od kiedy spacerówka
AdobeStock
Rozwój

Od kiedy spacerówka? To zależy od rozwoju dziecka i rodzaju wózka

Wyjaśniamy, od jakiego wieku niemowlę może jeździć w spacerówce w zależności od rodzaju wózka, z którego będziecie korzystać. Zanim kupisz wózek spacerowy, sprawdź, kiedy możesz włożyć do niego dziecko i jak długo będzie przydatny. Dobrze wybrana spacerówka to zakup na lata. 

Od kiedy dziecko może jeździć w spacerówce – to pytanie zadaje sobie większość rodziców, których dzieci wyrastają z gondoli. Nie ma na nie jednej prawidłowej odpowiedzi. Wszystko zależy od rodzaju wózka oraz umiejętności dziecka – czy tylko podnosi samo głowę, czy może umie już siedzieć. Inne zasady będą obowiązywały w przypadku spacerówki parasolki, a inne w przypadku wózka kubełkowego lub joggera. Opisujemy też, od kiedy dziecko może jeździć w spacerówce przodem do kierunku jazdy.

Od kiedy:

Spacerówka zamiast gondoli

Dziecko właściwie od pierwszych dni życia może być przewożone w spacerówce zamiast w gondoli. Jest to możliwe tylko w wózku, którego oparcie rozkłada się zupełnie na płasko. Taką opcję zapewniają tylko niektóre spacerówki. Przed zakupem należy upewnić się, czy kąt rozkładania oparcia wynosi 180 stopni. Jeśli jest mniejszy, wózek nie nadaje się dla noworodka. Nie należy zapominać również, że gondola jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem do przewożenia dziecka w pierwszych miesiącach jego życia. Jeśli z niej korzystamy, do spacerówki możemy przesadzić dziecko, gdy zacznie siedzieć. Jeśli gondola wcześniej zrobi się za mała, powinniśmy rozważyć zakup spacerówki z rozkładanym oparciem do pozycji leżącej.

Spacerówka na leżąco z uniesionym oparciem

Dopiero od około 3 miesiąca, gdy dziecko zaczyna podnosić głowę, można zacząć przewozić go w spacerówce z lekko uniesionym oparciem (w tzw pozycji półleżącej). To pozwoli niemowlakowi oglądać świat z innej perspektywy. Jaki powinien być stopień odchylenia oparcia spacerówki? Taki, aby dziecko, leżąc, utrzymywało prostą pozycję. Jeśli główka opada na boki lub ciało jest wygięte, oznacza to, że oparcie ustawione jest za wysoko. Kręgosłup w odcinku lędźwiowym również powinien przylegać do oparcia.

Jeśli dziecko jeszcze samo nie siedzi, a jeździ w spacerówce, można zapewnić mu odpowiednią pozycję, używając wkładki do spacerówki albo  tzw. poduszki motylka (powinna na niej leżeć tylko głowa dziecka). 
 

Dopóki dziecko samo nie siedzi, można je przewozić w spacerówce tylko w pozycji półleżącej. Oparcie spacerówki można ustawić w pozycji pionowej zwykle, gdy dziecko ma około 5-6 miesięcy. To czas, gdy większość niemowląt zaczyna samodzielnie siedzieć. Warto pamiętać, że dziecko ma czas na opanowanie umiejętności siedzenia do około 9 miesiąca. Gdy niemowlę będzie gotowe do siedzenia, samo da o tym znać. Zacznie podciągać się w spacerówce, chwytając boków wózka z pozycji półleżącej.

Spacerówka kubełkowa

To potoczne określenie wózka, który ma specjalne siedzisko, nazywane kubełkowym. Spacerówka kubełkowa ma regulowane oparcie, siedzenie i podnóżek, daje zatem więcej możliwości dopasowania jej do dziecka. Jest przeznaczona dla niemowląt, które jeszcze nie siedzą. Ale nie można jej rozłożyć zupełnie na płasko, dlatego najlepiej przewozić w niej dziecko około 3 miesiąca życia, gdy już podejmuje pierwsze próby dźwigania głowy w pozycji półleżącej.

Niemowlę siedzi w spacerówce kubełkowej jak w foteliku samochodowym. Jest otoczone z każdej strony, co uniemożliwia mu samodzielną zmianę pozycji. 

Spacerówka typu parasolka

Kiedy dziecko może jeździć w spacerówce parasolce? To wózek, który składa się, jak parasol, a po złożeniu jego rączka przypomina typową parasolkę. Z zakupem tego typu wózka nie warto się spieszyć. Poleca się ją od 6 miesiąca życia, ale dziecko należy w niej przewozić dopiero, gdy dobrze nauczy się siedzieć (niektóre maluchy opanowują tę umiejętność dopiero w wieku 9 miesięcy). Wózek parasolka wystarczy za to na dłużej. Można z niego korzystać aż do wieku przedszkolnego. 

Spacerówka do biegania, jogger

To rodzaj wózka z trzema kołami. Zazwyczaj jest dość wygodny dla dziecka. Nie służy jednak do zwykłego spacerowania. Przewożone w joggerze niemowlę jest narażone na wstrząsy. Z tego względu dziecko powinno jeździć w wózku do biegania dopiero, gdy ma już dość dobrze rozwinięte mięśnie szyi i karku, które pozwalają na kontrolowanie ruchów głowy i ochronę przed groźnymi dla niemowlaka mikrourazami

W joggerze można przewozić niemowlę, które ma więcej niż 8 miesięcy, a w niektórych przypadkach warto poczekać, aż dziecko skończy rok. Decyzję o momencie rozpoczęcia jego używania warto skonsultować z pediatrą.
 

Spacerówka przodem do kierunku jazdy

Wożenie dziecka przodem do siebie daje rodzicom możliwość kontrolowania, co się dzieje z niemowlęciem. To bardzo ważne w pierwszych miesiącach życia, gdy dziecko tylko leży i może np. zachłysnąć się ulanym mlekiem. Gdy dziecko jeździ w wózku w pozycji półleżącej, możemy wozić go przodem do kierunku jazdy. Musimy mieć jednak świadomość, że osłabia to kontakt z dzieckiem. Zdaniem ekspertów, wpływa nawet na opóźnienia w nauce mówienia. Wożąc dziecko przodem do kierunku jazdy, rodzice rzadziej się do niego zwracają, mniej opowiadają, o tym, co się dzieje w trakcie spaceru, co widzą, co mijają.

Warto przewozić dziecko jak najdłużej twarzą w stronę rodzica, a jeśli wózek daje taką możliwość, później również zmieniać ustawienie i wozić dziecko raz przodem do kierunku jazdy, raz przodem do siebie – ten kierunek sprawia, że dzieci na spacerze chętniej śpią i... częściej się uśmiechają.  

 

Nawet w najwygodniejszej spacerówce dziecko nie powinno spędzać zbyt dużo czasu. Dbaj, aby niemowlę często zmieniało pozycję, to ma znaczenie dla prawidłowego rozwoju jego mięśni. Stymuluje też dziecko do większej aktywności.

 

Zobacz też:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Prezent dla 5-latka
Święta i uroczystości
Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)
Agnieszka Majchrzak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA