Włosy noworodka i niemowlaka na pewno są prostsze w obsłudze niż włosy dorosłych - to jeszcze nie pora na różnorodne żele i odżywki. Co więcej – w pierwszych miesiącach życia dziecka zbędny jest nawet szampon. Mimo to dbanie o włosy wskazane jest od pierwszych dni po narodzinach i to bez względu na to, czy noworodek ma długie włosy czy tylko delikatny puszek.

Reklama

Jak pielęgnować włosy i głowę noworodka oraz starszego niemowlęcia, tłumaczy dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Spis treści:

  1. Włosy u noworodka (płodowe)
  2. Wycieranie się włosów u niemowlaka
  3. Kolor włosów dziecka po urodzeniu
  4. Włosy u noworodka na uszach, plecach i policzkach
  5. Czym myć włosy noworodka i niemowlaka?
  6. Czesanie noworodka i niemowlaka - jaka szczotka?
  7. Jak pielęgnować główkę noworodka?

Włosy u noworodka (płodowe) i niemowlęcia

Włosy noworodka to tzw. włosy płodowe. Dziecko przychodzi z nimi na świat, a potem je traci (potocznie mówimy, że włosy te się wycierają). To, czy są ciemne, gęste, kręcone czy proste nie znaczy, że takie dziecko będzie miało również na późniejszych etapach życia.

Największe zmiany dotyczące włosów można zaobserwować w pierwszym roku życia. Po wytarciu się pierwszych włosków rosną kolejne, które mogą zmieniać się pod względem ilość pigmentu czy skrętu.

Zobacz także

Stopniowe przemiany dotyczące włosów mogą potrwać nawet do 13. roku życia. Jeśli chodzi o samą gęstość włosów - przeważnie będzie ona wyglądać przez większość życia tak, jak w okolicach 5. roku życia.

Wycieranie się włosów u niemowlaka

Wszystkie niemowlaki tracą swoje pierwsze włoski. U dzieci, które urodziły się rzadką czuprynką, proces ten może być prawie niezauważalny. Jednak u niektórych maluchów, które od początku miały imponujące fryzury, nagłe wycieranie się włosów może niepokoić rodziców. Utrata włosów u niemowlęcia jest jednak zjawiskiem normalnym.

Zdarza się, że dziecko rodzi się z długimi włosami. To kwestia genów! One też się wytrą, choć jest duża szansa, że noworodek z długimi włosami będzie mieć bujną fryzurę.

Kiedy dziecku urosną „prawdziwe” włoski, które nie będą już tymi, z którymi się urodził? To indywidualna kwestia. Niektóre dzieci już po 6. miesiącu mogą mieć zupełnie nową „fryzurę”, a u niektórych może się ona pojawić dopiero w okolicach 3. roku życia.

Kolor włosów dziecka po urodzeniu

Kolor włosów po urodzeniu może być inny, niż ten, który dziecko będzie miało później. Noworodek, który urodził się z jasnymi włoskami, w przyszłości może być np. szatynem. Dziecko, które urodziło się z ciemnobrązowymi włosami, może w ciągu kilku miesięcy stać się posiadaczem czupryny w kolorze jasnobrązowym, a nawet blond!

Kolor włosów u dziecka może zmieniać się stopniowo przez całe dzieciństwo. Zdarzają się też nagłe zmiany koloru w okresie dojrzewania. Wszystko przez komórki barwnikowe, które uaktywniają się z czasem.

A jak to jest z rudymi włosami u dziecka? Aby dziecko po urodzeniu miało rude włosy, nosicielem genu rudości musi być i mama, i tata. Co ciekawe - sami nie muszą mieć rudych włosów, wystarczy, że przekażą dziecku gen odziedziczony po przodkach.

Sprawdź: do kogo będzie podobne twoje dziecko!

Włosy u noworodka na uszach, plecach i policzkach

Niektóre dzieci rodzą się nie tylko z bujną czuprynką, ale także z włosami na uszach i ramionach lub z puszkiem na policzkach. To meszek płodowy, tzw. lanugo. Przez ostatnie miesiące przed narodzinami skóra płodu była pokryta meszkiem. Zazwyczaj znika on przed upływem 9. miesiąca ciąży. Ale gdy dziecko rodzi się przed terminem, może być widoczny. Zbędne włoski znikają najczęściej w pierwszych tygodniach życia, w rzadkich przypadkach są widoczne do około 2. urodzin!

Czym myć włosy noworodka?

Włosy niemowlęcia należy myć wodą i delikatnym płynem myjącym lub kostką dermatologiczną (to lepszy zamiennik mydła). Warto to robić podczas każdej kąpieli. Do mycia pierwszych włosków dziecka nie trzeba używać szamponu. Można go kupić dopiero, gdy niemowlę skończy około 6 miesięcy.

Czesanie noworodka - jaka szczotka?

Jeśli niemowlę ma prawdziwy puch na głowie - warto zaopatrzyć się w dobre narzędzie do czesania. Powstałe kołtunki mogą powodować ciągnięcie i ból u malucha.

Dwa razy dziennie należy czesać dziecko, np. rano i po wieczornej kąpieli. Potrzebna będzie specjalna szczotka do włosów z miękkim włosiem (grzebień mógłby podrażnić skórę). Delikatne gładzenie nią po główce to także rodzaj uspokajającego masażu.

Szczotka, którą używamy do czesania włosów niemowlaka powinno być również regularnie myta - w ten sposób pozbywamy się naskórka, który może się na niej gromadzić. Położna i pielęgniarka noworodkowa Dorota Lewandowska zwraca uwagę, by używać do tego celu płynu, w którym myjemy dziecko. Po umyciu szczotkę należy dokładnie wysuszyć, aby nie rozwijały się w niej drobnoustroje.

Czy czesanie nie szkodzi ciemiączku?

Nie należy obawiać się dotykania ciemiączek na główce noworodka. Choć w tych miejscach brakuje jeszcze kości pokrywa je bardzo mocna tkanka włóknista. Głaskaniem po główce, myciem i czesaniem włosków na pewno nie wyrządzimy dziecku krzywdy.

Jak pielęgnować główkę noworodka?

Głowa noworodka nie wymaga szczególnej pielęgnacji, poza myciem włosków odpowiednimi kosmetykami i czesania miękką szczotką. Włosów niemowlaka nie suszymy suszarką, tylko delikatnie wycieramy je ręcznikiem. Gdy w domu jest chłodno noworodkowi po myciu można założyć na pół godziny czapeczkę. Ale potem koniecznie należy ją zdjąć. Chociaż generalnie włoski i skóra na główce malucha nie powinny przysparzać zbyt wielu zmartwień, powszechnym problemem jest np. ciemieniucha. Skąd się bierze i jak jej zaradzić?

Ciemieniucha - co to takiego?

Skóra na główce dziecka może łuszczyć się i odrywać małymi tłustymi płatkami, w kolorze białym, a potem żółtawym. Bywa, że tworzy się coś w rodzaju skorupki. Zmiany te nazywa się ciemieniuchą. Czasem ciemieniucha pojawia się także w okolicy brwi. Zaczerwienienie skóry i łuski mogą też wystąpić w fałdkach skóry i w okolicy pieluszkowej.

Co wywołuje ciemieniuchę i jak się jej pozbyć?

Łuski pojawiają się u blisko 70 proc. dzieci (u niektórych już w pierwszym tygodniu życia). Ich przyczyną jest nadmierna produkcja łoju wywołana matczynymi hormonami, które przez jakiś czas po narodzinach jeszcze oddziałują na dziecko. Zmiany ustępują, gdy ustaje działanie hormonów. Ciemieniuchę mogą też wywołać nieodpowiednie kosmetyki dla noworodka.

Gdy dziecko ma ciemieniuchę warto częściej oczyszczać główkę, a także natłuszczać skórę.

  • Łuski usuwa się, smarując główkę oliwką albo olejkiem ze słodkich migdałów, a po kilku godzinach wyczesując miękką szczoteczką (grzebieniem można podrapać dziecko). Zmiany na skórze poza głową wymagają regularnego nawilżania.
  • Jeśli po dwóch tygodniach leczenia nie ma poprawy lub gdy zmiany nasilają się, pojawia się zaczerwienienie skóry albo krostki, idź z dzieckiem do lekarza. W rzadkich przypadkach ciemieniucha może się utrzymywać (znikać i wracać) przez rok, a nawet dłużej.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama