To się liczy! Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas kupna.

Reklama

Atesty
Fotelik powinien posiadać certyfikat bezpieczeństwa ECE Regulation 44, atesty bezpieczeństwa oraz certyfikaty jakości. Zwróć uwagę, czy wybrany przez ciebie model jest opatrzony etykietą z informacjami o dacie produkcji, numerze serii oraz grupie wagowej dziecka, dla którego jest przeznaczony.

Gwarancja
Modele najwyższej jakości mają dwuletni okres gwarancji. Foteliki z krótszą gwarancją są tańsze, ale gorszej jakości.

Wymiary
Kupowanie na wyrost tutaj nie wchodzi w grę: aby fotelik, był bezpieczny, musi być dostosowany do wieku, wagi i wzrostu dziecka. Kiedy maluch urośnie i jego głowa zacznie wystawać ponad fotelik (albo kiedy jego waga osiągnie granicę działania fotelika), nie zwlekaj z kupnem większego modelu. W pierwszych miesiącach przyda się fotelik-nosidełko (od urodzenia do 13 kg). Dla starszych maluchów przeznaczony jest fotelik od 9 do 18 kg.

Sposób montażu
Foteliki można montować na dwa sposoby: pasami bezpieczeństwa lub na bazie ISOFIX zamontowanej na stałe w samochodzie. Ten drugi jest wygodniejszy. Noworodki i niemowlęta ważące do 9 kg powinny być przewożone w fotelikach odwróconych tyłem do kierunku jazdy (można zamontować fotelik na przednim siedzeniu, ale tylko wtedy, kiedy nie ma poduszki powietrznej). Dzieci, które ważą ponad 9 kg, mogą już siedzieć przodem do kierunku jazdy.

Zobacz także

Bezpieczeństwo
Najlepsze modele mają zabezpieczenia boków głowy malca. Często posiadają też system pasów krzyżowych (zapinają się trochę trudniej, ale za to zmniejszają przeciążenia działające na ciało dziecka podczas kolizji).

Wygoda
Aby fotelik zasłużył na miano wygodnego, powinien mieć regulowane siedzisko, tak żeby dziecko mogło w nim nie tylko siedzieć, ale też leżeć. To ważne, zwłaszcza podczas długich podróży. Kiedy malec zaśnie, będzie mu wygodniej (i zdrowiej dla jego kręgosłupa), gdy się położy. Sprawdź też, czy wybrany przez ciebie model ma regulację szelek i wysokości zagłówka. To się przyda, gdy maluch podrośnie.

Reklama

UWAGA!
Fotelik po każdej, nawet lekkiej stłuczce powinien zostać wymieniony. Mógłby nie zadziałać podczas następnej kolizji.

Reklama
Reklama
Reklama