dziecko spadło z łóżka
Adobe Stock
Zdrowie

Dziecko spadło z łóżka – co robić, jakie objawy powinny niepokoić?

Jeśli dziecko spadło z łóżka, należy je dokładnie obserwować, a w razie wystąpienia niepokojących objawów – skonsultować się z lekarzem lub jechać na SOR. Jeżeli jednak upadek dziecka z łóżka jest niegroźny i zachowanie malucha nie wzbudza twoich obaw – wystarczy, że je przytulisz i uspokoisz.

Niemowlę spadło z łóżka lub kanapy? Upadek dziecka z łóżka na brzuch, główkę, plecy zazwyczaj wiąże się z chwilą nieuwagi rodzica. Gdy dziecko spadło z łóżka – nie panikuj, ale zachowaj czujność.

Dzieci są bardzo ruchliwe, nawet, gdy śpią. Często obracają się z boku na bok, niekiedy tuż przy krawędzi łóżka. Jeśli dziecko spadnie z łóżka, staraj się powstrzymać je od zaśnięcia, aby szybko móc zauważyć ewentualne niepokojące objawy. 

Spis treści

 1. Półroczne lub roczne dziecko spada z łóżka: jak temu zapobiegać?
 2. Dziecko spadło z łóżka: co robić?
 3. Dziecko spadło z łóżka: kiedy do lekarza, niepokojące objawy
 4. Dziecko spadło z łóżka na tył głowy lub na czoło​

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Półroczne lub roczne dziecko spada z łóżka: jak temu zapobiegać?

Kiedy dziecko robi się bardziej ruchliwe, czasem wystarczy jedynie chwila nieuwagi dorosłych, aby spadło z łóżka. Najczęściej zdarza się to w nocy, kiedy dziecko leży z mamą i tatą, a rodzice zasypiają.

Wystarczy, że dziecko wykona kilka ruchów, obrotów i może spaść. Dzieje się tak czasami również podczas snu dziecka, gdy maluch jest ruchliwy i przemieszcza się w stronę krawędzi łóżka.

Można zapobiegać takim sytuacjom w następujący sposób:

 • przysunąć łóżko do ściany lub zabezpieczyć je, układając poduszki
 • układać malucha tak, by spał między rodzicami, a nie przy krawędzi materaca
 • zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie dziecięcego łóżeczka – jeśli maluch śpi samodzielnie.

Dziecko spadło z łóżka: co robić?

Przede wszystkim nie panikuj. Spróbuj uspokoić dziecko, przytul je. Koniecznie sprawdź, czy nie ma żadnych obrzęków, siniaków, rozcięć. Jeśli jakieś miejsce boli, dziecko ma guza – przyłóż zimny okład, by zapobiec obrzękowi.

Obserwuj, czy nie pojawiają się niepokojące objawy po upadku dziecka z łóżka (patrz niżej). Postaraj się także, aby dziecko nie zasnęło od razu – gdy maluch będzie spał, trudniej będzie ci zauważyć niepożądane reakcje. Istotna jest również wysokość, z której dziecko spadło z łóżka oraz podłoże. Niektóre upadki mogą być niegroźne (z małej wysokości na dywan), inne jednak mogą prowadzić do złamania kończyny lub pęknięcia czaszki (z większej wysokości na twardą podłogę).

Ile czasu po upadku z łóżka dziecko nie może spać

Niektórzy lekarze twierdzą, że dobrze by było, aby dziecko nie spało po upadku z łóżka przez 2-3 godziny. W tym czasie mogą wystąpić objawy sugerujące, że dziecku potrzebna jest pilnie pomoc lekarska.

Jeśli jednak upadek nie był zbyt groźny i maluch sam chce wrócić do snu, pozwól mu się zdrzemnąć. Natomiast jeśli dziecko jest aktywne po upadku, nie staraj się go na siłę usypiać.

Dziecko spadło z łóżka: kiedy do lekarza, niepokojące objawy

Gdy dziecko spadło z kanapy lub łóżka podczas snu, powinny cię zaniepokoić następujące objawy:

 • otępienie
 • utrata przytomności
 • nadmierne pobudzenie dziecka


Jeśli obserwujesz takie objawy u swojego dziecka – koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Specjalista dokładnie zbada malucha i zleci wykonanie odpowiednich badań.

Pierwsza pomoc po upadku dziecka z łóżka

Jeśli po upadku z łóżka dziecko jest nieprzytomne lub nie porusza kończynami albo głową, ma problemy z oddychaniem, natychmiast dzwoń po pogotowie. Jeśli dziecko nie oddycha lub nie wyczuwasz tętna, wezwij pogotowie i zacznij udzielać pierwszej pomocy – rozpocznij reanimację dziecka lub sztuczne oddychanie.

Dziecko spadło z łóżka na tył głowy lub na czoło

Koniecznie dokładnie obejrzyj główkę malucha. Głowa niemowlaka różni się od głowy osoby dorosłej. Niemowlę ma jeszcze niezrośnięte szwy czaszki i ciemię, przez co mózg nie ma zapewnionej pełnej ochrony. Dodatkowo zwiększona zawartość wody w tkance dziecka powoduje, że głowa jest bardziej bezwładna w trakcie urazu.

Sprawdź dokładnie, czy nie ma wgłębień, nierówności, opuchlizny. Większość takich wypadków kończy się zazwyczaj na strachu – dziecka i rodziców. Po urazie głowy dziecko koniecznie powinno jednak zostać zbadane przez lekarza, jeśli:

 • po upadku straciło przytomność
 • zauważasz na głowie maluszka wgniecenia
 • występuje krwawienie, którego nie możesz opanować
 • dziecko ma drgawki
 • chwieje się
 • mówi w dziwny sposób
 • nie rusza szyją lub kończynami.


Z lekarzem skontaktuj się także w przypadku, gdy:

 • coś cię niepokoi
 • dziecko spadło z dużej wysokości.


Jeśli dziecko nie zgłasza niecodziennych objawów i nic nie wzbudza również twojego niepokoju, a siła urazu nie była duża – zapewnij dziecku po prostu spokój i odpoczynek, bacznie je obserwując. Urazy głowy wraz z wiekiem stają się rzadsze, ponieważ wzmacnia się czaszka, a głowa przestaje być nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała.

Zobacz także

Blueair oczyszczacz powietrza
materiały prasowe
Czas wolny
Zdrowy i bezpieczny pokój malucha? Pamiętaj o tych 5 elementach!
Już niedługo na świecie powitasz swoją pociechę, ba, może nawet nowy członek rodziny jest od niedawna z wami w domu… Spójrz na jego pokoik krytycznym okiem – czy jest dobrze przygotowany na przyjęcie delikatnego mieszkańca? Podpowiadamy, na co zwrócić największą uwagę.

Odpowiednie urządzanie pokoju dziecięcego, wybieranie dodatków stosownych do wieku oraz funkcjonalnych i pomysłowych rozwiązań, to kwestie dość oczywiste. Warto, aby wystrój wnętrza pobudzał wyobraźnię malucha, inspirował go i... dawał radość. Ale przestrzeń malucha powinna być przede wszystkim bezpieczna. Dlatego osłaniamy krawędzie mebli czy blokujemy gniazdka i dlatego też powinniśmy postawić na najwyższej jakości sprzęty i materiały oraz czyste, zdrowe powietrze! Przyjazna i bezpieczna przestrzeń Maluch nie potrzebuje zbyt wielu mebli, dlatego urządzając pokój dziecka warto wcielić w życie ideę minimalizmu. Dodatkowo wszystkie przedmioty, które będą się w nim znajdować, lepiej ustawić  tak, aby przede wszystkim móc wygodnie się po nim poruszać. Na jakie elementy zwrócić uwagę w pokoiku malucha? 1. Naturalne, łatwe do utrzymania w czystości tkaniny Okazuje się, że jest ich całkiem niemało. Poduszki, kocyki, zasłony, dywan… warto, aby były wykonane z materiałów jak najbardziej przyjaznych maluchowi. Zwłaszcza te, z którymi jego skóra styka się bezpośrednio, choćby poszewki właśnie. Dobrze jest postawić na naturalne składy i sprawdzone marki. Optymalnym wyborem będzie bawełna, wełna, len i bambus. W miarę możliwości postaraj się jednak zminimalizować ich obecność – niezależnie od jakości, tkaniny zawsze będą przyciągać kurz i niewidoczne gołym okiem alergeny. 2: Zabawki bezpieczne dla malucha Najlepsze będą te lalki, klocki i piłki, które łatwo da się wyczyścić i zdezynfekować. Jeśli kochacie pluszaki, staraj się prać je często w odpowiednich środkach. To, co możesz – ukrywaj. Nie chodzi nam o to, by rzeczy przed kimkolwiek chować czy redukować barwny misz-masz. Wszystkie wolnostojące zabawki i akcesoria zwyczajnie się kurzą, a ładna komoda z szufladami czy kolorowe pojemniki mogą być dodatkową ozdobą...

zabawki dla niemowlaka
Adobe Stock
Rozwój
Bezpieczne zabawki dla dzieci: 7 zasad kupowania dla rodziców
Cechy bezpiecznych zabawek to wiedza obowiązkowa dla każdego rodzica. Bez znajomości zasad bezpieczeństwa nie ma co wyruszać na poszukiwania prezentu dla dziecka. Dlaczego bezmyślne kupowanie zabawek może być groźne? Bo pomysłowość malca i łatwość wymyślania nietypowych rozwiązań nie mają granic.

Bezpieczne zabawki dla dzieci, czyli jakie? Grzechotki, klocki, lale, autka – twoje dziecko bawi się nimi codziennie. Dlatego tak ważne jest, by nie zrobił sobie nimi krzywdy. Kontrole w sklepach wciąż wykazują, że nie jest dobrze – zastrzeżenia budzi nawet jedna trzecia zabawek, szczególnie tych dla najmłodszych dzieci. Trzeba dokładnie sprawdzać zarówno zabawki do kąpieli, jak i klocki czy lalki. Zanim coś kupisz, dobrze to obejrzyj. Jaka powinna być bezpieczna zabawka dla dziecka? Bezpieczne zabawki to takie, które są dostosowane do umiejętności dziecka. Zabawka nie może zawierać małych elementów, które maluch może połknąć, włożyć sobie do noska czy ucha. Wszystkie jej części muszą być na trwałe przymocowane (np. oczko czy nosek misia nie mogą być łatwe do wyjęcia). Ważna jest precyzja wykończenia: ostre krawędzie, luźne nitki czy słabe szwy ją dyskwalifikują. Mechanizmy, które są w zabawce, powinny być tak skonstruowane, by dziecko mogło je samo uruchomić (odpowiednio do wieku). W przypadku zabawek dla niemowląt musisz mieć możliwość ich umycia lub wyprania. Uwaga! Na etykietach producenci często zawyżają wiek dziecka, dla którego zabawka jest przeznaczona. Bezpieczne zabawki dla dzieci: z jakiego materiału? Materiał w bezpiecznych zabawkach musi być trwały i odporny na uszkodzenia. Po uderzeniu zabawka nie może pęknąć, nie powinien odpaść od niej żaden element, a z pluszaka wychodzić futerko. Tworzywo nie może zawierać szkodliwych substancji (np. ftalanów) albo ich wydzielać (np. chromu lub ołowiu). Farby użyte do pomalowania muszą być nietoksyczne i niełuszczące się.   Skąd wiadomo, że zabawka nie zawiera toksycznej substancji? W przypadku niektórych zabawek (np. akcesoriów plastycznych czy kosmetyków dla lalek) wystarczy, jeśli przeczytasz etykietę, sprawdzając skład i to,...

dziecko, sprzątanie, zmywanie
Zdrowie
Te przedmioty kuchenne mogą być niebezpieczne dla zdrowia twojego dziecka!
Z pewnością masz je w swojej kuchni! Sprawdź, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie całej rodziny.

Czy wiesz, że najbrudniejszym pomieszczeniem w domu jest kuchnia? Połączenie ciepła wilgoci, które często panują w kuchni plus resztki jedzenia dają groźnym mikrobom idealne warunki do rozmnażania. Biegunki , zatrucia pokarmowe , zakażenia ropne skóry czy nawet sepsa , to choroby, które mogą powodować kuchenne bakterie takie jak: pałeczki okrężnicy (E. coli), gronkowca złocistego czy salmonelli. Niebezpieczne bakterie na desce do krojenia! Każdy posiada w kuchni przy najmniej jedna deskę do krojenia Nie każdy jednak wie, że na powierzchni zwykłej deski do krojenia może gnieździć się dużo więcej bakterii niż na desce klozetowej ! Nieodpowiednie czyszczenie deski może być przyczyną niebezpiecznych chorób czy zatruć pokarmowych całej rodziny. Groźne bakterie pochodzą najczęściej z surowego mięsa , dlatego warto mieć oddzielną dekę do krojenia mięsa. Najczęściej używamy desek drewnianych . Pamiętajmy , by po umyciu drewnianej deski osuszyć ją ręcznikiem papierowym (nie pozostawiać wody do wyschnięcia). Jeśli woda dostanie się wewnątrz deski może sprawić, że ze środka deski  będą przenikały do żywności bakterie . Pamiętaj, że drewnianych desek nie można myć w zmywarce i czyścić chemikaliami. Jak więc dezynfekować deskę do krojenia ? Czyść wilgotną deskę grubą solą lub sodą kuchenną (możesz pozostawić natartą deskę na noc). Sól jest bezpieczna dla zdrowia i dezynfekuje powierzchnię i likwiduje przykre zapachy. W pozbyciu się nie­przy­jem­nych za­pa­chów pomaga również natarcie deski sokiem z cytryny. Warto impregnować deskę do krojenia olejem spożywczym ( np. słonecznikowego). Deska może zrobić się ciemniejsza, ale jej odporność na wodę wzrośnie. Gąbki do mycia naczyń pełne mikrobów Czy wiesz, że na jed­nym cen­ty­me­trze kwa­dra­to­wym gąbki może by­to­wać nawet...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj