8-miesięczne dziecko nie siada – czy to problem?
Jeśli 8-miesięczne dziecko nie siada samodzielnie, nie należy wpadać w panikę, ale warto zrobić jeden test, który podpowie, czy niemowlę nie ma problemów z rozwojem ruchowym i czy warto skonsultować się ze specjalistą.
Jeśli 8-miesięczne dziecko nie siada, wielu rodziców zaczyna panikować, bo słyszą, że siadają już 7-miesięczne dzieci. Rodzice martwią się niepotrzebnie. Normą jest, kiedy dziecko siada między 6 a 11 miesiącem życia. Większość dzieci po raz pierwszy siada w 8-9 miesiącu.
Dlaczego 8-miesięczne dziecko nie siedzi?
Najprawdopodobniej dziecko nie jest jeszcze gotowe do samodzielnego siedzenia. Siadanie to skomplikowana czynność, która wymaga wcześniejszego opanowania wielu innych umiejętności. Najpierw niemowlę musi opanować unoszenie głowy, obracanie się na boki, podpieranie się na rękach i inne ruchy ciała, które są niezbędne, aby wreszcie usiąść i stabilnie siedzieć.
Jeżeli twoje 8-miesięczne dziecko nie siada, ale przyjmuje już pozycję aktywną boczną (amfibii) lub czworaczą, jest duża szansa, że lada chwila usiądzie. Opisaliśmy to szczegółowo w materiale, jak dziecko siada po raz pierwszy, który pomoże zrozumieć, co musi umieć dziecko, aby wreszcie samodzielnie usiąść.
Sprawdź, czy trzeba się niepokoić, że 8-miesięczne dziecko nie siada
Wykonaj prosty test: posadź dziecko i zobacz, czy potrafi utrzymać przez kilka chwil pozycję siedzącą. Jeśli umie to zrobić, najprawdopodobniej wszystko jest w porządku. Spokojnie czekaj i obserwuj dziecko, bo jest duża szansa, że niebawem wreszcie usiądzie.
Jeżeli niemowlę nie potrafi utrzymać ani przez chwilę nadanej mu pozycji siedzącej i sytuacja ta powtarza się także, gdy kończy 9 miesiąc życia, skonsultuj się z pediatrą lub fizjoterapeutą dziecięcym.
Dziecko nie siada – przyczyny
Powodów dla których 8-miesięczne dziecko nie siada (dotyczy to także dzieci do 11 miesiąca życia włącznie) może być wiele:
- dziecko urodziło się jako wcześniak i potrzebuje więcej czasu na opanowanie różnych umiejętności
- choroby przebyte przez mamę w ciąży spowodowały opóźnienie rozwoju fizycznego dziecka
- silne emocje wpływają na chwilowe opóźnienie rozwoju fizycznego (np. mama wraca do pracy, pojawia się opiekunka lub dziecko zaczyna chodzić do żłobka, rozstanie ze smoczkiem, przeprowadzka)
- zaburzenia lub choroby neurologiczne
- choroby uwarunkowane genetycznie.
Zaburzenia rozwoju niemowlaka mogą mieć charakter przemijający lub trwały. Ponieważ wczesne wykrycie wszelkich poważnych nieprawidłowości zwiększa szanse na skuteczne leczenie lub rehabilitację, zawsze warto skonsultować ze specjalistą opóźnienie w osiąganiu ważnych umiejętności przez dziecko.
Czy sadzać dziecko, które samo nie siada?
Nie! Nie należy tego robić, gdyż jeśli dziecko nie siada lub nie umie utrzymać tej pozycji, to znak, że jego ciało nie jest jeszcze do tego gotowe. Sadzanie dziecka „na siłę” może mu zaszkodzić, np. nadmiernie obciążyć kręgosłup niemowlęcia. Dlatego nie należy sadzać dziecka, które samo nie siada. Można to zrobić tylko w ramach testu, który opisaliśmy powyżej.
Specjaliści odradzają też sadzanie dziecka i podpieranie go poduszkami. Maluch musi przebywać w naturalnych dla siebie na danym etapie rozwoju pozycjach, aby mógł trenować, wzmacniać się i uczyć osiągania pozycji dla niego nowych, w tym pozycji siedzącej.
Sprawdź też: