Kolka u niemowlaka to częste zjawisko, które mocno daje się w kość... rodzicom. Sposobów na kolkę jest wiele, ale jednym z najpopularniejszych (i najmilszych!) jest masaż antykolkowy. Brzuszek dziecka możesz zacząć masować od 3. tygodnia życia, gdy noworodkowi odpadła już pępowina, a miejsce po niej jest zagojone. To także moment, kiedy najczęściej pojawiają się pierwsze ataki kolki. Masaż na kolkę możesz też stosować przy zaparciach i innych kłopotach z brzuszkiem.

Reklama

Jak często stosować masaż antykolkowy?
Nie wystarczy dziecka masować raz dziennie, tuż przed atakiem kolki lub w jej trakcie, gdy brzuszek bardzo boli. Żeby masaż niemowlaka był skuteczny, masuj niemowlę regularnie, trzy do pięciu razy dziennie, na przykład podczas zmiany pieluszki. Szybko wejdzie ci to w nawyk.

Czy można masować niemowlę podczas ataku kolki?

Dziecka, które już ma atak kolki i płacze z bólu, nie masuj, bo tylko je to rozdrażni. Masaż antykolkowy stosuje się zapobiegawczo – wtedy albo kolka się nie pojawi, albo będzie łagodniejsza. Rób go spokojnie, nie spiesz się. Gdy dziecko przejmie twoje zdenerwowanie, będzie dużo trudniej. Nie oczekuj też natychmiastowych efektów, a zobaczysz, że przyjdą same.

Ważne zasady masażu:

  • Nie masuj brzuszka tuż po jedzeniu – rób to najlepiej 30–40 minut po posiłku, pamiętaj też, że dziecko podczas masowania nie powinno być śpiące ani głodne.
  • Ogrzej pokój – powinno być w nim o 2–3°C więcej niż zwykle.
  • Wybierz wygodne miejsce do masażu – dobry jest przewijak, możesz też siedzieć na podłodze z wyciągniętymi nogami, kładąc maluszka np. na swoich udach.
  • Rozłóż ceratkę i ręcznik – rozluźnione dziecko może zrobić siusiu lub kupkę.
  • Rozbierz maleństwo – gdy masujesz tylko brzuszek, może zostać w samej koszulce lub w body.
  • Rozgrzej swoje dłonie – zdejmij też biżuterię.
  • Wybierz oliwkę – może to być również oliwa z oliwek, jest dobra, bo odżywia skórę i nie zamyka porów. Rozgrzej ją w dłoniach.
  • Masuj wolno bez nerwów – wykonuj zdecydowane, spokojne ruchy, z lekkim naciskiem. W końcu wyczujesz, jak mocny masaż lubi twoje dziecko.

Na kolejnej stronie znajdziesz instruktaż masażu kolkowego.
[CMS_PAGE_BREAK]

Antykolkowy masaż brzuszka dziecka

Masuj spokojnie, powtarzając poniższy zestaw 3 razy w ciągu jednego masażu. Aby był skuteczny, w ciągu całego dnia powinnaś zrobić co najmniej 3 sesje takiego masażu.

Zobacz także

masaż antykolkowy koło młyńskie

masaż antykolkowy

Masaż antykolkowy księżyc i półkole

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

Małgorzata Czarniecka

Międzynarodowa instruktorka masażu dziecięcego metodą Vimali Schneider McClure, przez wiele lat prowadziła kursy masażu dziecięcego w Fundacji Rodzić po Ludzku
Reklama
Reklama
Reklama