaleko miejsca zamieszkania, by w razie potrzeby, np. jakichkolwiek komplikacji, móc jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Z wyjazdem najbezpieczniej jest poczekać, a pierwszą podróż z niemowlakiem zaplanować, gdy dziecko będzie miało minimum dwa, trzy miesiące.

Na jak długo i gdzie można wyjechać na urlop z niemowlakiem?

Wyjazd z tak małym dzieckiem trzeba zaplanować na co najmniej dwa tygodnie. Malec musi mieć czas, by zaaklimatyzować się do nowych warunków. Polecam miejsca, gdzie jest spokojnie i cicho, z dala od turystycznych kurortów (hałas i tłumy ludzi będą męczące dla niemowlęcia, którego układ nerwowy jest bardzo wrażliwy). Dobrze posłuży mu pobyt nad naszym morzem, ale już nie w wysokich górach, gdzie klimat jest zbyt ostry i nadaje się dopiero dla 5-, 6-latka. No i nie fundujmy maleńkiemu dziecku pobytu w ciepłym kraju w szczycie lata!

Czy podróż samochodem z niemowlakiem to dobry pomysł?

Tak, ponieważ daje dużą swobodę – można się zatrzymać, kiedy pojawi się taka potrzeba (o ile oczywiście nie jedziemy autostradą). Najlepiej tak zaplanować podróż, by jechać wtedy, gdy niemowlę śpi, a zatrzymywać się, kiedy się obudzi. Trzeba tylko pamiętać, by w samochodzie nie było ani za gorąco, ani za zimno (uwaga na klimatyzację!). Optymalna temperatura w środku auta to 21-22°C.

Rodzice często zastanawiają się, jak często zatrzymywać się na postój, jeśli maluch głównie śpi. Wątpliwości rozwiewa ratownik medyczny, Kamil Kasiak:

Konkurs „Narodziny rodziny”

Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy! Czytaj więcej

A może lepiej wybrać samolot na pierwszą podróż z niemowlakiem?

Zanim rodzic podejmie decyzję o podróży, dobrze jest porozmawiać o tym z pediatrą. I choć większość linii lotniczych przyjmuje na pokład już tygodniowe lub dwutygodniowe maluchy, lepiej poczekać z taką wyprawą, aż dziecko skończy trzy, cztery miesiące.

Na pokład samolotu warto wziąć ubranka na zmianę, kocyk, kilka zabawek, a jeśli mama nie karmi piersią – także butelkę, mieszankę i przygotowaną w termosie ciepłą wodę. Jeśli kobieta karmi naturalnie, powinna przystawiać malucha do piersi podczas startu i lądowania. Dzięki temu nie będą mu się boleśnie zatykały uszka.

O czym powinni pamiętać rodzice, którzy wyjeżdżają na wakacje z niemowlakiem?

Dla wspólnego dobra, rodziców i dziecka, dobrze jest pamiętać, że dziecko, zwłaszcza małe, ma swoje prawa i ograniczenia. Dlatego planując podróże, powinniśmy pamiętać, że:

  • Lepiej wyjeżdżać rzadziej, a na dłużej (o potrzebie aklimatyzacji pisaliśmy wyżej). Chyba że cel waszych weekendowych wojaży nie jest odległy od miejsca zamieszkania i nie wiąże się ze zmianą klimatu.
  • Zmiana otoczenia to dla maleńkiego dziecka spore wyzwanie. Postaraj się, aby w nowych warunkach zachować w miarę stały rytm dnia, zbliżony do tego, do którego maluch przywykł na co dzień w domu. Regularne pory karmienia i spania oraz ciągła obecność rodziców pomogą niemowlęciu zachować spokój.
  • System nerwowy dziecka w pierwszym roku życia jest jeszcze niedojrzały. Nadmiar wrażeń powoduje, że malec staje się niespokojny, płaczliwy, marudny. Chroń go więc przed nadmiernym hałasem, szybkim tempem, upałem.
  • Już starsze niemowlę będzie się nudziło w trakcie dłuższej podróży. Warto zatroszczyć się więc o to, by mieć pod ręką jego ulubione zabawki.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama