jak dziecko siada po raz pierwszy
adobe Stock
Rozwój

Jak dziecko siada po raz pierwszy – dwie pozycje, z których dziecko siada

Jak dziecko siada po raz pierwszy? Pozycję siedzącą niemowlę może przyjąć z dwóch różnych pozycji. Musi zatem opanować przynajmniej jedną z nich, aby między 6 a 11 miesiącem móc oglądać świat z perspektywy osoby siedzącej. Sprawdź, jak prawidłowo siada dziecko.

Jak dziecko siada po raz pierwszy? Na ogół dzieje się to przypadkowo. Pierwsze próby siadania niemowlak może podejmować w różnym wieku. Najbardziej sprawne i najszybciej rozwijające się dzieci zaczynają siadać nawet w 6 miesiącu życia. Inne zabierają się za siadanie dopiero w 11 miesiącu. Zatem to, kiedy dziecko siada, jest sprawą indywidualną.

7 miesiąc życia to jednak moment, w którym można posadzić dziecko biernie, czyli usadowić je w pozycji siedzącej. Jeśli niemowlę potrafi kilka sekund ją utrzymać, wszystko jest w porządku. Jeśli nie umie jej utrzymać przez chwilę, rodzicom powinna w głowie zapalić się pomarańczowa lampka. Można też na wszelki wypadek wybrać się na konsultację do lekarza lub fizjoterapeuty dziecięcego. Jeżeli w 9 miesiącu życia niemowlę nadal nie potrafi siadać, a na dodatek posadzone nie utrzymuje pozycji przez kilka sekund, wizyta u specjalisty jest już konieczna.

Z jakiej pozycji siada dziecko?

Nauka siadania niemowlaka jest długa i zaczyna się od dnia narodzin. Wszystkie umiejętności, które później dziecko zdobywa, są jak szczeble drabiny, po których wspina się, aby w końcu usiąść, później wstać i ruszyć w drogę na własnych nogach. 

Zanim niemowlę usiądzie musi opanować przynajmniej jedną z dwóch pozycji: pozycję amfibii lub pozycję czworaczą.
 

  • Pozycja amfibii – zwana jest też pozycją aktywną boczną. Dziecko leży na boku i wydłuża dolny bok, unosząc i podpierając górną część tułowia na dolnej ręce. Maluch odpycha się aktywnie od podłoża tą rączką. Górna nóżka jest zgięta, a jej stopa postawiona na podłożu przed dolną, mniej lub bardziej wyprostowaną nóżką. Główka ustawiona jest pionowo lub prawie pionowo.
     
  • Pozycja czworacza – to nic innego jak klęk podparty – maluch opiera się na kolanach i dłoniach. Pupa i głowa są uniesione. W tej pozycji niemowlę może kiwać się w przód i w tył, dotykając pupą pięt.

Jak dziecko siada po raz pierwszy?

Gdy niemowlę opanuje jedną z dwóch opisanych wyżej pozycji, jest już gotowe do przejścia do kolejnego etapu – do prawidłowego siadania. 

Jak wygląda prawidłowe siadanie dziecka?

  1. Prawidłowe siadanie dziecka z pozycji czworaczej – pierwszy pojawia się siad boczny, a później zwykły siad. Do siadu bocznego dziecko zwykle przechodzi przypadkowo. Po prostu pewnego razu dotyka pupą podłog obok nóżek. Z tej pozycji dziecko może przejść do siadu prostego – przestawiając rączki cofa tułów do pionu, a nóżki prostuje przed sobą na podłodze. Jeśli obie rączki oderwą się od podłoża, a dziecko zacznie stabilnie utrzymywać osiągniętą pozycję, wtedy można dopiero mówić, że już siedzi.
     
  2. Prawidłowe siadanie dziecka z pozycji amfibii – gdy dziecko znajduje się w pozycji aktywnej bocznej, może przełożyć dolną nóżkę pod zgiętą i postawioną górną. Jeśli dalej aktywnie będzie odpychać się dolną rączką, przejdzie do pozycji siedzącej. Pierwszy raz z pewnością nie spędzi w niej dużo czasu i wywróci się do pozycji leżącej lub podeprze się rączką przed powrotem do leżenia. Pozycję amfibii dziecko opanowuje najczęściej w 7 miesiącu życia.
To, jak dziecko siada – czy pozycję siadu zacznie osiągać przez pozycję amfibii czy czworaczą, zależy od tego, którą z nich opanuje szybciej i sprawniej. Z obserwacji wynika, że umiejętność raczkowania i siadania pojawia się u dzieci niemalże w tym samym czasie – dziecko osiąga je na przestrzeni 4 tygodni. Jednak kolejność ich opanowywania może być różna. Niektóre dzieci potrafią usiąść, zanim zaczną czworakować, a inne najpierw czworakują, a później zaczynają siadać.

Nauka siadania niemowlaka

Aby móc powiedzieć, że dziecko umie siedzieć, trzeba zaczekać, aż niemowlę samodzielnie zdobędzie umiejętność siadania i utrzymywania tej pozycji podczas zabawy rączkami. Bierne sadzanie dziecka lub sadowienie go podpartego poduszkami nie oznacza, że dziecko umie siedzieć! To ważne, bo np. tylko siedzące dziecko można zacząć wkładać do fotelika rowerowego.

Dziecko musi samodzielnie opanować umiejętność siadania. I nie jest dobrze, gdy dziecko siada w literę W. Rodzice nie powinni próbować przyspieszać procesu nauki siadania niemowlaka. Wszelkie próby zmuszania dziecka do siadania i pozostawania w tej pozycji mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy dziecko ma 9 miesięcy i nie umie ani przez chwilę utrzymać pozycji siedzącej, gdy zostanie w niej posadzone, lub gdy dziecko kończy 11 miesięcy i nadal samodzielnie nie siada. Wtedy potrzebna jest pomoc fizjoterapeuty, specjalne ćwiczenia i odpowiednio stymulowana nauka siadania niemowlaka. 

Sprawdź też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA