Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kąpiel noworodka
AdobeStock/YouraPechkin
Pielęgnacja

Temperatura wody do kąpieli: jaka jest idealna dla noworodka?

Odpowiednia temperatura wody do kąpieli dla noworodka to kluczowa kwestia. W końcu ciepła woda to dla kilkudniowych maluszków naturalne środowisko przypominające to, jakie znają z życia płodowego. Dowiedz się, w jakiej temperaturze powinno się kąpać noworodki, aby wieczorne rytuały stały się czystą przyjemnością i dla dzieci, i dla rodziców.
prof. Kamil Hozyasz, kierownik Kliniki Pediatrii w IMiD
Prof. nadzw. dr hab. Konrad Kamil Hozyasz
Konsultacja merytoryczna

Kąpiel dziecka wcale nie wymaga od rodzica wielkich umiejętności, choć początkowo rzeczywiście możesz się stresować. Warto jednak zachować spokój, a wszystko pójdzie jak z płatka. Zdarza się, że noworodek denerwuje się podczas rozbierania, ale w wodzie zwykle się uspokaja i rozluźnia. Czy wiesz, jaka jest idealna temperatura wody w wanience do kąpieli dla noworodka?

Spis treści:

  1. Jaka jest odpowiednia temperatura wody dla noworodka?
  2. Jak sprawdzić temperaturę wody w wanience dla noworodka?
  3. Jak wykąpać noworodka?  Krok po kroku
  4. Tata też może kąpać noworodka!

Praktyczna wyprawka noworodka – ubranka, kosmetyki i akcesoria [WIDEO]

Jaka jest odpowiednia temperatura wody dla noworodka?

Idealna temperatura wody dla noworodka to około 37°C. To również odpowiednia temperatura wody dla starszego niemowlaka. Dlaczego akurat taka temperatura jest optymalna? Zanim dziecko zjawi się na świecie, przez 9 miesięcy przebywa w wodach płodowych w brzuchu matki, a taka jest właśnie fizjologiczna temperatura organów wewnętrznych człowieka.

Podczas pierwszej kąpieli noworodka temperatura wody w wanience powinna być taka sama, jak podczas kolejnych kąpieli – powinna wynosić około 37°C.

Jak sprawdzić temperaturę wody w wanience dla noworodka?

Już wiesz, że podczas pierwszej, ale także kolejnej kąpieli noworodka warto zadbać o odpowiednią temperaturę wody. Aby maluszek czuł się komfortowo, temperatura wody w wanience dla noworodka podczas całej kąpieli powinna wynosić 36-37°C.

Najprostszym, tradycyjnym sposobem na sprawdzenie, czy woda nie jest ani za ciepła, ani za zimna jest zamoczenie w wanience łokcia. Temperatura wody powinna być nieco cieplejsza niż twoja skóra. Możesz także skorzystać z termometru kąpielowego – po prostu wkładasz go do wanienki i odczytujesz pomiar. Możesz również kupić wanienkę z wbudowanym termometrem: osiągnięcie idealnej temperatury do kąpieli będzie wtedy wyjątkowo łatwe.

Jak wykąpać noworodka?  Krok po kroku

1. Kup akcesoria do kąpieli noworodka

Możesz zdecydować się na najprostszą wanienkę (jest lekka, tania, da się ją ustawić w każdym miejscu), specjalne wiaderko do kąpieli noworodków i niemowląt lub bardziej skomplikowane urządzenie, np. stelaż z wanienką i odprowadzeniem wody, komodę z wanną, wanienkę profilowaną, składaną, czy z poduszką.

Potrzebne kosmetyki to kostka myjąca lub płyn emolientowy, krem lub maść ochronna do pupy. Możesz kupić także oliwkę do ciała, jednak obecnie nie stosuje się jej do pielęgnacji skóry niemowlęcia (oliwka nie nawilża), ale do masażu. Potrzebne też będą: miseczka na przegotowaną wodę i waciki (do mycia buzi) oraz jałowe gaziki do pielęgnacji pępka.

2. Ustal dobrą porę na pierwszą kąpiel

Powinna być w miarę niezmienna, by przyzwyczajać dziecko do określonego rytmu dnia. A i tobie łatwiej będzie się zorganizować. Najwygodniej jest kąpać maluszka wieczorem lub późnym popołudniem. Jest wtedy szansa, że rozluźniony wodą lepiej zaśnie. Kąp między posiłkami: głodne dziecko będzie niespokojne, a dopiero co nakarmione może ulewać pokarm.

Sprawdź, jak często kąpać noworodka: wcale nie musisz tego robić codziennie!

3. Wybierz miejsce, w którym będziesz kąpać noworodka

Kąpiel przygotuj w pomieszczeniu, w którym będziesz potem ubierała dziecko. Zadbaj, żeby podczas jego wieczornej toalety temperatura powietrza wynosiła przynajmniej 23°C. Jeżeli bowiem noworodek zmarznie po rozebraniu (pamiętaj, że mechanizm termoregulacji nie jest jeszcze u takiego maluszka w pełni sprawny), kąpiel zacznie mu się kojarzyć z nieprzyjemnymi doznaniami i będzie się jej bał.

4. Przygotuj się do kąpieli

Ułóż ręcznik, pieluszkę, czyste ubranko, kosmetyki. Wanienkę napełnij ciepłą wodą. Na dnie możesz rozłożyć antypoślizgową wkładkę lub kąpielowy leżaczek dla niemowląt. 

5. Rozbierz dziecko

Na przewijaku lub na łóżku rozbierz maluszka i zawiń go w tetrową pieluszkę gdy dziecku zrobi się chłodno, może zrobić siusiu. Przemyj wacikami buzię, oczka (każde osobnym czystym wacikiem), szyjkę i okolice uszu. Pamiętaj, w fałdkach i  za uszkami lubi się gromadzić ściekający z buzi pokarm.

6. Zanurz noworodka w napełnionej wanience

Przenosząc dziecko do wanienki, możesz je zawinąć w całości pieluszkę, aby się nie wyślizgnęło i nie było mu zimno. Włóż delikatnie maluszka do wanienki z ciepłą wodą. Jedną ręką przytrzymuj go pod pleckami (lewą dłonią chwyć je pod lewą paszkę tak, by główka spoczywała na twoim przedramieniu). Drugą ręką namydlaj i polewaj, opłukuj wodą: głowę, brzuszek, nóżki i pupę. Pępek noworodka, dopóki kikut nie odpadnie, chroń przed zmoczeniem. Przemawiaj spokojnie do malucha, możesz mu pośpiewać. W ten sposób nawiązujesz z nim kontakt i dajesz mu poczucie bezpieczeństwa.

Jak kąpać niemowlę – radzi nasz ekspert:

7. Wyjmij dziecko z wody i ubierz

Delikatnie osusz dziecko ręcznikiem. Osusz również pępek. Możesz go popsikać octeniseptem, a następnie osuszyć jałowym gazikiem. Pupę zabezpiecz odpowiednim kremem albo maścią. Ubierz noworodka. Jeśli to koniecznie (np. w pomieszczeniu jest dość niska temperatura lub dziecko urodziło się przedwcześnie), możesz włożyć dziecku cienką czapeczkę na 15-30 minut przez skórę głowy organizm traci dużo ciepła, więc dziecko może zmarznąć.

Jeśli jednak w domu jest ciepło, założenie czapeczki może sprawić, że maluszkowi będzie za gorąco. Poza tym, ciało noworodka, także główka wydziela specyficzny zapach, który u matki wzmaga wydzielanie oksytocyny, tzw. hormonu miłości. A to wpływa na laktację, a przede wszystkim na wzmocnienie więzi między matką a dzieckiem.

Podczas ubierania nie zostawiaj dziecka ani na chwilę bez opieki. Nawet noworodek potrafi się wiercić: może zsunąć się z przewijaka czy łóżka i spaść.

Tata też kąpie noworodka!

Pierwsze spotkania z wodą dziecko może odbywać w bezpiecznych ojcowskich ramionach. Twoja pomoc jest nieoceniona. I nie chodzi o to, że tylko ty potrafisz wykąpać noworodka. Bardziej liczą się emocje.

  • Tacie łatwiej zachować spokój podczas kąpania noworodka. Młoda mama może się tych pierwszych kąpieli obawiać i niepokoić, że dziecko się wyślizgnie, że sobie nie poradzi. Swoim spokojem pomożesz żonie lub partnerce szybciej oswoić się z nowymi obowiązkami.
  • Przy noworodku tata jest świetnym pomocnikiem. To zbliży was do siebie i pokaże zmęczonej porodem mamie, że zawsze może na ciebie liczyć.
  • To ważne dla relacji dziecka z tatą. Kąpiel zacieśnia więzi między tatą a dzieckiem.
  • Tata daje mamie wolne od noworodka. Gdy kąpiesz dziecko sam, twoja żona lub partnerka może w tym czasie wziąć prysznic, zjeść, odpocząć, pogadać przez telefon. Takie chwile są jej teraz bardzo potrzebne.

Zobacz też:

kąpiel noworodka
Adobe Stock
O noworodku
Kąpiel noworodka - film instruktażowy z położną Katarzyną Płudowską [WIDEO]
Kąpiel noworodka powinna być krótka i bezpieczna. Położna Katarzyna Płudowska pokazuje na filmie, jak kąpać noworodka, żeby nie płakał i żeby nie zrobić mu krzywdy. Jak trzymać noworodka, w jakiej temperaturze go kąpać? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym filmowym instruktażu z internetowej szkoły rodzenia Mamo, To Ja.

Kąpiel noworodka może przebiegać bez płaczu, Zobacz film instruktażowy, w którym nasza ekspertka, Katarzyna Płudowska, położna z Centrum Medycznego Unicare, ekspertka portalu Znanylekarz.pl, pokazuje, że pierwsza kąpiel to nie taka skomplikowana czynność! Kąpiel dziecka jest ważnym elementem codziennych rytuałów. Jednak pierwsza kąpiel noworodka często dla rodziców jest sporym stresem - maleństwo wydaje się takie kruche i sama myśl, że masz trzymać je w rękach, może działać paraliżująco. Kąpiel noworodka: co ci będzie potrzebne? Zanim zaczniesz kąpać maluszka, przygotuj wszystko, czego będziesz potrzebować i miej to pod ręką: tetrę lub gąbkę (do wyłożenia wanienki) ręcznik pieluszki tetrowe pieluszki jednorazowe ubranko na zmianę płyn lub żel do kąpieli kosmetyki do pielęgnacji skóry (jeśli ich używasz). Środkami myjącymi, które są polecane dla dzieci są emolienty – preparaty myjące, które chronią skórę przed wysuszeniem.  Do 6. miesiąca najlepiej myć włosy dziecka płynem do kąpieli, ponieważ główka dziecka jest wrażliwa na działanie kosmetyków, a szampon może ją wysuszać.   Temperatura wody do kąpieli noworodka Pierwsza kąpiel noworodka musi być krótka i nie powinna trwać dłużej niż 3 minuty, tak aby nie wychłodzić dziecka. Kąpiel zacznij od sprawdzenia temperatury wody. Idealną temperaturą do kąpieli noworodka jest 37 stopni Celsjusza. Możesz sprawdzić to łokciem (woda powinna być odrobinę cieplejsza niż twoja skóra) lub za pomocą termometru kąpielowego. Odpowiednia temperatura powietrza w pomieszczeniu podczas kąpieli noworodka powinna wynosić ok. 25 stopni. Jeżeli jest chłodniej – dogrzej je, by maluch się nie przeziębił.   Kąpiel noworodka - jak trzymać dziecko? Bardzo ważne jest, aby pewnie trzymać noworodka podczas kąpieli i...

AdobeStock_291840260kapiel.jpg
AdobeStock
Noworodek
Wanienka dla dziecka i niemowlaka: jak wybrać najlepszą?
Wanienka dla noworodka to jedno z podstawowych akcesoriów, które powinno znaleźć się na liście z wyprawką.

Kąpiel niemowlaka to nieodłączny rytuał każdego dnia. Mycie noworodka w wannie czy pod prysznicem nie jest wygodne, dlatego w wyprawce dla maluszka musi się znaleźć wanienka. Wybór nie jest łatwy, gdyż producenci prześcigają się w pomysłach na promowanie swoich produktów. Jak dokonać wyboru? Pod uwagę musisz widać kilka rzeczy. Przede wszystkim zastanów się, gdzie będziesz kąpać dziecko i ile tam jest miejsca. Ważne jest także to, gdzie będziesz przechowywać wanienkę. To wpłynie na rozmiar wybranej wanienki. Istotne także, w jakiej pozycji wolisz kąpać dziecko i czy będziesz używać wanienki tylko stacjonarnie. Do wyboru mamy: Wanienki tradycyjne To klasyczne i najtańsze rozwiązanie. Są lekkie i dość duże, ale napełnione wodą niezbyt poręczne. Kąpać dziecko można ustawiając taką wanienkę w wannie, na stole w kuchni lub w pokoju. Można także dokupić specjalny stojak . To dobre rozwiązanie, gdyż rodzic nie musi podczas kąpieli schylać się, co nadwyręża kręgosłup. Po złożeniu taki stojak zajmuje mało miejsca. Odpływ to niewielka funkcjonalność, która jest bardzo przydatna. Dzięki temu nie będziesz musiała dźwigać wanienki z wodą. Wystarczy dokręcić korek, by wylać wodę do wanny lub wiaderka. Wanienka z przewijakiem W sprzedaży dostępne są produkty wielofunkcyjne, które stanowią połączenie komody, szafki i przewijaka, to idealne rozwiązanie do dużych łazienek. Niewątpliwą zaletą jest to, że rodzic ma wszytko pod ręką i nie musi nadwyrężać kręgosłupa podczas przewijania czy kąpieli. Wanienka turystyczna W tej kategorii mamy do wyboru dmuchane i składane wanienki. To ciekawe rozwiązanie na wakacje czy częste wyjazdy, choć niektórzy korzystają z nich także, gdy mają mało miejsca w mieszkaniu. Wanienki turystyczne pozwalają się bezproblemowo schować nawet w małej szafce. Wanienki wiaderka To...

Wanienka dla niemowlaka
AdobeStock
Noworodek
Wanienka ze stojakiem: praktyczne rozwiązanie
To, że maluch potrzebuje wanienki, nie ulega wątpliwości, warto jednak rozważyć do niej stojak, który bardzo ułatwi ci życie.

Wanienka dla dziecka powinna być przede wszystkim wygodna dla rodzica. Pomyśl o tym, gdzie będziesz kąpać dziecko (w łazience, czy w pokoju) i dokładnie, gdzie będziesz ustawiać wanienkę, warto na tym etapie rozważyć zakup stelaża. Dzięki niemu kąpiel maluszka będzie nie tylko wygodniejsza, ale i znacznie bardziej bezpieczna. Dlaczego warto kupić wanienkę ze stojakiem? Przede wszystkim dzięki stelażowi wanienka stoi stabilniej niż na stole czy taborecie. Drugim dużym plusem jest fakt, że podczas kąpieli maluch znajduje się na odpowiedniej wysokości. Ustawiając wanienkę na podłodze lub w wannie musisz się nieustannie schylać podczas kąpieli, co obciąża kręgosłup. Stojak taki można kupić w komplecie z wanienką lub dokupić uniwersalny stojak do klasycznej wanienki. Wanienka ze stojakiem w komplecie W sklepach dostępne są wanienki 2w1 od razu w komplecie ze stelażem dopasowanym do kupowanej wanienki. Są także większe zestawy z innymi akcesoriami niezbędnymi do kąpieli maluszka. Niektóre stojaki do wanienek są wyposażone w suszarkę. To dobre rozwiązanie, jeśli wanienka ma, gdzie stać na stałe np. w łazience.  Stojak do wanienki Jesli już kupiłąś wanienkę lub masz ją po starszym dziekcu, nic starconego. Jest możliwość dokupienia samego stelaża. Zwróć uwagę na wielkość, gdyż stojaki są pod dwie wielkości klasycznych wanienek. Warto również sprawdzić jak składa się stelaż. Zobacz także:   Kąpiel noworodka – 7 kroków do sukcesu Co jest potrzebne do kąpieli dziecka? Kiedy pierwsza kąpiel noworodka?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj