Ciemieniucha na brwiach, czole, uszach czy szyi, pojawia się najczęściej u niemowląt z alergią. I chociaż ciemieniucha nie jest dla dziecka dokuczliwa, nie swędzi i nie boli, warto ją usunąć. Zaniedbanie może spowodować nadkażenie bakteryjne lub grzybicze skóry oraz rozprzestrzenianie się zmian skórnych.

Reklama

Ciemieniucha poza główką dziecka:

Ciemieniucha na brwiach i poza skórą głowy

Niektóre dzieci, zwłaszcza dziedziczące po rodzicach skłonność do alergii, częściej mają problem z ciemieniuchą na brwiach. Obserwuje się, że ciemieniucha obejmująca także inne obszary, a nie tylko okolice ciemiączka, dotyczy częściej dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry i urodzonych w ciepłych miesiącach – ich skóra łatwiej ulega przegrzaniu, co niekorzystnie wpływa na pracę gruczołów łojowych. U tych dzieci częściej ciemieniucha pojawia się na brwiach oraz twarzy.

Najczęściej zmiany pojawiają się najpierw na owłosionej części głowy w okolicach ciemiączka dziecka (stąd jej nazwa), ale potrafią się rozprzestrzeniać. Wiele maluszków ma problem z ciemieniuchą na brwiach, na czole, na uszach i skórze za nimi oraz na szyi. Zmiany skórne mogą także pojawić się na tułowiu, w pachwinach i dołach pachowych oraz w okolicach krocza.

Objawy ciemieniuchy na brwiach

Ciemieniucha na brwiach może wystąpić jeszcze w okresie noworodkowym, około 3 tygodnia życia dziecka. Ale nie ma tu reguły i zdarza się, że objawia się u dzieci powyżej pierwszego roku życia. Czasami zmiany pojawiają się pod lub nad brwiami, a nie tylko wśród ich włosków. Ciemieniucha to grube, tłuste łuski w żółto-brązowawym kolorze. Powstaje z powodu nieprawidłowego działania gruczołów łojowych skóry dziecka. Ulegają one zaczopowaniu, a łój, zasychając, tworzy na skórze łuskowatą skorupę, która się łuszczy w postaci płatków przypominających łupież.

Zobacz także

Zmiany skórne najczęściej wskazujące na ciemieniuchę na brwiach to:

  • tłuste fragmenty skóry w okolicach brwi pokryte żółto-białawym strupem,
  • skorupa lub twardy płat skóry,
  • łuszczące się płatki skóry.

Czasami objawem ciemieniuchy na brwiach może być tylko zaczerwieniona, zaogniona i swędząca skóra w okolicach brwi, która dopiero z czasem przekształci się w łuski tworzące trudną do usunięcia skorupę.

Ciemieniucha na twarzy i uszach, ciemieniucha na czole czy nosie lub szyi świadczy o tym, że zmiany najprawdopodobniej rozprzestrzeniły się z głowy na inne okolice skóry.

Jak usunąć ciemieniuchę z brwi, uszu, czoła

Ciemieniucha wymaga leczenia, gdyż lubi się rozprzestrzeniać. Ponadto utrudnia prawidłowe oddychanie skóry i może sprzyjać powstawaniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych skóry dziecka.

Nie trzeba od razu iść do lekarza, gdyż w usuwaniu zmian dobrze sprawdzają się domowe sposoby na ciemieniuchę i apteczne preparaty. Są skuteczne, chociaż wymagają regularnego stosowania i cierpliwości. Usuwanie ciemieniuchy z brwi i innych części ciała może potrwać kilka tygodni.

Aby usunąć ciemieniuchę z brwi czy okolic uszu należy:

  • Rozmiękczyć łuski poprzez natłuszczenie oliwką skóry dziecka – zrobić to na przynajmniej godzinę przed wieczorną kąpielą, można do tego użyć oliwki dla dzieci lub nawet oleju kokosowego; miejsca z ciemieniuchą (np. brwi, czoło, uszy) trzeba posmarować wacikiem i najlepiej zakryć bawełnianą czapeczką.
  • Umyć zmienioną skórę – płynem do mycia ciała dziecka, najlepiej emolientem, albo dziecięcym szamponem; pod wpływem wcześniej nałożonej oliwki łuski powinny się oddzielić od skóry głowy, brwi, uszu i wypłukać w trakcie mycia.
  • Wyczesać ciemieniuchę z brwi po kąpieli – trzeba robić to pod włos, delikatnie, używając szczoteczki z miękkim włosiem do pielęgnacji niemowląt. Ciemieniuchę z uszu i innych nieowłosionych partii ciała, np. czoła można próbować usunąć delikatnie pocierając zmiany ręcznikiem.
  • Dostępne w aptekach żele na ciemieniuchę świetnie sprawdzają się w przypadku usuwaniu ciemieniuchy na brwiach i na niepokrytej włosami skórze. Preparat najlepiej nanieść na zmiany w niewielkiej ilości za pomocą patyczka kosmetycznego, uważając, aby żel nie dostał się do oczu dziecka. Polecamy ranking najlepszych olejków, kremów i preparatów na usunięcie ciemieniuchy.

    Kiedy iść do lekarza z ciemieniuchą na brwiach i innych partiach ciała

    Jeżeli mimo systematycznego usuwania ciemieniuchy na brwiach czy uszach po każdej kąpieli, problem nadal się utrzymuje, trzeba z dzieckiem zgłosić się do lekarza.

    Zwłaszcza jeżeli dojdą do tego inne objawy:

    • łuski pojawiły się także na innych częściach ciała, np. na szyi, pod pachami, w okolicy pośladków,
    • ciemieniusze towarzyszą inne symptomy np. biegunka, bóle brzucha – mogą to być objawy alergii,
    • dziecko drapie się w miejscach objętych ciemieniuchą,
    • skóra dziecka jest zaczerwieniona – mogło dojść do jej zakażenia drobnoustrojami,
    • pojawił się wysięk i zwiększona ciepłota skóry w miejscu objętym ciemieniuchą,
    • ciemieniucha cały czas powraca.

    Wówczas nie wykluczone, że dziecko może mieć alergię, atopowe zapalenie skóry (AZS) lub łuszczycę, co wymaga ukierunkowanego leczenia.

    Zapobieganie powstawaniu ciemieniuchy

    Ciemieniucha może powracać, dlatego najlepiej jej zapobiegać. W tym celu warto:

    • raz w tygodniu robić dziecku kompres z oliwki na skórze w okolicach zmienionej skóry,
    • myć włosy łagodnym szamponem dla dzieci lub specjalistycznym szamponem leczniczym,
    • nie przegrzewać głowy dziecka i nie zakładać mu czapeczki wtedy, kiedy nie ma takiej potrzeby, gdyż ciepło pobudza do pracy gruczoły łojowe.

    Źródło: mp.pl

    Zobacz także:

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama